Yaşar Doğu, Vefatının 51. Yılında Anıldı - Son Dakika

Yaşar Doğu, Vefatının 51. Yılında Anıldı

12.01.2012 16:25
Yaşar Doğu, Vefatının 51. Yılında Anıldı, System.String[]

Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu efsane güreşçi Yaşar Doğu, vefatının 51.yıl dönümünde anıldı.

Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu efsane güreşçi Yaşar Doğu, vefatının 51. yıl dönümünde anıldı. Samsun'un yerel bir televizyonunda yayınlanan bir programa katılan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, güreşin gelişmesi için belediye olarak ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Kavak Dernekleri Federasyonu (KADEF) Op. Dr. Yılmaz Karagöz, Emirli Yaşar Doğu Dernek Başkanı Naci Cingöz, İlkadım Belediye Meclis Üyesi Bahri Çakır, Başkan Danışmanı Musa Demircan, Yaşar Doğu'nun öğrencileri olan milli güreşçilerden Aziz Güven, Kadir Öngör, Kırkpınar Başpehlivanı Mehmet Donbay, Mahalle Muhtarları, sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Yaşar Doğunun hayatı, kişiliği, sporculuğu ahlakı, yetiştirdiği öğrencileri ve Türk Güreşine katkılarının konuşulduğu programda ata sporu güreşin yeniden özellikle bölgemizde yeniden canlanması ve bunun için gerekli desteği sağlanması gerektiğine değinildi.

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş da güreşin gelişmesi için belediye olarak ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti. Demirtaş, ""Güreşte bölgenin yıldızlarının yetişmesine katkı sağlayacağız. Yaşar Doğu bizim büyük şansımızdır. Onu yaşatan değerleri yaşatmak bizim boynumuzun borcudur. Yaşar Doğu'ya sahip çıkmak sporumuza, tarihimize, gençliğimize, değerlerimize, milletimize sahip çıkmaktır. Yaşar Doğu hemşerimiz olduğu kadar bütün ülkemizin hatta dünyanın sahip çıktığı bir güreş otoritesidir. Bu yönden ne kadar şanslı olduğumuz ortadadır. Biz doğru olan her şeyin yanındayız. Böyle bir programa konuk olmaktan büyük gurur duydum. Yaşar Doğumuzun ruhu şad olsun." dedi.

KADEF Başkanı Yılmaz Karagöz de, "Yaşar Doğuya olan vefa borcumuzu yediden yetmişe ödemeye çalışıyoruz. Federasyonumuzun logosunda Mustafa Kemal Atatürk ve Yaşar Doğu resmi birlikte yer almaktadır. Yaşar Doğu sporda olduğu kadar aynı zamanda bir ahlak abidesidir. Onun ekol olması boşuna değildir. Yaşar Doğu'nun onurlu kişiliği yetişen tüm güreşçilerimize yansımaktadır. Kavak'ta yaptığımız festivalimizin Gençlik ve Spor Bakanlığımızın desteklerini de alarak Karadeniz'in Kırkpınar'ı kimliğinde gerçekleştirmek amacındayız." şeklinde konuştu.

Emirli Yaşar Doğu Dernek Başkanı Naci Cingöz, Yaşar Doğu'nun Kavak/Emirli köyündeki evinin restore çalışmaları için gerekli şartların tamamlandığını ve yakında müze olarak hizmete geçmesi için ilk adımların atılacağı bilgisini verdi. Konuşmacılar Samsun'da Güreş Kulübü'nün olmayışı ve güreşçilere gerekli destek sağlanamaması nedeniyle başka iller ve belediyeler adına güreştikleri bu durumunda Samsunluları üzdüğün yeni güreşçilerin yetişmesine engel olduğu görüşünü savundu. Yaşar Doğu'nun öğrencileri Kadir ve Aziz Güven'de Yaşar Doğu ile ilgili hatıraları

anlattı.

Programda Samsunun merkezine Yaşar Doğu'ya yakışır büyük bir heykelinin dikilmesinin uygun olacağı da teklif edilmesi de programda destek gördü.

Yaşar Doğu, Vefatının 51. Yılında Anıldı
Yaşar Doğu, Vefatının 51. Yılında Anıldı

- Kaynak: CHA

Son Dakika Spor Yaşar Doğu, Vefatının 51. Yılında Anıldı - Son Dakika Spor

YORUMLAR

Son Dakika

Korona tedavisi gören Muhittin Böcek'ten güzel haber! Bilinci açıldı, konuşulanlara cevap veriyor Oktay Kaynarca ve Necati Şaşmaz, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde yeniden bir araya gelecek Avrupa'da koronavirüs paniği büyüyor! Ölüm haberleri peş peşe geldi, Fransa'da ulusal karantina ilan edildi İran lideri Hamaney, Macron'un tavrını "ahmakça" olarak nitelendirdi Karabağ'da ateşkesi bozan Ermenistan'dan intikam alındı! Azerbaycan, hedefleri SİHA'larla böyle vurdu CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, Cumhuriyet Bayramı törenini terk etti Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin marketlerinde Fransız ürünleri raflardan kaldırıldı İnşaatta elleri ve ayakları bağlı bulunan kız itiraf etti: Her şeyi kendim planladım