Yemen'deki Husilerden "yakıt krizi sağlık felaketine yol açabilir" açıklaması - Son Dakika

Yemen'deki Husilerden "yakıt krizi sağlık felaketine yol açabilir" açıklaması

Yemen'deki Husiler, kontrol altında tuttukları bölgelerde yakıt sıkıntısı sebebiyle büyük bir sağlık felaketi yaşanabileceğini duyurdu.

Yemen'deki Husiler, kontrol altında tuttukları bölgelerde yakıt sıkıntısı sebebiyle büyük bir sağlık felaketi yaşanabileceğini duyurdu.

Sözde Husi hükümetindeki yetkililer, düzenledikleri basın toplantısında, kontrol altında tuttukları bölgelerdeki yakıt sıkıntısına ve bunun sonuçlarına dikkati çekti.

Hizmetlerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Hüseyin Makbuli, yakıt eksikliğine Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin uyguladığı abluka ve petrol gemilerine el konulmasının sebebiyet verdiğini öne sürdü.

Makbuli, bu nedenle yaşanabilecek sağlık ve çevre felaketinden de Birleşmiş Milletlerin (BM) sorumlu olduğunu savundu.

Sağlık Bakan Vekili Ali Cehhaf ise, yüzlerce hastanenin yakıt sağlanamaması sebebiyle kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını söyledi.

Yakıt sıkıntısı nedeniyle elektriklerin kesilmesi durumunda birkaç dakika içinde aralarında çocuklarında olduğu en az bin kişinin öleceğini ileri süren Cehhaf, ayrıca yakıtla çalışan diyaliz makinelerinin durması halinde 3 bin 500 böbrek hastasının da günler içinde ölebileceğini söyledi.

Su Bakanlığı Vekili Muhammed el-Hakimi ise, 23 bin su ve kanalizasyon projesinin durdurulduğunu ve bu durumdan 8 milyon Yemenlinin etkilendiğini ifade etti.

Husiler, Yemen hükümetine destek veren Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap koalisyonunu, BM'den giriş izni olmasına rağmen petrol yüklü 14 gemiye el koymakla suçluyor.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de, Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

BM'ye göre dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen'de, nüfusun yüzde 80'i insani yardım ve korumaya muhtaç durumda.

Son Dakika

17:33 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Salgın döneminde iki sektörün önemi ortaya çıktı 17:18 Şeyma'yı öldüren babası hakim karşısına çıktı: Müstehcen sitelere girdiğimde kızıma ait fotoğraflar, videolar gördüm 16:20 ÖSYM, Mabel Matiz sorusuyla ilgili inceleme başlattı! Sorumlu kişiler soru hazırlama süreçlerinden çıkartılacak 15:32 Koronavirüsü yenen Singapur'da deng humması başladı, 14 bin kişi enfekte oldu 13:13 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Her sabah içiyorum" dediği dut pekmezinin satışları patladı 12:40 Türkiye'den "Yeniköy Kasabı" denilerek yollanan Del Bosque, İspanya'yı 2010'da Dünya şampiyonluğuna taşıdı 12:29 8 aylık hamile kadın, ikinci bir kadınla evlenen kocasının cinsel organını kesti 12:09 Deprem korkusu yaşatan yılanlar bir gölde daha görüldü 10:36 Koronavirüste bir gizem daha aylar sonra çözüldü! Ölümlerin yüzde 30'una neden olan kan pıhtılaşmasının sebebi bulundu 10:19 Uçurtmayı kurtarırken akıma kapılan Dilara, hemşirelere "Yarın öleceğim uğraşmayın artık" demiş 10:14 Eşi tarafından boğularak öldürülmek istenen kadını polis kurtardı 10:03 Sosyal medya tamamen kapatılacak mı? AK Parti kanadından yanıt geldi 09:51 Halit Ergenç ve Bergüzar Korel'in gözlerden uzak büyüttüğü bebekleri ilk kez görüntülendi 09:11 Ece Erken, Şafak Mahmutyazıcıoğlu'yla barıştı! Denizde öpüşürken fena yakalandılar 08:40 Mahalleye yayılan kötü koku, cansız bedeni ortaya çıkardı