Yeni Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki: Joe Biden'ın önceliği koronavirüs pandemisini kontrol altına almak - Son Dakika

Yeni Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki: Joe Biden'ın önceliği koronavirüs pandemisini kontrol altına almak

21.01.2021 10:33

ABD Başkanı Joe Biden'ın yemin ederek göreve başlamasının ardından, yeni Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki bir basın toplantısı düzenledi. Psaki, "Biden'ın her sabah uyandığında ve her akşam uyuduğundaki önceliği, pandemiyi kontrol altına almaktır" dedi.

Biden'ın bugün 15 kararname imzalayarak, Trump dönemindeki birçok politikayı geri çevirdiğini anımsatan Psaki, eski yönetim döneminde bazı Müslüman ülkelere uygulanan seyahat kısıtlamasını 'zenofobik' olarak nitelendirdi.

BIDEN BASINLA DA İYİ İLİŞKİLER KURACAK VE ŞEFFAF OLACAK

ABD'nin yeni kararnamelerle Dünya Sağlık Örgütüne de döndüğünü belirten Psaki, "Doktor Anthony Fauci, yarın DSÖ'nün online olarak düzenleyeceği programda, ABD delegasyonuna başkanlık edecek" ifadesini kullandı. Psaki, basınla da iyi ilişkiler kuracağını ve şeffaf olacağını vurgulayarak, "Dezenformasyonu durdurmanın en iyi yolu bilgi paylaşımıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Yeni Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki: Joe Biden'ın önceliği koronavirüs pandemisini kontrol altına almaktır
Yeni Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki.

GÖRÜŞECEĞİ İLK YABANCI LİDER TRUDEAU

Biden'ın yabancı ülke liderlerinden kiminle görüşeceği sorusu üzerine ise Psaki, "Biden, ilk yabancı lider ile görüşmesini Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile cuma günü gerçekleştirecek" ifadesini kullandı. ABD'nin dış politikada etkin rol oynayacağını anlatan Psaki, "ABD küresel masaya geri dönüyor" dedi.

KORONAVİRÜS TEŞVİK PAKETİ İÇİN ETKİN ROL OYNAYACAK

Psaki, Biden'ın koronavirüs teşvik paketi için de etkin rol oynayacağına işaret ederek, "Biden'ın her sabah uyandığında ve her akşam uyuduğundaki önceliği, pandemiyi kontrol altına almaktır" diye konuştu.

TRUMP'IN AZİL SORUŞTURMASI SENATOYA BIRAKILACAK

Senatoda Donald Trump'a yönelik devam eden azil soruşturmasına ilişkin ise Psaki, bu durumu Senatoya bıraktıklarını aktardı. Psaki, 6 Ocak'taki Kongre baskınının ardından, Biden'ın Trump'ı sorumlu tutup tutmayacağının sorulması üzerine, "Bu durumu Kongreye bırakıyoruz" yorumunu yaptı.

Yeni Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki: Joe Biden'ın önceliği koronavirüs pandemisini kontrol altına almak
ABD'nin yeni başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'da! Koltuğa oturur oturmaz Trump'ın izlerini silmeye başladı

Son Dakika Dünya Yeni Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki: Joe Biden'ın önceliği koronavirüs pandemisini kontrol altına almak - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Yasakların kalktığı Van'da vaka sayısı artan 4 mahallede eğitime 10 gün ara Son Dakika: Akşener'i yalancılıkla suçlayan Ümit Özdağ İYİ Parti'den istifa etti Bursa'nın 'suskun adam'ı 35 yıldır konuşmuyor Evlilik dışı ilişkiden dünyaya getirdiği bebeğini öldürüp çöpe attı Aylık 1350 lira maaş alıyorlar ama hesap hareketlerinde milyonlar dönüyor İnşaatta çalışan kardeşlerin kavgası kanlı bitti! İkisi mezarda diğeri firarda 460 bin TL'ye aldığı sıfır otomobil hasarlı çıktı! Suçu kabul etmeyen bayi sadece ücretsiz bakım teklif etti Erman Toroğlu'ndan dikkat çeken Rıdvan Dilmen yorumu: Serdar Tatlı olayına değişik bakmak lazım