Yaylacılar Kurbanlıklarını Görücüye Çıkarıyor - Son Dakika

Yaylacılar Kurbanlıklarını Görücüye Çıkarıyor

04.10.2013 11:17
Yaylacılar Kurbanlıklarını Görücüye Çıkarıyor

Hayvanlarını otlatmak amacıyla zengin bitki örtüsüne sahip Karadeniz yaylalarına çıkan hayvan yetiştiricileri, Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla hayvanlarını satmak için çeşitli illere götürmeye başladı Hayvan yetiştiricisi Akkün: "Bizim hayvanlarımız normal hayvanlar gibi değil, binbir çeşit otla besleniyorlar, dolayısıyla da etleri çok güzel oluyor"

GÜLTEKİN YETGİN - EYÜP ELEVÜLÜ - Hayvanlarını otlatmak amacıyla zengin bitki örtüsüne sahip Karadeniz yaylalarına çıkan büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricileri, Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla hayvanlarını satmak için çeşitli illere götürmeye başladı.

Mayıs ayında yaylaya çıkan hayvan yetiştiricileri, yaklaşık 5 aydır yaylanın yemyeşil çimenlerinde ve uçsuz bucaksız ormanlarında otlattıkları hayvanlarını Kurban Bayramı'na kadar satmayı hedefliyor. Yeşilin her tonunu barındıran çayırları süsleyen hayvanlar, götürüldükleri Kocaeli ve İstanbul gibi büyükşehirlerde alıcılarını bekleyecek.

Yağlıdere ilçesi Çıkrıkkapı Yaylası'nda otlattıkları hayvanlarını Kocaeli'ye götüren Ekrem Akkün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 5 aydır yaylada otlattıkları hayvanlarını Gebze'de satacağını söyledi.

Geçen yıl ithal hayvan nedeniyle iyi bir kazanç sağlayamadıklarını savunan, şöyle konuştu:

"İthal kurbanlık gelmeyeceği söylendi, inşallah bu durum bizim için iyi olur. İthal hayvan gelmezse hayvanlarımız para eder, eğer gelirse işimiz çok zor. Hayvanlarımızın etleri diğer hayvanların etlerine göre çok lezzetli, 10 üzerinden 10 numara eti var. Bizim hayvanlarımız normal hayvanlar gibi değil, binbir çeşit otla besleniyorlar, dolayısıyla da etleri çok güzel oluyor."

Akkün, küçükbaş hayvanları 600 ile 750, büyükbaş hayvanları ise 3 bin 500 ve 5 bin lira arasında satmayı düşündüklerini sözlerine ekledi.

Hayvan satışları kısmen başladı

Kırıkyayla'da 15 yıldır çobanlık yapan Erdem Kırca ise Kurban Bayramı için 10 koyun sattığını belirterek, "Benim 90 koyunum var. Bir kısmını satacağım. Burada hayvanlarımızı yem kullanmadan doğal ortamda besliyoruz. Doğal ortamın zorlukları oluyor, yaylanın soğuğunda, rüzgarında bu hayvanları otlatıyoruz. Kurban Bayramı'nı iyi geçirip emeğimizin karşılığını almak istiyoruz" ifadelerini kullandı. - Giresun

Kurban Bayramı yaklaşıyor, kurbanlık fiyatları el yakıyor: 25 bin TL'ye kadar çıkıyor Kurban Bayramı yaklaşıyor, kurbanlık fiyatları el yakıyor: 25 bin TL'ye kadar çıkıyor Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurbanlık fiyatları konuşulmaya başladı Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurbanlık fiyatları konuşulmaya başladı Başiskele'de kurbanlık hayvan satışı için hazırlıklar başladı Başiskele'de kurbanlık hayvan satışı için hazırlıklar başladı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Yaylacılar Kurbanlıklarını Görücüye Çıkarıyor - Son Dakika


Advertisement