Yemen'den ABD'ye, Husilerin terör örgütü ilan edilmesi kararını destekleme çağrısı - Son Dakika

Yemen'den ABD'ye, Husilerin terör örgütü ilan edilmesi kararını destekleme çağrısı

19.11.2022 01:34
Yemen'den ABD'ye, Husilerin terör örgütü ilan edilmesi kararını destekleme çağrısı

Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed Avad bin Mubarek, ABD'den, Ulusal Savunma Konseyinin Husileri terör örgütü olarak tanımlama kararını desteklemesini istedi.

Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed Avad bin Mubarek, ABD'den, Ulusal Savunma Konseyinin Husileri terör örgütü olarak tanımlama kararını desteklemesini istedi.

Yemen haber ajansı SABA'ya göre, Bin Mubarek, 18. Manama Diyalog Forumu'na katılmak üzere gittiği Bahreyn'de, ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Barbara Leaf ile bir araya geldi.

Görüşmede Bin Mubarek, Husilerin Yemen halkı ve uluslararası toplumla ilişkilerindeki saldırgan yapısından ve barış girişimlerine yanaşmamasından bahsetti.

Bin Mubarek ayrıca, "birlikte yaşama ve siyasal çoğulculuk fikrine inanmayan" Husilerin Yemen hükümeti tarafından terör örgütü ilan edilmesinin ve bu kararı uygulamak için alacağı tedbirlerin desteklenmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Leaf ise ABD'nin, Husilerin ülkedeki petrol limanlarına gerçekleştirdiği saldırıları kınadığını belirtti.

Yemen'de Ulusal Savunma Konseyi 22 Ekim'de, Husilerin terör örgütü olarak tanımlandığını, onlara destek veren kişi ve oluşumlara karşı sıkı tedbirler alınacağını duyurmuştu.

Husiler, ekim ayında Hadramevt ilinin idari merkezi Mukella kentinde bulunan Dabbe Petrol Limanı ile Şebve ilindeki En-Nuşeyme Petrol Limanı'nı hedef almıştı.

İran destekli Husiler, 9 Kasım'da da Şebve'deki Kuna Limanı'na saldırı girişiminde bulunmuş, limanda demirli bir tankeri hedef almaya çalışan Husilere ait İHA düşürülmüştü.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Yemen: Husilerin petrol limanlarına saldırıları yıkıcı finansal sonuçlara yol açtı Yemen: Husilerin petrol limanlarına saldırıları yıkıcı finansal sonuçlara yol açtı BM: Yemen'de uzlaşı için uluslararası koordineli desteğe ihtiyaç var BM: Yemen'de uzlaşı için uluslararası koordineli desteğe ihtiyaç var BM Yemen Temsilcisi çatışmaları sonlandırmak için taraflara 'tavizler verilmesi' çağrısı yaptı BM Yemen Temsilcisi çatışmaları sonlandırmak için taraflara 'tavizler verilmesi' çağrısı yaptı

Son Dakika Güncel Yemen'den ABD'ye, Husilerin terör örgütü ilan edilmesi kararını destekleme çağrısı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement