Yediği konserve turşu hayatına mal oluyordu...50 gün yoğun bakımdan çıkamadı - Son Dakika

Yediği konserve turşu hayatına mal oluyordu...50 gün yoğun bakımdan çıkamadı

10.10.2019 09:50

Yediği konserve turşu hayatına mal oluyordu.

Yediği konserve turşu hayatına mal oluyordu...50 gün yoğun bakımdan çıkamadı

Yediği turşu yüzünden zehirlenen ve 50 gün boyunca solunum yolları felç olan Nisanur'a tedavisi ardından Hayata yeniden hoş geldin kutlaması yapıldı

Turşudan zehirlendi 50 gün sonra taburcu oldu

ERZURUM - Yediği turşu yüzünden zehirlenen ve 50 gün boyunca solunum yolları felç olan Nisanur'a tedavisi ardından Hayata yeniden hoş geldin kutlaması yapıldı.

Ağustos ayında ailesi ile birlikte çok az yemiş olduğu konserve turşusunun ardından bir belirti ile karşılaşmayan ancak ertesi gün kendisinde baş dönmesi, mide bulantısı, gözlerinde bulanıklık, annesinde ise dil şişmesi gibi etkiler gördüklerinde hemen soluğu hastanede aldılar.

Turşu zehirlenmesi sonucu, Ağrı'da yoğun bakıma kaldırıldıktan sonra, Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilen Yaşar ailesinden 15 yaşındaki Nisanur Yaşar, hastaneye geldiğinde kurtulması imkansız bir durumdaydı. Nisanur'un bilincinin açık olmasına rağmen solunumu olmadığından dolayı Çocuk yoğun bakım doktorları tarafından çok ciddi bir süreç başlatıldı.

'Çaşır turşusu hayatından ediyordu'

Evde yapmış oldukları Çaşır turşusunu yedikten sonra zehirlenen ve Konservelerde bulunan Botulismus antioksidanı nedeniyle komaya giren Nisanur, boynunda açılmış olan delikten ciddi solunum desteği aldı. Bir buçuk aydır hastanede kalan ve solunum yolları felç olan Nisanur'un solunum desteği ile hayata dönmesine sevinen hemşire ve doktorlar Hayata yeniden hoş geldin pastası ile kutlama yaptılar. Doktorlar ve hemşirelerle sevgi bağı kuran genç Nisanur, pasta jestine karşılık doktorlara kendi elleriyle patatesli sigara böreği sözü verdi.

'Evde yapılan turşular hayati risk oluşturabilir'

Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi, Çocuk yoğun bakım sorumlusu, Dr. Nuri Alaçakır, "Ülkemizde çok ciddi yaşanan besin zehirlenmelerinin en ciddisini yaşadı Nisanur, bir kaç kaşık konserve sonrası hayati fonksiyonları riske girdi" dedi.

Dr. Adem Dursun ise "Ülkemizde evde yapılan konserve turşularda zehirlenmeler meydana gelebiliyor. Hijyen koşulları açısından çok dikkatli davranılması gerekiyor. Paslanmış kapakların kesinlikle kullanılmaması ve Konserve yapmadan önce kapların mutlaka çok iyi ısıtılması gerekiyor" dedi.

Okuluna gıda zehirlenmesinden dolayı başlayamayan ve taburcu olan Lise 2. Sınıf öğrencisi Nisanur Yaşar'ın şuanda ki tek dileği Doğubayazıt'tayken müdahale için geç kalınan Annesi Zinnet Yaşar'ın da kendisi gibi taburcu olması. Anne Zinnet Yaşar'ın ise hala yoğun bakımda tedavisine devam ediliyor.

Yediği konserve turşu hayatına mal oluyordu...50 gün yoğun bakımdan çıkamadı
Yediği konserve turşu hayatına mal oluyordu...50 gün yoğun bakımdan çıkamadı
Yediği konserve turşu hayatına mal oluyordu...50 gün yoğun bakımdan çıkamadı
Yediği konserve turşu hayatına mal oluyordu...50 gün yoğun bakımdan çıkamadı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Sağlık Yediği konserve turşu hayatına mal oluyordu...50 gün yoğun bakımdan çıkamadı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Azerbaycan ordusu ilerleyişini sürdürüyor! Gubadlı kent merkezi Ermenistan'ın işgalinden kurtardı Erol Bulut'tan dikkat çeken şampiyonluk temennisi: Umarım sezon sonuna kadar namağlup gideriz Burak Yılmaz'ın golü yetmedi, Lille Nice ile berabere kaldı Erkek kardeşi tarafından katledilen Melek Aslan cinayetinin azmettiricisi Orhan Vatansever tutuklandı Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Vakit kaybına tahammülümüz yok, ordumuz daha hızlı ilerleyecek Sosa'nın Trabzonspor maçındaki hatası ve performansı F.Bahçe taraftarının tepkisini çekti 20 yaşındaki genç, yarı çıplak halde park halindeki aracın üstüne düştü F.Bahçe'den müthiş geri dönüş! Trabzonspor'u net skorla mağlup ettiler