Bakiler: Mehmet Akif'in Naaşını Üniversite Öğrencileri Kaldırdı - Son Dakika

Bakiler: Mehmet Akif'in Naaşını Üniversite Öğrencileri Kaldırdı

27.12.2014 15:47
Bakiler: Mehmet Akif'in Naaşını Üniversite Öğrencileri Kaldırdı, System.String[]

Gazeteci-Yazar Yavuz Bakiler, Akif'in naaşının üniversite öğrencileri tarafından kaldırıldığını belirterek, "Öğrenciler tabutu üniversitenin sancağıyla süsledi." dedi.

Gazeteci-Yazar Yavuz Bülent Bakiler, Akif'in naaşının üniversite öğrencileri tarafından kaldırıldığını belirterek, "Öğrenciler tabutu üniversitenin sancağıyla süsledi. Ardından tabutunun üzerine Kabe örtüsü örttüler, naaşını Türk Bayrağı'na sardılar" dedi.

İSTİKLAL MARŞI İŞARET DİLİYLE OKUNDU

İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy, vefatının 78'inci yılında Bağcılar'da düzenlenen etkinliklerle anıldı. Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat Merkezi'ndeki "İstiklalimizin ve İstikbalimizin Şairi" adlı söyleşiye katılan Gazeteci Yazar Yavuz Bülent Bakiler, Akif ile ilgili bilinmeyen çok önemli konuları dile getirdi. Program, Yıldıztepe İlkokulu öğrencilerinin İstiklal Marşı'nı işaret diliyle, İlayda Doğan'ın ise sesli okumasıyla başladı. Ardından konuklarla söyleşide bulunan Bakiler, 1986'da Kültür Bakanlığı müsteşar yardımcılığı görevinde bulunduğunu anlattı.

''OKUMAYAN AKİF'İ NASIL TANIYACAK''

Akif'in özellikle aydın kesim tarafından da çok iyi tanınmadığını ifade eden Bakiler, "Okumayan insan Akif'i nasıl tanıyacak? Yüksek tahsil alanlar da Marksist ateist eğitim alarak da Akif hakkında iyi düşüncelere sahip olmamışlardır" dedi.

''BİR ÜLKENİN KÜLTÜR BAKANI AKİF'İN KABRİNİN TÜRKİYE DE OLDUĞUNU BİLMEZ Mİ?''

Dönemin Kültür Bakanının düzenlediği basın toplantısında vefatının 50'nci yılında Akif'in yurt yurtdışındaki kabrini getirmek istediğini söylediğini anlatan Bakiler, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dehşet bir konuşmaydı. Bir ülkenin Kültür Bakanı Akif'in kabrinin Türkiye'de olduğunu bilmez mi? Bakan, Akif'in Safahat kitabını ilk kez o toplantıda gördü. ve kitaba Sefahat diyordu. Biri safhalar, diğeri ise adi, bayağı yaşama tarzı anlamına gelmektedir."

''AKİF'E ATILAN YALANLAR YILLARCA TARİH KİTAPLARINDA YER ALDI''

Komünist ve ateistlerin yıllarca Akif'in başındaki fesi çıkarmamak için yurt dışına kaçtığı yalanını yaydıklarının altını çizen Bakiler, yıllarca tarih kitaplarında bu yalanların yer aldığını, Osmanlı Devleti'nin kötülendiğini savundu.

''FESİ ÇIKARINCA MI KAFİR OLACAK?''

Akif'in Farsça, Fransızca, Türkçe ve Arapça'yı çok iyi bildiğini de anlatan Bakiler, doğu ve batıyı çok iyi bildiğini belirterek, Frenk gömleği giyindiğini ve kravat taktığını anlattı. Bakiler, "Ceket ve pantolon giyindiğinde kafir olacağını düşünmeyen Akif fesi çıkarınca mı kafir olacağını düşünmüş olabilir. Akif'e kör bakılmaktadır" şeklinde konuştu.

CENAZESİNİ ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ SAHİPLENDİ

Yurda döndükten sonra 1936'da vefat eden Akif'in, Beyazıt'ta musalla taşına konulduğunda çok az kişinin olduğunu, bir esnafın bildirmesi üzerine harekete geçen üniversite öğrencilerinin sahiplendiğini söyledi. Öğrencilerin tabutu üniversite sancağıyla süslediğini, üzerine Kabe örtüsü örttüğünü de anlatan Bakiler, cenazeyi Türk bayrağına sardıklarını anlattı.

''AKİF ÖMRÜ BOYUNCA EĞİLMEYEN, SUSMAYAN ADAMDIR''

Akif'in, sözüne sahip çıkan ve örnek bir insan olduğunu vurgulayan Bakiler, Hüseyin Cahit Yalçın'ın onun için şöyle dediğini anlattı: "Akif öldü ben onun tabutu karşısında derin saygıyla eğiliyorum. Aramızdaki tek ortak noktamız vatanperver olmasıdır. Akif, ömrü boyunca eğilmeyen, susmayan adamdır. "

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Bakiler: Mehmet Akif'in Naaşını Üniversite Öğrencileri Kaldırdı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya açıklarında saldırıya uğrayan Türk gemisi için devrede! Tüm yetkililere talimat verdi Yine çukura takılıp düşen Orhan Gencebay, bu kez parmağını kırdı Sağlık Bakanı Koca, haritayla paylaştı! İşte il il aşı olanların sayısı Kuraklık tehlikesi sonrası yeni düzenleme hayata geçti! Binalarda yağmur suyu toplama sistemi artık zorunlu Erdoğan Bayraktar'dan çok konuşulacak Muharrem İnce paylaşımı! Yeni kurulacak partiye mi katılıyor? Güneşli havaları unutun! Kar geri geliyor, hafta boyunca sürecek Ronaldo, Suudi Arabistan'dan gelen 53 milyon TL'lik reklam teklifini reddetti Ankara oyun havası oynayan Aleyna Tilki'nin performansı takipçileri tarafından beğenilmedi