Yaylada Santral Kurup Elektrik Sorununu Çözdüler - Son Dakika

Yaylada Santral Kurup Elektrik Sorununu Çözdüler

26.11.2012 12:40
Yaylada Santral Kurup Elektrik Sorununu Çözdüler, System.String[]

Tuncay Bekar - Trabzon'un Maçka ilçesine bağlı 13 haneli Mezere Yaylası sakinleri, elektrik nakil hattının olmadığı yaylada 2 ayrı santral kurup kendi elektriklerini üretti.

Tuncay Bekar - Trabzon'un Maçka ilçesine bağlı 13 haneli Mezere Yaylası sakinleri, elektrik nakil hattının olmadığı yaylada 2 ayrı santral kurup kendi elektriklerini üretti.

Tarihi Sümela Manastırı'nın da olduğu Altındere Vadisi güzergahında bulunan, doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini büyüleyen Mezere Yaylası, enerji nakil hattı olmadığı için uzun yıllar elektriksiz kaldı.

Çevre yaylalarda olmasına rağmen elektrik sorunu yaşayan yayla sakinlerinden Ali Avcı (64), 16 yıl önce soruna yayladan akan dere üzerine basit elektrik santrali kurarak çözüm üretmeye çalıştı. Avcı, ürettiği elektriği önce evi ve iş yerinde kullandı. Kısa süre sonra santraldeki sistemi biraz daha geliştiren Avcı, 13 hanenin bulunduğu yaylada 4 haneye daha elektrik vermeye başladı. Ardından diğer yayla sakinleri de bir araya gelerek, dere üzerine kurdukları santral ile elektriklerini ürettiler ve fatura derdinden kurtuldular.

Ev ve iş yerlerinin yanı sıra sokak lambalarında da santrallerden sağlanan elektriğin kullanıldığı yaylada, elektrik ücretsiz olunca başta sokak lambaları olmak üzere pek çok lamba gündüz de açık bırakılıyor.

Yaylaya ilk elektrik santralini kuran çay ocağı işletmecisi Ali Avcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Devlet yaylaya elektrik vermemişti. Biz de kendi imkanlarımızla 16 yıl önce bu sistemi kurup elektrik ürettik. Buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyonlarımız çalışıyor, ampuller yanıyor. Benim santralimden evim ve iş yeriminin haricinde yayladaki 4 eve de elektrik veriyorum" dedi.

Santrali kendi çabaları ile kurduğunu, epeyce masraf yaptığını ifade eden eden Avcı, tekniklerin gelişmesiyle bu tür bir santral kurmanın geçmişe göre daha kolay ve ucuza mal olduğunu söyledi.

-Komşuları durumdan memnun-

Ali Avcı, santralin basit bir sistemle çalıştığını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Dereden alınan su, boruyla santraldeki birinci ana çarka bırakılıyor. Dönmeye başlayan bu çark iki ayrı çarka bağlı. İlk çarkın hareketiyle ikinci çark biraz daha hızlı, üçüncü çark ise çok hızlı dönüyor. Üçüncü çark da basit bir dinamoya bağlı. Bu çarkın hareketiyle dinamo elektrik üretiyor. Elektrik buradan kablolar yardımıyla ev ve iş yerlerine iletiliyor. Komşularıma da elektrik veriyorum, ücret talep etmediğim için durumdan memnunlar."

Yayıncı: Murat Kaban - TRABZON

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Yaylada Santral Kurup Elektrik Sorununu Çözdüler - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Süt sağarken elektrik akımına kapılan kadın feci şekilde can verdi Dünya Sağlık Örgütü, kuzey yarımküredeki vaka artışıyla ilgili liderlere "acil eylem" çağrısında bulundu Kasımpaşa-Göztepe maçında VAR incelemesinin uzun sürmesi tartışmalara neden oldu Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Berlin'deki camiye yapılan polis baskınına tepki gösterdi: Şiddetle kınıyorum Koronavirüsü ısıtarak öldüren yüz maskesi geliştirildi! Bulaş riskini sıfıra indiriyor Cephede dağılan sözde Karabağ Lideri Harutyunyan, Putin'den devreye girmesini istedi Aleyna Tilki'nin yıllar önce İstiklal Caddesi'nde türkü söylediği video ortaya çıktı Acun Ilıcalı, kendisinden 30 yaş küçük sevgilisiyle Londra'da görüntülendi