Yee'den Fas'ta Regaip Kandili Programı - Son Dakika

Yee'den Fas'ta Regaip Kandili Programı

30.03.2017 22:28
Yee'den Fas'ta Regaip Kandili Programı, System.String[]

Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Rabat Türk Kültür Merkezi'nin Fas'ta Regaip Kandili münasebetiyle düzenlediği program büyük ilgi gördü.

Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Rabat Türk Kültür Merkezi'nin Fas'ta Regaip Kandili münasebetiyle düzenlediği program büyük ilgi gördü.

Regaip Kandili programı, YEE Rabat Türk Kültür Merkezi Müdürü Ensar Fırat'ın Türkiye'de kandil kültürünü anlattığı açılış konuşmasıyla başladı.

Fırat'ın konuşmasının ardından düzenlenen sinevizyon gösterisinde Faslı misafirlere, YEE'nin Türk kültüründe kandillerin yeri anlatıldı.

Fırat, kandil programına ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bildiğiniz üzere İslam tarihinde bazı günler kutsal olarak kabul edilmektedir. Özellikle Türk halkı bu bahsedilen günleri kandil olarak isimlendirip bugün ve geceleri ibadetle ve çeşitli geleneksel etkinliklerle ihya etmeye çalışmaktadır. YEE olarak bu geleneğimizi Faslı kardeşlerimizle paylaşmak ve onlara tanıtmak istedik. Türkiye'de olduğu gibi biz de burada misafirlerimize kandil simidi ikram edeceğiz." dedi.

Programa katılan ve YEE'de Türkçe eğitimi alan öğrencilerden Seni Sefa ise "YEE'de Türkçe okuyorum. Bugün YEE'de Kandil gecesi hakkında bilgi aldık. Türk kültürünü öğrenmek için geldiğimiz bu programda Türklerin kandilde neler yaptığını öğrendik." diye konuştu.

Programın sonunda konuklara kandil simidi ve kandili anlatan ayraç hediye edildi.

Yee'den Fas'ta Regaip Kandili Programı

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Yee'den Fas'ta Regaip Kandili Programı - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika: Türkiye'de 26 Kasım günü koronavirüs nedeniyle 174 kişi vefat etti, 29 bin 132 yeni vaka tespit edildi Son Dakika: Reform görüşmelerinin ilki yarın TÜSİAD'la yapılacak Yaşlı adam, traktörünü tamir etmek isterken yanarak can verdi Tartışmalı Astrazeneca-Oxford aşısıyla ilgili bomba itiraf: Hata yaptık Korona yasağını delen vatandaştan şaşırtan savunma: Adana'dan geldim, Adana'da yasak yok Kazada aracından çatıya fırlayan sürücünün arkadaşı konuştu: Şaşırdık, anlam veremedik Model Brittany Rhea Phillips, üzerinden geçen aracın altında can verdi! Ezen kişi çocuğunun babası çıktı Antalya'da sokakta yunus polisi üniforması ve teçhizatı yakan şüpheli aranıyor