Yemek ile Birlikte Su İçilir Mi? - Son Dakika

Yemek ile Birlikte Su İçilir Mi?

06.10.2015 12:21
Yemek ile Birlikte Su İçilir Mi?, System.String[]

ERZURUM (İHA) – Dr. Fevzi Özgönül, “Yemek bir insan için ne derece önemliyse, içmek de onun kadar hatta çok daha fazla önemlidir” dedi.

ERZURUM (İHA) – Dr. Fevzi Özgönül, "Yemek bir insan için ne derece önemliyse, içmek de onun kadar hatta çok daha fazla önemlidir" dedi.

Özgönül, yaptığı açıklamada, bir kısım uzmanlar kilo vermek isterseniz önce 2- 3 bardak su için açlığınız azalsın sonra yemek yiyin ki daha az yediğinizde kilo verebilirsiniz derken, bazıları yemek yerken su içerseniz sindirim sistemi iyi çalışmaz, bazıları yemekle birlikte su için iyi olur dediler. Kimisi yemekleri de boş verin günde en az 3 litre su için diye diretti. O kadar çok kafamızı karıştırdılar ki ne yapacağımızı bilemez hale geldik, dilimiz bir karış dışarıda bu su içilmeli mi yoksa içilmemeli mi diye düşünür olduk. Peki gerçekten su içilmeli mi? Yoksa içmemeli mi? Yemek bir insan için ne derece önemliyse, içmek de onun kadar hatta çok daha fazla önemlidir. Vücudumuzun yüzde altmışı sudur. Bu nedenle vücudumuzun aslında oldukça fazla suya ihtiyacı vardır. Bu nedenle susarız ve su içmek isteriz. Susuzluğumuzu hissetmiyorsak bilmeliyiz ki biz aslında suyun yerine geçen içecekleri çok içtiğimiz için vücudumuzun su isteğini istemeden perdelemiş oluyoruz" dedi.

"Doğaya baktığımızda bir çok canlı susuyor ve gidiyor suyunu içiyor hiç kafası karışmıyor. Fakat bir tek biz insanoğlu o kadar çok su yerine geçen içecek tüketiyoruz ki, sonrada su içmeli miyiz yoksa içmemeli miyiz diye düşünmeye başlıyoruz" diyen Dr. Fevzi Özgönül, "O zaman yemekte ne zaman su içmeliyiz diye düşünmek yerine, öncelikle su yerine geçen içecekleri azaltıp susamaya başlamalıyız. Çünkü susamayı hissettiğimiz anda her türlü sorunu çözebiliriz. Aynı şekilde acıkmayı beklediğimizde de ne kadar yiyeceğimize karar verdiğimiz gibi. Bunu yapmak aslında bedenimizin aklını kullanmaktır. Beden aklımızı kullandığımızda da diğer canlıların yaptığı gibi doğru zamanı hissedebiliriz. Benim sizlere önerim doğadaki davranışları taklit etmenizdir. Eğer çok susadıysanız biraz su için tabii ki, fakat doğada aç ve susuz bir hayvan gördüğünüzde önünde yemek ve su olursa bu hayvanın önce yemeğini yediğini sonra suyunu içtiğini gözlemleyebilirsiniz. Tv'lerde bir çok doğa belgeseli izleyebiliyorsunuz." Diye konuştu.

Dr.Fevzi Özgönül, şu uyarılarda bulundu;

"Sakın susamadıysanız sadece size söylendi diye 2-3 bardak su içip sofraya öyle oturmayın.O zaman yemek yiyip bedeninizi güçlendiremezsiniz.

Susadıysanız su içmeye özen gösterin, yemek sırasında içeceğiniz meyve suyu, sodalı sular ve kolalı içecekler iştahınızı kapatıp sindiriminizi bozabilir.

Eğer su isteğiniz varsa su içmemeniz için hiçbir neden göremiyorum. Yemeğin başında, ortasında veya sonunda isteğiniz kadar su içebilirsiniz. Fakat çok su isteği olsa da yemek yemeye de başlamanızda yarar var. Özellikle çok sıcak havalarda çok susadım diye yemek öncesinde çok su tüketmek iyi bir davranış değildir.

Siz siz olun söyleneni değil hissettiğinizi uygulayın çünkü hisleriniz hiçbir zaman yanılmayacaktır.Hislerinizi beden aklı yönetir. Fakat şunu da aklınızdan çıkarmayın hissetmek için az da olsa genel davranışlarınız ile ona yardımcı olmanız gerekir. Bu nedenle su yerine geçen çay, kahve ve diğer içecekleri aşırı tüketmemeye ve bedeninizin kafasını karıştırmamaya dikkat edin.

Unutmayın size bitki çayları hakkında ne kadar sağlıklı olduğu söylese de, sudan daha sağlıklı bir içecek yoktur." - ERZURUM

Yemek ile Birlikte Su İçilir Mi?

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Yemek ile Birlikte Su İçilir Mi? - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Canlı yayında "Ordu Katar'a satıldı" tartışması! CHP'li Erdal Aksünger, Serkan Toper'in üzerine yürüdü CHP'de bir taciz iddiası daha! Mağdur kadının ifadeleri kan dondurdu İHA üretim merkezini görüntülerken gözaltına alınan 2 Rus vatandaşının televizyoncu olduğu ortaya çıktı Yasak Elma'nın Şahika'sı Nesrin Cavadzade'nin diziden ayrılacağı iddia edildi İnsansız Hava Aracı AR-GE Merkezi'ni görüntüleyen 2'si Rus 3 kişi gözaltına alındı Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Fransa'nın başına beladır" sözlerine yanıt Hafta sonu 56 saat sürecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı! Neleri yapmak serbest, kimler yasaktan muaf? Kahramanmaraş'ta polisimizi şehit eden katilin cenazesi morgda kaldı