Türkiye Onu Fikret Hakan Olarak Tanıdı Ama İsmi Bile Başkaydı! İşte "Efsane"nin Hikayesi - Son Dakika

Türkiye Onu Fikret Hakan Olarak Tanıdı Ama İsmi Bile Başkaydı! İşte "Efsane"nin Hikayesi

11.07.2017 08:45

83 yaşında akciğer kanserine yenik düşerek yaşamını yitiren Fikret Hakan'ın gerçek adının Bümin Gaffar Çıtanak olduğu ortaya çıktı.

Türk sinemasının 6 jönü arasında yer alan Fikret Hakan yaşamını yitirdi. Sevenlerini büyük bir yasa boğan Hakan'ın kim olduğu, nereli olduğu merak edilip araştırılmaya başlanınca usta oyuncunun gerçek adının da farklı olduğu ortaya çıktı. Meğer Fikret Hakan'ın gerçek adı Bümin Gaffar Çıtanak'mış.

"FİKRET HAKAN" ADI SAHNE ADIYMIŞ

Gerçek adı Bümin Gaffar Çıtanak olan usta oyuncu sahne adı olarak Fikret Hakan'ı seçmiş. Bu zamana kadar hafızalar hep Fikret Hakan olarak kazınan Türk sinemasının duayen isminin öldükten sonra araştırılınca gerçek adı da ortaya çıkmış oldu.

163 FİLM VE DİZİDE ROL ALDI

Fikret Hakan, 1950 yılında 'Üç Güvercin' adlı oyunla 'Ses Tiyatrosu'nda tiyatro sahnelerine ilk adımını attı. 1952 yılında 'Köprüaltı Çocukları' adlı filmle sinemaya geçti. 163 film ve dizide oynadı, 1970'li yıllarda senarist, yönetmen ve yapımcı olarak çalıştı. 'Üç Arkadaş' ve 'Keşanlı Ali Destanı'yla büyük bir üne kavuştu.

5 KEZ EVLENDİ

Fikret Hakan 5 kez evlendi. Birinci eşi Lale Sarı, ikinci eşi Semiramis Pekkan, üçüncü eşi Neşecan Paşmak, dördüncü eşi Hümeyra ve son evliliği Fatman Zeynep Mirgün ile oldu.

HOLLYWOOD'DA YER ALDI

Ünlü yönetmen Peter Collinson başrollerini Tony Curtis ve Charles Bronson'un oynayacağı Paralı Askerler (Birleşik Krallık filmi, 1970) filmi için Türkiye'ye geldiği zaman Türk sinema oyuncuları için Hollywood'a adım atma fırsatı doğmuştu. Çünkü Collinson tamamını Türkiye'de çekmek istediği filmde Türk oyunculara da yer verecekti. Filmin oyuncu kabul mülakatlarına büyük ilgi olunca Şan Tiyatrosunda oyuncu seçme yarışması yapıldı. Bu yarışmada başarılı olan Fikret Hakan, Salih Güney, Erol Keskin, Aytekin Akkaya ve birkaç Türk oyuncu filmin oyuncu listesine alındılar.

ÇOK AZ İNGİLİZCESİ OLMASINA RAĞMEN YABANCI FİLMDE ROL ALDI

Fikret Hakan filmde Albay Ahmet Elçi rolüyle önemli bir yer edindi. Başarılı mimikleri ve az İngilizce bilmesine rağmen uyumlu dudak hareketleri ile yönetmen Peter Collinson'un büyük beğenisini kazandı. Uzun yıllar Hollywood'ta görev yapıyormuş gibi rahat bir performans sağlayan Fikret Hakan film sonrası çeşitli yapımlar için teklif aldı. Aynı dönemde henüz nedeni bilinmeyen bir şekilde filmin Türkiye'de yasaklanması sonrası Türk oyuncuları ile Hollywood yetkilileri arasındaki bağ zayıfladı. Özellikle bazı Türk oyuncuların hiç İngilizce bilmemeleri oyunculuk yeteneklerine rağmen ülke dışında kendini göstermelerini engelledi.
Türk Sinemasının en verimli çağını yaşadığı 70'li yılların başında, gelen cazip tekliflere rağmen Fikret Hakan Türkiye'de kalmayı tercih etti. Filmde Fikret Hakan'ın canlandırdığı Albay Ahmet Elçi'nin yardımcı subaylığını yapan Salih Güney ise dil bilmemesi nedeniyle bu filmde konuşamadığı gibi diğer yapımlar için teklifte alamadı.

DEVLET SANATÇISI UNVANINI ALDI

Fikret Hakan 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır. İstanbul Kültür Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak eğitim vermektedir.

FAHRİ DOKTOR UNVANI VERİLDİ

13.11.2009 tarihinde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Anabilim Dalı'ndan fahri doktor unvanı almıştır.

ŞARKICILIK DA YAPTI

1971'de şarkıcı olarak gazino sahnelerinde görüldü. Yeşilçam'ın en üretken olduğu dönem olan 1960'lı ve 1970'li yıllarda Sadri Alışık'tan Fatma Girik'e , Yılmaz Köksal'dan Hülya Koçyiğit'e kadar onlarca sinema oyuncusu müzik plakları dordurmuşlardı. Bu plak yapma furyasına Fikret Hakan da katıldı ve birkaç 45'likplak da o doldurdu. Bu plaklar şunlardır: 1972 Cemo/ Dedikleri Gerçek İmiş - Radyofon Plak 1974 Kardaşlar orkestrası "Löberde/ Dostun Gülü"Yavuz Plak 1975 - Aşk Uğultusu/ Sancı - Diskotür Zerrin Özer'le birlikte TV8'de sunuculuk yaptı.

Türkiye Onu Fikret Hakan Olarak Tanıdı Ama İsmi Bile Başkaydı! İşte Efsane nin Hikayesi

Türkiye Onu Fikret Hakan Olarak Tanıdı Ama İsmi Bile Başkaydı! İşte Efsane nin Hikayesi
Türkiye Onu Fikret Hakan Olarak Tanıdı Ama İsmi Bile Başkaydı! İşte Efsane nin Hikayesi

Son Dakika Magazin Türkiye Onu Fikret Hakan Olarak Tanıdı Ama İsmi Bile Başkaydı! İşte 'Efsane'nin Hikayesi - Son Dakika Magazin


YORUMLAR

Son Dakika

Asgari ücret görüşmeleri öncesi Türk-İş'ten gerilimi artıracak çıkış: Komisyon adil değil Bebeklik döneminde İspanyol gribini, 102 yaşında ise iki kere yakalandığı koronayı yendi Tuvaletini yapmak için girdiği mezarlıkta ölü bulundu Vaka sayısının patladığı Adana için ürküten sözler: Boş sedye bile yok, morgların önünde kuyruklar oluştu Mehmet Ali Erbil, kızının fotoğrafındaki göğüs dekoltesinden rahatsız olunca emoji kullanarak sansür uyguladı Kuyumculardan vatandaşlara uyarı: Altın tekrar zirveyi görecek Dünyanın umutla beklediği Pfizer-BioNTech koronavirüs aşısı İngiltere'ye doğru yola çıktı Son dakika: Enflasyon kasımda yüzde 2,3 artarken yıllık enflasyon yüzde 14,03 oldu