Yeni Anayasa Çalışmaları - Son Dakika

Yeni Anayasa Çalışmaları

05.01.2012 16:20
Yeni Anayasa Çalışmaları, System.String[]

TBMM Başkanı Cemil Çiçek tarafından yeni anayasa çalışmaları kapsamında 19 Eylül 2011'de Ankara'da yapılan toplantıya davet edilen anayasa hukukçuları arasında yer alan İzmir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Mehmet Merdan Hekimoğlu, "bir anayasa profesörü olarak 1982 Anayasası'nın haline üzüldüğünü" söyledi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek tarafından yeni anayasa çalışmaları kapsamında 19 Eylül 2011'de Ankara'da yapılan toplantıya davet edilen anayasa hukukçuları arasında yer alan İzmir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Merdan Hekimoğlu, "bir anayasa profesörü olarak 1982 Anayasası'nın haline üzüldüğünü" söyledi.

İzmir Üniversiteleri Platformu tarafından Sabancı Kültür Sarayı'nda düzenlenen "Yeni Anayasa Yapım Çalışmaları, Sorunları ve Çözüm Önerileri" konulu konferansta konuşan Hekimoğlu, Türk toplumunun kapalı, köylü bir toplum olmadığını, sanayileşen ortamda giderek büyüdüğünü, bunun sonunda da insanların yeni ihtiyaçlarının oluştuğunu belirtti.

İnsanların yeni ihtiyaçlar çerçevesinde yeni anayasa talebinde bulunduğunu dile getiren Prof. Dr. Hekimoğlu, yeni anayasa çalışmalarında "rövanşist duygularla hareket edilmemesi gerektiğine" dikkat çekti.

Hekimoğlu, 1930'lu yıllara kadar dünyada demokratik ülke bulunmadığını, hemen hemen her ülkenin bir otoriter döneminin olduğunu, Türkiye'de de böyle ortamların yaşandığını anlatarak, "Geçmişle hesaplaşma altında bazı dönemleri yargılama yanlışına düşmemeliyiz. Günümüze göre tarihi yargılamak yanlıştır. O günleri veri olarak kabul etmeliyiz. Geçmişle hesaplaşma adına ani, sert hesaplaşmalar yaparsak modernleşme yürüyüşümüze zarar verir, yeni acılara yol açarız" diye konuştu.

-"Demokrat, özgürlükçü, bireyi esas alan anayasa"-

"1982 Anayasası'nın" demokratik olmadığını, o dönemin koşullarıyla hazırlandığını, toplumun isteklerini karşılamadığını söyleyen Hekimoğlu, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı var. Türk toplumu kendisinin de sahipleneceği, toplumsal mutabakat belgesi arayışı içinde. 1982 Anayasası yüzde 91'lik reel tabana sahip olsaydı, 18 defada 111 maddesi değiştirildiğinde toplum ayağa kalkardı. Bu toplumun anayasası olmadığını göstermektedir. Artık sivil, demokrat, özgürlükçü, bireyi esas alan, hürriyetçi, çoğulcu, katılımcı demokratik anayasa talebi söz konusudur. Bir anayasa profesörü olarak 1982 Anayasası'nın haline üzülüyorum. Bir anayasanın saygınlığı, otoritesi, itibarı vardır. Yarısından çoğu değiştirilmiş, 18 defada 111 maddesi değiştirilmiş, bunlara karşı yeni bir anayasa ihtiyacından bahsediliyorsa o anayasanın itibarından söz etmek çok zordur."

- İZMİR

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Yeni Anayasa Çalışmaları - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika! Rus savaş uçakları İdlib'de ılımlı muhaliflerin eğitim kampını vurdu Aslı Hünel ve Saruhan Hünel'in babaları koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti Nevşehir'de otobüste genç kıza cinsel saldırıda bulunan şahıs şoför tarafından yakalandı Son Dakika! Aliyev, Ermenistan'a silah gönderen ülkelere yüklendi: Listesi bende var, ateşkes isteyen niye silah gönderir? 6 aylık hamile eşinin gözleri önünde öldürülmüştü! Olayın görüntüleri ortaya çıktı Polis peşlerine düşünce 1 kilo esrarı yola döktüler Araba kiralamak isterken her şeyini kaybeden emekli yarbayın hayatı kabusa döndü Fransız futbolcu Pogba, Macron'un İslam karşıtı sözlerine kızıp Milli Takım'ı bıraktı