Yaşayan Mirasımız Selçuklu" Sergisi - Son Dakika

Yaşayan Mirasımız Selçuklu" Sergisi

10.01.2014 17:10
Yaşayan Mirasımız Selçuklu

İnsan ve Medeniyet Hareketi tarafından organize edilen geleneksel Türk el sanatları sergisi, Dolmabahçe Sanat Galerisi'nde açıldı.

İnsan ve Medeniyet Hareketi tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi sponsorluğunda organize edilen "Yaşayan Mirasımız Selçuklu" sergisi, Dolmabahçe Sanat Galerisi'nde açıldı.

Geleneksel Türk sanatlarını tanıtmak, bu sanatlara olan ilgiyi canlı tutmak ve gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak amacıyla daha önce Bahariye Mevlevihanesi ve Konya'da Hz. Mevlana'nın 740. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında açılan sergi, 3. kez sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Sergide, hüsn-i hat, tezhip, ciltçilik, kat'ı, minyatür, ebru, ahşap oymacılığı, kalemişi ve mozaik sanat dallarında ulusal ve uluslararası platformlarda isim yapmış 19 sanatçının, Selçuklu dönemine ait eserleri yeniden yorumlayarak ürettiği 38 eser yer alıyor.

TBMM Milli Saraylardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Yasin Yıldız açılıştaki konuşmasında, geleneksel eserleri yaşatmak için önemli faaliyetler yaptıklarını söyledi.

Serginin kendileri için öneminin büyük olduğunu dile getiren Yıldız, tarihi değerleri yaşatmanın kendilerinin en büyük hedefleri olduğunu ifade etti.

Yıldız, daha önce Bahariye Mevlevihanesi'nde açılan sergiyi de gezdiğini ve çok etkilendiğini anlatarak, "Daha sonra serginin burada açılmasını istedik. İnşallah çok sayıda sanatsever bu sergiyi gezecek. Çok beğendiğim bir sergi, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Müzemize de çok farklı bir hava kattı" diye konuştu.

Sergi, 17 Ocak tarihine kadar ziyaret edilebilecek. - İstanbul

Yaşayan Mirasımız Selçuklu Sergisi

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Yaşayan Mirasımız Selçuklu' Sergisi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Babacan'dan ittifak açıklaması: İki parti haricindeki partilerle ilişki zeminimiz sıcak, buna HDP de dahil Babacan'dan ittifak açıklaması: İki parti haricindeki partilerle ilişki zeminimiz sıcak, buna HDP de dahil Koronavirüs nedeniyle herhangi bir ölümün yaşanmadığı ülkeye tehlike kıyıdan geldi Koronavirüs nedeniyle herhangi bir ölümün yaşanmadığı ülkeye tehlike kıyıdan geldi Şampiyonlar Ligi'nde yarı final oynayacak Avrupa Süper Ligi'nin kurucularının kaderi belli oluyor Şampiyonlar Ligi'nde yarı final oynayacak Avrupa Süper Ligi'nin kurucularının kaderi belli oluyor Polonya'nın eski Cumhurbaşkanı Walesa, internette iş arıyor Polonya'nın eski Cumhurbaşkanı Walesa, internette iş arıyor ABD'de 3 kişinin öldüğü silahlı saldırının faili eski polis şefi yardımcısı çıktı ABD'de 3 kişinin öldüğü silahlı saldırının faili eski polis şefi yardımcısı çıktı Arı soktuğu için fenalaşan öğretmen tüm çabalara rağmen kurtarılamadı Arı soktuğu için fenalaşan öğretmen tüm çabalara rağmen kurtarılamadı Halatların koptuğu asansör kazasında sarılarak oğlunu korumaya çalışan genç baba, ağır yaralandı Halatların koptuğu asansör kazasında sarılarak oğlunu korumaya çalışan genç baba, ağır yaralandı İstanbul Okmeydanı'nda giriş ve çıkışlar kapatıldı! Araçlar didik didik aranıyor İstanbul Okmeydanı'nda giriş ve çıkışlar kapatıldı! Araçlar didik didik aranıyor