Yemekte Şehrin Bilgeleri yarışmasında lezzet şöleni yaşanıyor - Son Dakika

Yemekte Şehrin Bilgeleri yarışmasında lezzet şöleni yaşanıyor

23.03.2017 16:35
Yemekte Şehrin Bilgeleri yarışmasında lezzet şöleni yaşanıyor, System.String[]

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından hayata geçirilen "Yemekte Şehrin Bilgeleri" Yöresel Yemek Yarışmasında Körfez ve Derince ilçe elemeleri Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Büyükşehir tarafından hayata geçirilen "Yemekte Şehrin Bilgeleri" Yöresel Yemek Yarışması elemeleri tüm ilçelerde sürüyor.

Çorba, ana yemek, hamur işi, pilav, tatlı, salata, kışlık konserve, en yöresel yemek hikayesi, en yeni yöresel tat kategorilerinden yarışmaya katılan 190 katılımcının yöresel lezzetleri seçici kurul tarafından yemeğin yöreselliği, lezzeti, aroması ve sunumu dikkate alınarak değerlendirildi.

GÖRSEL BİR ŞÖLEN

Körfez ve Derince 'den Yöresel Yemek Yarışması katılımcıları Körfez Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde yapılan organizasyonda yerlerini aldı. Farklı kategorilerde yarışamaya katılan Yemekte Şehrin Bilgeleri Yöresel Yemek Yarışmasına katılarak Yemekte Şehrin Bilgesi olmayı hedefleyen katılımcılar yemeklerinin sunumu ve lezzetiyle görsel bir şölen yaşattı. Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Raşit Fidan ve Kültür, Sanat ve Konservatuvar Şube Müdürü Hayriye Sözer, katılımcılar ve jüri üyelerine başarılar diledi. Daire Başkanı Fidan, yöresel yemek yarışmasına katılan vatandaşlar ve jüri üyeleri ile sohbet ederek programa katkıları ve emekleri sebebiyle teşekkür etti.

YEMEKLER KİTAPTA YER ALACAK

Yöresel yemekler hem lezzetleri hem doğallıklarıyla göz doldurdu. Yüzlerce yıldır Kocaeli genelinde yapılagelen ve gerek sunumu ve gerekse yapımıyla ayrı ayrı hikayeleri olan yemekler, tatlılar ve hamur işi çeşitleri kayıt altına alınarak kitaplaştırılacak. Kocaeli'nin yemek kültürüne katkı yapacak "Yemekte Şehrin Bilgeleri" Yöresel Yemek Yarışmasıyla kültürel bir öğe olan yemeklerin hikayeleri, tarifleri, görselleriyle birlikte bir kitapta toplanacak.

SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ

Katılan tüm katılımcılara katılım sertifikası, mutfak önlüğü ve yaka kartları verildi. Yarışmanın seçici kurulunda Jüri Başkanı şef aşçı Naif Bağı, Ayfer Özmen, Günay Hasdemir, Bayram Özberk, Tayfun Gündüz, Evrim Karaca, Abdullah Köktürk, Aziz Kayabaşı, Mücahit Kaynak ve Ali Aktaş yer aldı. Seçici Kurul tarafından değerlendirilecek çorba, ana yemek, hamur işi, pilav, tatlı, salata, kışlık konserve en yöresel yemek hikayesi, en yeni yöresel tat kategorilerindeki yemeklerden final elemesine katılmaya hak kazananlar belirlenecek.

İLÇE ELEMELERİ

Yöresel Yemek Yarışmasına Kocaeli merkez, ilçe ve köylerden başvurular yapıldı. İlçe elemeleri, farklı günlerde aynı seçici kurul başkanlığında gerçekleştirilecek. 23 Mart Perşembe Gebze, Çayırova, Dilovası, Darıca ilçe elemeleri Ahmet Penbegüllü Kültür Merkezi'nde yapılacak.

PARA ÖDÜLLÜ YARIŞMA

Yöresel Yemek yarışması; En Yöresel Çorba, En Yöresel Ana Yemek, En Yöresel Hamur İşi, En Yöresel Erişte Ve Pilav, En Yöresel Tatlı, En Yöresel Salata, En Yöresel Kışlık Konserve (Reçel, Marmelat, Turşu Vb.), En Yöresel Yemek Hikayesi, En Yeni Yöresel Tat kategorilerinde düzenlenecek. Yarışmanın her kategorideki 1.'sine 3 bin TL, 2.'ye 2 bin TL, 3.'ye bin TL, En Yeni Yöresel Tat Kategorisi birincisine 1.500 TL olmak üzere toplam 49 bin 500 TL para ödülü verilecek.

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Yemekte Şehrin Bilgeleri yarışmasında lezzet şöleni yaşanıyor - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: İzmir'de 6.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi Burak Yılmaz'dan takım arkadaşı Jonathan David'e destek: Gol atamamak her forvetin başına gelebilir Son Dakika: Yaşlı komşusuna şiddet uygulayan ünlü şarkıcı Halil Sezai tahliye edildi Son Dakika! Azerbaycan, aralarında bebek, çocuk ve kadınların olduğu 90 sivilin Ermenistan tarafından katledildiğini bildirdi Borsada işlem gören en değerli şirket BİM oldu Mesut Yılmaz'ın ölüm haberi memleketini yasa boğdu 29 Ekim kutlamasında utandıran görüntüler: Protokole deri koltuklar, gazilere plastik sandalye Mahalle muhtarı, 4 erkek çocuğuna istismar suçundan tutuklandı