Yedigöller'deki Göl Sayısı 8'e Çıkıyor - Son Dakika

Yedigöller'deki Göl Sayısı 8'e Çıkıyor

18.02.2012 11:48
Yedigöller'deki Göl Sayısı 8'e Çıkıyor, System.String[]

Emin Gürbüz - İbrahim Tezel - Doğal güzellikleri ile ünlü Yedigöller Tabiat Parkı bölgesinde yapımı devam eden Köprübaşı HES Barajı ile Yedigöller bölgesindeki göl sayısının 8'e çıkacak.

Emin Gürbüz - İbrahim Tezel - Doğal güzellikleri ile ünlü Yedigöller Tabiat Parkı bölgesinde yapımı devam eden Köprübaşı HES Barajı ile Yedigöller bölgesindeki göl sayısının 8'e çıkacak.

Bolu'nun Mengen İlçesine bağlı Gökçesu Beldesi Belediye Başkanı Vahit Aydın AA muhabirine yaptığı açıklamada, Köprübaşı Barajının yapılmasıyla birlikte Yedigöller bölgesinde yer alan göl sayısının 7'den 8'e çıktığını ifade etti.

Aydın, Köprübaşı Barajının belde sınırları içerisinde olduğunu ifade ederek,

"Baraj turizm merkezlerinden biri olan Yedigöller Bölgesinde yer alıyor. Yedigöller bölgesine beldemizden geçen bir yol ile ulaşım sağlanıyor. Bu yol üzerinde ise Köprübaşı Barajı yeralıyor. Baraj bölgesinin turizm alanı olarak ilan edilmesi için girişimlerimiz olacak. Köprübaşı Barajı hem ülke ekonomisine hem de bölge turizmine katkı sağlayacak" dedi.

Köprübaşı HES Proje Müdürü Bülent Eşiyok da Mengen sınırları içerisinde bulunan ve 2007 yılında lisansı Yüksel Enerji Elektrik Üretim ve Tic. A.Ş. tarafından alınan Köprübaşı Barajının ve HES inşaatının tamamlanarak test sürecine girildiğini söyledi.

Barajın ilk ihalesinin DSİ tarafından 2007 yılında yapıldığını anımsatan Eşiyok, şunları kaydetti:

"Yüksel Enerji olarak işletmesini 49 yıllığına 2007 yılında aldık. Çalışmayı DSİ'den devraldıktan sonra 2008 yılında inşaatın kalan yerinden devam ettik. Şuan itibariyle baraj bitmek üzere test çalışmaları devam ediyor. Amacımız, 2012 yılı Mart ayı itibariyle enerji üretmeye başlamak.

Köprübaşı barajında yıllık yaklaşık enerji miktarının 200 milyon kilowat/saat olacak. 34 kilometrelik bir enerji iletim hattı ile Bolu iki no lu trafo merkezine bağlanmış olan tesiste üretilen enerji, Bolu'nun tüm enerji ihtiyacını karşılayacak büyüklüktedir. Maksimum kotta 244 milyon metre küp göl hacmine sahip olup, Bolu ve Mengen çayından beslenmekte. Su yüksekliği yaklaşık 65 metre baraj tam doluluk seviyesine ulaştığında bu rakam 108 metre civarında su olacak. Su miktarı da 240 milyon metreküp olacak."

Kamulaştırmaları bedelleri hariç barajın 300 milyon lira maliyetle tamamlandığını anlatan Eşiyok, " Türkiye'de kış şartlarının zor geçtiği bu dönemde dışarıdan aldığımız doğal gazda yaşanan sıkıntılardan sonra enerji ihtiyacı çok fazla ön plana çıkıyor. Bunun hem ülke ekonomisine çok büyük katkısı var hem de Bolu'ya katkısı var. Bu enerji ile tüm Türkiye faydalanabilecek. Barajda yaklaşık 30 kişi çalışacak" diye konuştu.

Barajın yapımı esnasında Yüksel enerji olarak çevreye çok büyük özen gösterdik ifade eden Eşiyok, sözlerini şöyle tamamladı:

"2011 yılı dünya ağaçlandırma gününde yaklaşık 5 bin fidan diktik. Kazıdan çıkan dolgu malzemelerin üzerine nebati toprak çektirdik. Onun üzerinin hepsini ağaçlandırdık. Çevreye hiçbir şekilde zarar vermedik. Hem ağaçlandırma ve hem de katı atıkların değerlendirilmesi anlamında çok dikkat ettik. Baraj yapılan yerde sadece bir köye ait iki mahallenin su altında kaldı. Evleri sular altında kalan köylüler için Mengen Kaymakamlığı ile ortak çalışma yaparak, maddi manevi her türlü desteği yaptık."

- BOLU

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Yedigöller'deki Göl Sayısı 8'e Çıkıyor - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Azerbaycan'dan asker talebi gelirse Türkiye tereddüt etmez İngiliz taraftarlar, cinsel ilişki sırasında David Beckham'ı düşünüyor Masumlar Apartmanı'nın "Han"ı Birkan Sokullu'nun eski eşinin ünlü oyuncu olduğu ortaya çıktı Oxford'un koronavirüse karşı geliştirdiği aşıyı gönüllü olarak deneyen hasta hayatını kaybetti Bakan Koca, Cem Yılmaz'ın sağlık çalışanlarıyla ilgili çağrısına olumlu yanıt verdi Son Dakika: Türkiye'de 21 Ekim günü koronavirüs kaynaklı 68 can kaybı, 2013 yeni hasta tespit edildi ABD, Karabağ savaşına dahil oldu! Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları Washington'a gidiyor Ünlü YouTuber canlı yayında bir kadını darbetti! Sosyal medya ayağa kalktı