Yeni haftaya düşüşle başlayan altının gramı 513 liradan işlem görüyor - Son Dakika

Yeni haftaya düşüşle başlayan altının gramı 513 liradan işlem görüyor

09.11.2020 10:48

Ekonomideki hareketli gündem döviz ve altın fiyatlarında etkili oldu. Geçen haftayı 534 lira seviyesinde kapatan altının gramı 513 liraya kadar düştü. Aynı saatlerde çeyrek altın 841 liradan, cumhuriyet altını ise 3 bin 333 liradan işlem görüyor.

Hafta sonu ekonomide yaşanan hareketlilik sonrası gözler döviz ve altın kurlarına çevrildi. Dolar ve euro ciddi şekilde düşüş yaşarken, cuma gününü 534 lira seviyesinde kapatan altında da gözle görülür bir düşüş yaşandı.

Yeni haftaya 530 lira seviyesinde başlayan gram altın düşüşünü sürdürdü ve an itibariyle 513 liradan işlem görüyor. Aynı saatlerde çeyrek altın 841 liradan, cumhuriyet altını ise 3 bin 333 liradan işlem görüyor.

Altının ons fiyatı, şu sıralarda önceki kapanışın yüzde 0,2 üzerinde 1.955 dolar seviyesinde işlem görüyor.

MERKEZ BANKASI BAŞKANI AĞBAL'IN AÇIKLAMASI ETKİLİ OLDU

Analistler döviz ve altındaki bu düşüşün yeni Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın açıklamasına bağladı. Ağbal yaptığı açıklamada, "Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm politika araçları kararlılıkla kullanılacaktır. Para politikasında, şeffaflık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik ilkeleri çerçevesinde iletişim güçlendirilecektir" dedi.

Öte yandan uzman isimler Avro Bölgesi'nde yatırımcı güven endeksinin yanı sıra Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ve İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey'in konuşmalarının takip edileceğini belirterek, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.970 doların direnç, 1.925 doların destek olarak öne çıktığını kaydetti.

Yeni haftaya düşüşle başlayan altının gramı 513 liradan işlem görüyor

Son Dakika Ekonomi Yeni haftaya düşüşle başlayan altının gramı 513 liradan işlem görüyor - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR (4)
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Meteoroloji tek tek uyardı! İstanbul dahil 43 ilde kar yağışı etkili olacak Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan faiz mesajı: Beni dinlerler, dinlemezler ama ben yüksek faize karşıyım Son Dakika! Hollanda hükümeti ülkede tartışma yaratan çocuk yardımı skandalı nedeniyle istifa etti Selçuk Özdağ'a yapılan saldırı sonrası Davutoğlu'ndan ilk açıklama: Erdoğan'dan açıklama bekliyoruz Suudi Arabistan Veliaht Prensi bin Selman bir ilke imza atarak Dünya Ekonomik Forumu'na çölden katıldı Ziraat Türkiye Kupası'nda çeyrek final kura çekimi gerçekleşti Can Yaman'ın giydiği kabanın fiyatı dudak uçuklattı Tabancayla kalbine ateş edip ağır yaralanan gencin sosyal medyadan paylaştığı not ortaya çıktı