Yayladan Gelen Su Boşa Akmayacak - Son Dakika

Yayladan Gelen Su Boşa Akmayacak

03.01.2012 11:20
Yayladan Gelen Su Boşa Akmayacak, System.String[]

Cem Sürmeneli - Zonguldak'ın Alaplı ilçesine bağlı Gümeli beldesinde, yeşilin her tonunun görülebildiği binlerce yükseklikteki yaylalardan gelen suyun değerlendirilmesi için şişeleme tesisi kurulması hedefleniyor.

Cem Sürmeneli - Zonguldak'ın Alaplı ilçesine bağlı Gümeli beldesinde, yeşilin her tonunun görülebildiği binlerce yükseklikteki yaylalardan gelen suyun değerlendirilmesi için şişeleme tesisi kurulması hedefleniyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Türkiye'nin 105. tabiat anıtı olarak tescillenen Gümeli Ormanı'nın yakınında yer aldığı 1650 metre yükseklikteki Bacaklı Yayla Tepesi ve dağın eteğindeki Bölüklü Yaylası sahip olduğu doğal güzelliklerinin yanı sıra su kaynaklarıyla bölgeye önemli katkı sağlıyor.

Tepenin yüksek kesimlerinden belde merkezine kadar ulaşan içme suyunu değerlendirmek isteyen Gümeli Belediyesi, beldedeki kadastro sıkıntısının giderilmesinin ardından kaynağı ekonomiye kazandırmayı planlıyor.

İğne ve yayvan yapraklı ağaçlar ile çok çeşitli orman altı bitki örtüsüyle doğa yürüyüşü, foto safari, olta balıkçılığı, avcılık gibi aktivitelerin yapılabildiği yaylardan ulaşan su kaynağının değerlenilmesiyle 25 kişiye istihdam sağlanması da amaçlanıyor.

Gümeli Belediye Başkanı Ahmet Saydam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaylalardan getirdikleri suyun ilgili laboratuvarlardaki tahlillerinin temiz çıktığını, tesisin kurulması durumunda belediyelerinin önemli gelir kaynağı elde edeceğini söyledi.

Beldede kadastro çalışmaları tamamlanmadığı için tesisin kurulacağı alanda çalışma yapamadıklarını anlatan Saydam, şunları kaydetti:

"Beldemizdeki kadastro sorununu aşarak yatırımı gerçekleştireceğiz. Bu konuda ilgili yerlere yazılarımızı yazdık. Ancak henüz yanıt alamadık. Yapılan tüm tahlil sonuçlarından sonra beldede dünya standartlarında su olduğu ortaya çıkmıştır. Gümeli 7 tepe ve 7 dereden oluşan bir orman beldesidir. Kuracağımız su tesisliyle beldemize daha güzel hizmet vermeye çalışacağız. Suyumuz 6 bin 800 kilometre uzaktaki yaylalardan geliyor. Şu anda tesisimizin kurulacağı bölgeye kadar borularla suyu beldemize getirdik. Yatırım için her şey hazır. Bir an önce kadastro çalışmalarının yapılmasını bekliyoruz."

- ZONGULDAK

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Yayladan Gelen Su Boşa Akmayacak - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Sözleri gündeme bomba gibi düşen CHP'li Özcan'ı terse düşürecek suçlama: Evinde sigortasız mülteci çalıştırdı 00:47 Sözleri gündeme bomba gibi düşen CHP'li Özcan'ı terse düşürecek suçlama: Evinde sigortasız mülteci çalıştırdı Hande Erçel-Kerem Bürsin çifti, sette öpüşürken hayranlarına yakalandı 00:04 Hande Erçel-Kerem Bürsin çifti, sette öpüşürken hayranlarına yakalandı Tunus'ta Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi'den 15 Temmuz hatırlatması: Sokağa çıkılması gerektiğini Türkiye'den öğrendik 23:51 Tunus'ta Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi'den 15 Temmuz hatırlatması: Sokağa çıkılması gerektiğini Türkiye'den öğrendik
Messi, paylaşımıyla tüm dikkatleri üzerine çekti! Eşi Antonella Roccuzzo'nun spor yaptığı anlar büyük ilgi gördü 22:47 Messi, paylaşımıyla tüm dikkatleri üzerine çekti! Eşi Antonella Roccuzzo'nun spor yaptığı anlar büyük ilgi gördü Polisin tabancasını elinden alan Ayşegül Çınar ve sevgilisi hakkında hapis istemi 22:12 Polisin tabancasını elinden alan Ayşegül Çınar ve sevgilisi hakkında hapis istemi Arabistan tam aşılanmış yabancılara umre ziyaretlerini açtı, Çin aşısı liste dışı 21:57 Arabistan tam aşılanmış yabancılara umre ziyaretlerini açtı, Çin aşısı liste dışı
Ordu'da cami hoparlörlerinden sel ve heyelan uyarısı yapıldı 20:51 Ordu'da cami hoparlörlerinden sel ve heyelan uyarısı yapıldı Çocuklar Duymasın dizisinin Çaycı Hüseyin'i Alparslan Özmol'un hesabı çalınınca hemen emniyete koştu 18:10 Çocuklar Duymasın dizisinin Çaycı Hüseyin'i Alparslan Özmol'un hesabı çalınınca hemen emniyete koştu
Advertisement