Yemen'deki Olaylar - Son Dakika

Yemen'deki Olaylar

22.08.2015 15:47
Yemen'deki Olaylar

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine bağlı kara kuvvetlerinin, Yemen'in doğusundaki Hadramevt kentine girerek Marib'e doğru ilerlediği belirtildi.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine bağlı kara kuvvetlerinin, Yemen'in doğusundaki Hadramevt kentine girerek Marib'e doğru ilerlediği belirtildi.

Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, 100'den fazla askeri personel taşıma aracı, tank ve zırhlı araçtan oluşan askeri güç, Yemen ve Suudi Arabistan arasındaki Vedia Sınır Kapısı'ndan Hadramevt'e giriş yaptı.

Askeri gücün, Ensarullah (Husiler) ile çatışma halinde olan Halk Direniş Güçleri'ne (HDG) destek için Marib'e doğru ilerlediği ifade edildi.

Yemen'in ortasındaki Marib kentinde Husiler ile HDG arasında aylardır çatışmalar yaşanıyor.

Öte yandan, ülkedeki "Tehaluf Rasad" isimli insan hakları kuruluşu, Husilerin El-Hadide kentinde muhaliflerine yönelik 40 insan hakları ihlali gerçekleştirdiğini belirtti.

Kuruluştan yapılan yazılı açıklamada, Husilerin muhaliflerini kaçırma, öldürme, fiziksel saldırı, evlere, sivil toplum kuruluşlarına ve ticari dükkanlara baskın gibi 40 çeşit ihlalde bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, Hadide sakinlerine yönelik elektrik ve suyu kesme gibi toplu cezalandırma yöntemlerini sürdürdüğü, onlarca siyasi aktivisti alıkoyduğu, serbest bırakılmaları için yapılan çağrıları dikkate almadığı ifade edildi.

Yemen'de ateşkesin ardından Uluslararası Sana Havalimanı'na üçüncü ticari uçuş gerçekleşti Yemen'de ateşkesin ardından Uluslararası Sana Havalimanı'na üçüncü ticari uçuş gerçekleşti BM: Yemen hükümeti ve Husiler, Taiz'e giden yolların açılması için müzakerelere başladı BM: Yemen hükümeti ve Husiler, Taiz'e giden yolların açılması için müzakerelere başladı Yemen'de Düşen İnsansız Hava Aracı Üç Kişinin Ölümüne Neden Oldu Yemen'de Düşen İnsansız Hava Aracı Üç Kişinin Ölümüne Neden Oldu
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Yemen'deki Olaylar - Son Dakika


Advertisement