Yazar Edip Yüksel'e Hapis Cezası - Son Dakika

Yazar Edip Yüksel'e Hapis Cezası

27.10.2015 13:34
Yazar Edip Yüksel'e Hapis Cezası, System.String[]

Yazar Edip Yüksel, Facebook ve Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarla, Atatürk ile o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Yazar Edip Yüksel, Facebook ve Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarla, Atatürk ile o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Anadolu 57. Asliye Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yüksel'i avukatları temsil etti.

Erdoğan'ın avukatı Sara Kanalka, şikayetlerinin devam ettiğini belirterek, sanığın cezalandırılmasını talep etti.

Davayı bitirdiğini açıklayan mahkeme hakimi Mustafa Gürbüz ise Yüksel'in tüm paylaşımları irdelendiğinde, yapılan yorumların ve paylaşılan sözlerin eleştiri sınırında kalmadığının görüldüğünü belirtti.

Kararda, şu ifadelere yer verildi:

"Tabii ki bir ülkenin yöneticisi, Başbakanı pozisyonunda olan bir kişinin eleştirilmesinin normal karşılanması gerekir. Bu olumlu eleştiriler aynı zamanda yöneticilerin doğru karar almasında etken rol oynamaktadır. Ancak bu eleştirinin hakaret boyutunda olmaması, yol gösterici, açıklayıcı şekilde olması gerekmektedir. Somut olayımızda ise yazar olan sanık, eleştiri boyutunu aşarak hakaret içeren sözcükler kullanmıştır ve bunu birden çok kez yapmıştır. Bunun da ceza hukuku anlamında karşılığının bulunması lüzumludur."

Bu kapsamda Edip Yüksel'in, "kamu görevlisine karşı görevinden dolayı alenen hakaret" suçundan 1 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verildi.

Ayrıca Yüksel'e "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret" suçundan da 1 yıl 9 ay hapis cezası verilmesine hükmedildi.

Yüksel'in cezalarının ertelenmesine ve 1 yıl denetim süresi belirlenmesine karar veren hakim, yargılama sırasında pişmanlık göstermediği gerekçesiyle de Yüksel'in cezasında indirim uygulanmadığını da tutanağa geçirdi.

İddianameden

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, yazar Edip Yüksel'in 2 Ocak 2013'te Facebook ve Twitter'daki hesaplarında, o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la ilgili hakaret içerikli paylaşımlar yaptığı belirtilmişti.

Yüksel'in aynı şekilde, Atatürk'e yönelik hakaret içeren paylaşımlarda da bulunduğu aktarılan iddianamede, Yüksel'in avukatı aracılığıyla verdiği ifadesinde, "söz konusu yazıların hakaret içermediğini, suç kastının bulunmadığını" söylediği ifade edilmişti.

İddianamede, Yüksel'in, "kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" ve "Atatürk'ün anısına alenen hakaret" suçlarından 2 yıl 2 aydan, 5 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Yazar Edip Yüksel'e Hapis Cezası - Son Dakika


Son Dakika

Ünlü şarkıcı Sibel Tüzün, Ankara Anlaşması'yla Londra'ya yerleşti Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: Hastanelerimiz, yoğun bakımlar doluyor Tartışmalı Oxford-Astrazeneca koronavirüs aşısı yeniden incelenecek Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması saat kaçta başlıyor? İçişleri Bakanlığı detayları paylaştı İranlı nükleer bilimci Fahrizade'nin öldürülmesi sonrası Netanyahu'dan itiraf gibi sözler: Gergin günler bizi bekliyor Bakan Koca, vaka sayısı yüzde 100 artan 5 ili paylaşıp uyardı: Tedbirin olmadığı yerde tehdit devam ediyor Taksici, oğlunu ziyarete gittiği cezaevi önünde 9 kurşunla öldürüldü Bebeğine çamaşır suyu enjekte etmişti! Mahkemede dikkat çeken 'mektup' detayı