Yavuz'dan "Edebiyat Hatıraları" Konferansı - Son Dakika

Yavuz'dan "Edebiyat Hatıraları" Konferansı

07.10.2013 16:18
Yavuz'dan

Şair ve yazar Hilmi Yavuz, Selçuk Üniversitesi'nde "Edebiyat Hatıraları" adlı konferans verdi.

Şair ve yazar Hilmi Yavuz, Selçuk Üniversitesi'nde  "Edebiyat Hatıraları" adlı konferans verdi.

Yavuz, Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde verdiği konfersanta, edebi hatıralarının 7-8 yaşlarındayken babasının evde yüksek sesle okuduğu divan şailerinin şiirleriyle başladığını söyledi.

1950 yılında Kabataş Erkek Lisesi'ne kaydolduğunu anımsatan Yavuz, şunları kaydetti:

"Lisede Behçet Necatigil, benim edebiyat öğretmenimdi. Benim için büyük bir talih. Eğer Necatigil, benim edebiyat öğretmenim olmasaydı şuan başka bir meslekle uğraşıyor olurdum. Necatigil, benim zihnime ve kalbime edebi manada yol gösteren kişi. Onun yol göstericiliğinde kararımı vermiştim. Edebiyatçı olacaktım. Onun büyük etkisiyle edebiyatçı oldum. Hocaya borcum var. Hala o borcumu hocanın yazılarını, şiirlerini okumakla onları yorumlamakla minnet borcumu ödemeye çalışıyorum. Ama hayatımın sonuna kadar bütünüyle ödeyeceğimi zannetmiyorum."

-Edebiyat matineleri

Yavuz, 1950'li yıllarda Türkiye'de "edebiyat matineleri" olduğunu hatırlattı.

Okulların ve birtakım kurumların edebiyat matineleri düzenlediğini aktaran Yavuz, "Bu edebiyat matinelerinde şairler ve hikayeciler kürsüye çıkarlar, kendi şiirlerini ve hikayelerini okurlardı. Edebiyat matinelerinde ilk kez Türkiye'de birçok şair ve yazarı aynı zamanda bir arada görmek gibi bir ayrıcalığımız olmuştu. Bir bakıyorsunuz; Sait Faik Abasıyanık bir tarafta Fazıl Hüsnü Dağlarca, Orhan Hançerlioğlu, Atilla İlhan, Özdemir Asaf bir tarafta... Şiirlerini okuduğunuz kişileri bir arada görüyorsunuz" diye konuştu.

Konferasın sonunda, SÜ Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Yavuz'a saat ve kitap hediye etti. - Konya

Yavuz'dan Edebiyat Hatıraları Konferansı

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Yavuz'dan 'Edebiyat Hatıraları' Konferansı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika! İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun koronavirüs testi pozitif çıktı Koronavirüs tedavisi gören ünlü iş insanı Rahmi Koç taburcu oldu Yasak Elma'dan 5 oyuncu birden ayrılıyor! Başrol Şevval Sam'dan ilk yorum geldi Milyonları ilgilendiren borç yapılandırmasının detayları belli oldu! Peşin ödeyen büyük indirimi kapar Çin'den gelen aşıyı gönüllü yaptıran profesör konuştu: Yan etki hissetmedim, aşıya karşı çıkayın Türkiye'nin Libya'ya verdiği sahil güvenlik eğitimine İtalyan basınından ilginç yorum: Anahtar Erdoğan'ın elinde Dert dinleme başı 10 TL alan genç gezgin, derdiyle kendisini ağlatana da 100 TL veriyor Görevini kötüye kullanan doktor, 17 yaşındaki öğrencisiyle cinsel ilişkiye girip çıplak fotoğraflarını istedi