Yaü Rektörü Prof. Dr. Eruslu Açıklaması - Son Dakika

Yaü Rektörü Prof. Dr. Eruslu Açıklaması

18.01.2012 18:00
Yaü Rektörü Prof. Dr. Eruslu Açıklaması, System.String[]

Yalova Üniversitesi (YAÜ) Rektörü Prof.Dr.Niyazi Eruslu, "Göreceksiniz, Türkiye'nin en iyi üniversitesi burada olacak" dedi.Prof.Dr.Eruslu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ziraat Mühendisleri Odası tarafından Yüksek Planlama Kurulu'nun (YPK)...

Yalova Üniversitesi (YAÜ) Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu, "Göreceksiniz, Türkiye'nin en iyi üniversitesi burada olacak" dedi.

Prof. Dr. Eruslu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ziraat Mühendisleri Odası tarafından Yüksek Planlama Kurulu'nun (YPK) TİGEM arazisini YAÜ'ye verilmesine karşı açtığı davadan kendileri lehinde olumlu sonuç çıkacağına inandığını söyledi.

Mahkemede odanın tüm iddialarını çürüttüklerini ifade eden Eruslu, "Yalova Üniversitesi'ne verilen yer tarım arazisi değil" dedi.

Eruslu, 6 Şubat 2012 tarihinde TİGEM'de yapılması planlanan binalar için mahkeme kararının sonucuna göre ihale kararı aldıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Mahkemenin 6 Şubat'a kadar biteceğini öngörerek ihale tarihi aldık. İlk binaları yapmaya başlayacağız. İlk bitireceğimiz Hukuk Fakültesi. Biz uzun vadeli planlar yapıyoruz. Bu binaların hepsini devlete yaptırma imkanımız yok. Özel sektöre de ağırlık vereceğiz. Akkök Şirketler Grubu, Rektörlük binasını yapacak. Altınova Tersaneler Birliği, Mühendislik Fakültesini, Tekstil İş Verenler Sendikası ise İktisat Fakültesini yapacak. Hukuk Fakültesini destekleyen olmadığı için Devlet Planlama Teşkilatından bunu geçirdik. Şu anda Hukuk Fakültesinin projesi ve bütçesi hazır. Mahkeme biter bitmez temeli atacağız."

-Hedef 2023'te 23 bin öğrenci-

Rektör Prof. Dr. Eruslu, TİGEM arazisinde iddialı bir üniversite oluşacağını vurgulayarak, "TİGEM arazisi dünyanın en güzel yeri, üniversite de en güzel olacak. Yalova'ya ışık tutacak. Şu anda 5 bin öğrenci seneye 7 bin olacak. Her yıl öğrenci sayısını 2 bin artırmak istiyoruz. Hedefimiz 2023'te de 23 bin öğrenciye ulaşmak" dedi.

TİGEM'de yaşanan sıkıntı nedeniyle Yalova Üniversitesi'nin geride kalmadığını ifade eden Eruslu, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"(Arsa problemi var) diye hiç yerimizde saymadık. 2 tane yeni fakülte, 5 meslek yüksekokulu kurduk. 50 asistanımız yurt dışında doktora yapıyor. 75 tane asistanımız büyük üniversitelerde doktora yapıyor. Arazi çalışması sadece bina yapımını geciktirdi. Öğretim görevlisi, öğrenci alımı hiç etkilemedi. 300 öğretim görevlimiz var. Bunlardan 13'nü ABD, İtalya, Hollanda'ya gönderdik. Orada yeni teknolojileri öğreniyorlar. 3 yeni bölüm; ulaştırma, kağıt ve nanoteknoloji mühendisliği açacağız."

Türkiye'nin en iyi üniversitesi olmak istediklerini dile getiren Eruslu,

"Hedef 6 Şubat'a kadar her şeyi tamamlamak. Göreceksiniz, Türkiye'nin en iyi üniversitesi burada olacak. Geçen sene mühendislik fakültesi içinde en fazla tercih edilen üniversite, adet olarak biziz. Yüksek puanlı öğrenciler de 4 yıl sonra üniversitemizi tercih edecektir" diye konuştu.

- YALOVA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Yaü Rektörü Prof. Dr. Eruslu Açıklaması - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Bayern Münih, evinde Atletico Madrid'i 4-0 mağlup etti ABD'den tehdit gibi S-400 sözleri: Türkiye füzeleri test ederek çok şeyi feda etti 13 yaşındaki kıza aşk mektubu yazan 61 yaşındaki sapık tutuklandı Dondurucudan çıkardıkları erişteyi yiyen aynı aileden 9 kişi hayatını kaybetti Masumlar Apartmanı'nın "Han"ı Birkan Sokullu'nun eski eşinin ünlü oyuncu olduğu ortaya çıktı Giydiği çorap nedeniyle eleştirildikten sonra reklam teklifi bekleyen Seda Sayan'ın başına talih kuşu kondu Bilim insanlarından yeni araştırma! Koronavirüsün insanı nasıl hasta ettiği ortaya çıktı Korkutan görüntüler! Koronavirüsten ölenler hastane koridoruna dizildi