"Yeni Anayasa, Yeni Türkiye" Konferansı - Son Dakika

"Yeni Anayasa, Yeni Türkiye" Konferansı

06.01.2012 15:20

Eski Anayasa Mahkemesi Raportörü Doç.Dr.Osman Can, mevcut anayasaya ilişkin, "Hacı Murat 124 ile gidemiyorsunuz artık.

Eski Anayasa Mahkemesi Raportörü Doç. Dr. Osman Can, mevcut anayasaya ilişkin, "Hacı Murat 124 ile gidemiyorsunuz artık. Park etmeye çalışıyorsunuz, freni tutmuyor" dedi.

Can, Memur-Sen İl Temsilciliği ve Eğitim-Bir-Sen Şubesi'nin Kayseri Şehir Tiyatrosu'nda düzenlediği "Yeni Anayasa, Yeni Türkiye" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'de bir çok kesimin yeni bir anayasayı tartıştığını anımsattı.

Anayasayı eleştiren Can, şöyle konuştu:

"Hacı Murat 124 ile gidemiyorsunuz artık. Park etmeye çalışıyorsunuz, freni tutmuyor. Otobana girmeye çalışırsanız hem kendi hayatınızı hem de diğer insanların hayatını tehlikeye atarsınız. Bu arabayla gitmiyorsunuz, gidemiyorsunuz. O yüzden üç-beş kuruş paranız olunca arabayı değiştirmek istersiniz. Bu araba değişikliği tartışmasını nasıl hayırlısıyla sonlandırırsınız- Hakikaten arabayı değiştirerek mi, yoksa bu arabanın kullanım kılavuzunu değiştirerek mi- Çocuklar heyecanla 'arabamız değişecek' diye bekliyor. Baba gidiyor, bir Mercedes veya BMW kullanım kılavuzunu getiriyor, çocuklarına gösteriyor, 'alın kızım, size anayasa'. 10 yaşındaki çocuk ne der,

'Baba bizi mi kandırıyorsun-' Arabanın kullanım kılavuzuyla araba aynı şey değil. Biz yine Murat 124'e biniyoruz."

-"Anayasa halkın taleplerine göre yapılsın ki, halka hizmet etsin"-

Anayasa çalışması yapılırken siyasi partilerin "kırmızı çizgilerini" sunamayacağını vurgulayan Can, şöyle devam etti:

"Bir uzlaşma kurulu oluşturuldu ve bu uzlaşma kurulu nisan sonuna kadar sivil toplumu dinliyor. AK Parti, 'Anayasa şöyle şöyle olacak' diye çıkmadı piyasaya. 'Yapılacak çalışmaları destekliyoruz' dediler. Tüm siyasi partiler buna benzer şeyler söyledi. 'Herkesin üzerinde uzlaştığı neyse, o anayasadır' dendi".

Medyada, "MHP ile BDP'nin vatandaşın tanımı gibi konularda anlaşıp, anlaşamayacağının" tartışıldığına da değinen Can, "Siz, vatandaşı tanımlayan bir devlet mi, yoksa vatandaşın tanımladığı bir devlet mi istersiniz- Bu yüzden belki MHP ve BDP, ikisi birlikte bu ülkenin kaderini belirleyecek. Türkiye'nin kurtuluşu olacak belki de bu. Ben buradan hayırlı sonuçlar çıkacağına inanıyorum. Mevcut anayasayla herkes kaybedecek, bunu bütün siyasi partiler anlamış durumda" dedi.

- KAYSERİ

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 'Yeni Anayasa, Yeni Türkiye' Konferansı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Ünlü şarkıcı Halsey saçlarını kazıttı! Yeni imajı herkesi şoke etti Ermenistan'dan bir PKK taktiği daha! Sınır bölgesine Rus bayrakları diktiler Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı: Vaka sayılarında ve hastane başvurularında 2 kat artış var Bilim insanları, kafatasında yeni bir organ bulduklarını açıkladı DSÖ, sivrisineklerden bulaşan yeni tehdidi duyurdu: 9 ayda 76 kişi öldü Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan üniversite öğrencilerine müjde: Stajyer Araştırmacı Burs Programını başlatıyoruz Netflix, Kıvanç Tatlıtuğ'un başrolde olacağı bilim-kurgu dizisi çekecek Selahattin Demirtaş'ın terörist kardeşi Nurettin Demirtaş'tan alçak sokak eylemleri çağrısı