Yeni Dönem Abd-Türkiye İlişkilerini Ortadoğu'daki Gelişmeler Belirleyecek - Son Dakika

Yeni Dönem Abd-Türkiye İlişkilerini Ortadoğu'daki Gelişmeler Belirleyecek

05.12.2012 15:50
Yeni Dönem Abd-Türkiye İlişkilerini Ortadoğu'daki Gelişmeler Belirleyecek, System.String[]

ABD'nin saygın düşünce kuruluşlarından Brooking Enstitüsü'nde yapılan bir panelde, Obama'nın ikinci döneminde ABD ile Türkiye ilişkisinin geleceği ele alındı.

ABD'nin saygın düşünce kuruluşlarından Brooking Enstitüsü'nde yapılan bir panelde, Obama'nın ikinci döneminde ABD ile Türkiye ilişkisinin geleceği ele alındı. Panelde iki ülkenin geçmişten gelen ortaklığını son yıllarda olduğu gibi bundan sonra da Ortadoğu'daki gelişmelerin doğrudan etkileyeceği görüşü öne çıktı. Ortadoğu'da yaşananlara rağmen model ortaklığın sürdüğü ancak bundan sonrası için iki ülkenin de önceliklerini ele alarak daha dikkatli adım atması gerektiği vurgulandı.

Türkiye Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (TÜSİAD) de katkıda bulunduğu "ABD ve Türkiye Stratejik Ortaklığının Sonraki Aşaması" konulu panele derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner de katıldı. Boyner, ABD'nin, önümüzdeki 10 yılı direkt etkileyecek tarihi bir seçimi geride bıraktığını ve tarafsız bir gözlemci olarak baktığında dünyanın büyük bir bölümünün Obama'nın tekrar seçilmesinden dolayı memnuniyet duyduğunu söyledi. Obama döneminde ABD ile Türkiye ilişkilerin gelişerek stratejik ortaklıktan model ortaklığa dönüştüğünü ifade eden Boyner, bölgedeki gelişmelerden ilişkilerde dolayı iniş ve çıkışların yaşandığını ancak Türkiye ve ABD'nin hala yakın dost olduğunu dile getirdi.

Brooking Enstitüsü Genel Müdürü William Antholis ise ABD ve Türkiye'nin geçmişten gelen çok güçlü bağları ve paylaşımları olduğunu ifade etti. Türkiye'nin Ortadoğu, Avrupa ve Kuzey Afrika'daki yürüttüğü çalışmaların kendisini ekonomik ve politik olarak bölgedeki en farklı ülke konumuna getirdiğini belirten Antholis, "Türkiye bölgesinde jeopolitik ve kültürel olarak önemi her geçen gün daha da arttırıyor." dedi.

TÜRKİYE-İSRAİL GERGİNLİĞİ ABD İLE İLİŞKİLERİ BOZMADI

Brooking Enstitüsü'nde Türkiye ve Avrupa uzmanı olarak görev yapan Prof. Dr. Ömer Taşpınar, Türkiye ile İsrail arasında yaşanan gerginliğin sanılanın aksine ABD ile olan ilişkileri bozmadığını ifade etti. NATO'nun Türkiye'de kurduğu 'Füze Savunma Sistemi' konusuna da değinen Taşpınar, "Bu gelişmede ABD'nin Türkiye'nin bağlılığını test ettiği düşünüyorum. Türkiye Füze Savunma Sistemi'ni kabul ederek çok stratejik bir karar verdi." görüşünü savundu.

Bölgedeki gelişmelerin iki ülke ilişkilerine doğrudan etki ettiği biliniyor. Suriye'de yaşananlar da ABD ile Türkiye'nin ilişkilerini etkiledi. Taşpınar bu konu hakkında, "ABD, Türkiye'den bölgedeki bir güç olarak Suriye konusunda kararlı adımlar atmasını bekledi. Türkiye ise ABD'nin dünyayı domine eden bir güç olarak adım atmasını bekledi. İki tarafın da bu konuya direk müdahil olmaktan çekinmesi çift taraflı bir hayal kırıklığına neden oldu." şeklinde konuştu.

Taşpınar ayrıca ABD'nin Türkiye'ye Kürt sorunu konusunda destek olması gerektiğini de belirtti. Türkiye'nin Kürt sorununu çözmedeki kapasitesinin yeterli olmadığını ifade eden Taşpınar, ABD'nin bu sorunun çözümünde ekonomik ve sosyal olarak destek olması gerektiğini söyledi.

Panelin bir diğer konuşmacısı Soli Özel ise ABD ve Türkiye'nin ilişkilerinin iyi olmasına rağmen Türk halkının ABD'ye hala şüpheyle yaklaştığını söyledi. Özel ayrıca, ABD veya İsrail'in muhtemel bir İran saldırısının da ilişkileri derinden etkileyeceğini ifade etti.

Yeni Dönem Abd-Türkiye İlişkilerini Ortadoğu'daki Gelişmeler Belirleyecek
Yeni Dönem Abd-Türkiye İlişkilerini Ortadoğu'daki Gelişmeler Belirleyecek

Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Yeni Dönem Abd-Türkiye İlişkilerini Ortadoğu'daki Gelişmeler Belirleyecek - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Beşiktaşlı Josef de Souza sözünde durdu, buz tutmuş havuza atladı Cadde ortasında dehşet! Baltayla saldırdıkları şahsı bacağından yaraladılar Diagne ve Luyindama'yı eleştiren Terim'den Muslera müjdesi: Denizli maçında oynayacak Son Dakika! Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Yüz yüze eğitim kademeli olarak başlayacak Trump'ı silip atacak! ABD'nin yeni Başkanı Joe Biden'ın ilk talimatları belli oldu Haluk Levent'ten İbo Show eleştirilerine esprili yanıt: Bana güvenmeyin demiştim Üç kişinin hayatını kaybettiği korkunç kazanın görüntüleri ortaya çıktı 17 yaşındaki TikTok fenomeni cinayet şüphelisi oldu: Annesi ve amcasını öldürdü