Yayınevi Cinayetleri Davasında "Başbuğ" İddianamesi İstendi - Son Dakika

Yayınevi Cinayetleri Davasında "Başbuğ" İddianamesi İstendi

17.02.2012 15:52
Yayınevi Cinayetleri Davasında

Malatya'daki Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu 3 kişinin öldürülmesine ilişkin davanın 37.duruşmasında, "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" davasının iddianamesi ile eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında hazırlanan...

Malatya'daki Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu 3 kişinin öldürülmesine ilişkin davanın 37. duruşmasında, "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" davasının iddianamesi ile eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında hazırlanan iddianamenin istenmesine karar verildi.

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Emre Günaydın, Cuma Özdemir, Abuzer Yıldırım, Hamit Çeker, Salih Gürler, tutuksuz sanık Hüseyin Yelki, sanık yakınları, öldürülen Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske'nin eşi Susanne Geske, Almanya'nın Ankara Büyükelçiliğinden bir yetkili, müdahil avukatlar ve diğer maktullerin yakınları katıldı.

Mahkeme Heyeti Başkanı Hayrettin Kısa, tutuklu sanıklardan Bülent Varol Aral ile ilgili Adli Tıp Kurumundan gelen raporun dosyaya eklendiğini söyledi. Raporda, Aral'ın cezai ehliyetinin olduğuna dair karar olduğu belirtildi.

Tarafların taleplerini alan Mahkeme Heyeti, müdahil avukatlardan Erdal Doğan'ın "Zirve Yayınevi'ndeki cinayetlerle ilgili birtakım bilgilerin bulunduğunu" belirterek talep ettiği "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" davasının iddianamesi ile eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında hazırlanan iddianamenin ve eklerinin UYAP üzerinden gönderilmesi için İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine yazı yazılmasına karar verdi.

Ara kararı okuyan Mahkeme Başkanı Kısa, Zirve Yayınevi Davası ile ilgili ikinci iddianamenin iddia aşamasında olduğunu hatırlatarak, duruşma salonunda bulunan sanıklara, etkin pişmanlık yasasını hatırlattı.

Mahkeme Başkanı, "iddianame kabul edilmeden bildiğiniz bir şey varsa ve bunu anlatırsanız, ciddi ceza indiriminden yararlanacağınızı hatırlatırım" diyerek, sanıkları etkin pişmanlık yasası konusunda uyardı.

Duruşmayı 9 Nisan'a erteleyen Mahkeme Heyeti, yargılamanın bu tarihten itibaren aralıksız süreceğini, bunun en azından, kabul edilmesi halinde ikinci iddianame okununcaya ve savunmalar tamamlanıncaya kadar devam edeceğini açıkladı. - MALATYA

- Kaynak: AA

Son Dakika Politika Yayınevi Cinayetleri Davasında 'Başbuğ' İddianamesi İstendi - Son Dakika


Son Dakika

Sağlık Bakanı Koca'dan 7 kritik il için gece yarısı paylaşımı: Vakalarda artış var, kurallara uyalım KKTC seçimleri üzerinden polemik yaşayan Adil Gür ve Kemal Öztürk canlı yayında fena kapıştı "Hazır asker" imajıyla gündeme bomba gibi düşen Yıldız Tilbe, yeni tarzıyla yine çok konuşulacak Dondurucudan çıkardıkları erişteyi yiyen aynı aileden 9 kişi hayatını kaybetti Masumlar Apartmanı'nın "Han"ı Birkan Sokullu'nun eski eşinin ünlü oyuncu olduğu ortaya çıktı Bakan Koca, Cem Yılmaz'ın sağlık çalışanlarıyla ilgili çağrısına olumlu yanıt verdi Azerbaycan'dan vatandaşlarını cepheye çağıran Paşinyan'a sert tepki: Çözüm taraftarı olmadığını bir kez daha ortaya koydu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına zam! İşte önümüzdeki yıl alacağı ücret