Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Semineri - Son Dakika

Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Semineri

26.11.2012 11:35
Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Semineri, System.String[]

PERYÖN Trakya 6331 Sayılı Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu seminerini gerçekleştirdi.

PERYÖN Türkiye İnsan Yönetimi Derneği Trakya Şubesi tarafından 24 Kasım 2012 Cumartesi günü Velimeşe Shilla Otel'de geçtiğimiz aylarda resmi gazete de yayınlanarak kabul gören ve 1 Ocak 2012 itibarı ile de resmi olarak yürürlüğe girecek olan 6331 Sayılı Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu konusunda seminer düzenlendi.

Seminer saat 13:30'da kayıtların alınması ile startını verdi. Kayıt esnasında tanışan ve bolca sohbet eden katılımcılar yeni kanun konusunda kendi bilgileri ve birikimlerini paylaşarak veri alışverişlerinde bulundular.

Çalışan Sağlığı ile İlgili Sistemler ve Tanımları

Yeni Yüzyıl Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Lisan Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hilmi SABUNCU'nun kürsüdeki yerini almasının ardından eğitim semineri başladı. Sabuncu, İşyerlerinde Çalışan Sağlığı ile İlgili Sistemler ve Tanımları konulu sunumuna, Sağlık tanımını şöyle yaparak başladı; " Sağlık, yalnızca sakatlık ve hastalığın bulunmaması demek olmayıp fiziksel, ruhsal ve sosyal tam bir iyilik halidir."

Kahve Molasında Eğitmenler ile Sohbet

Yaklaşık iki saat süren Prof. Dr. Hilmi Sabuncu sunumunun ardından kahve arası verildi. Kahve arası boyunca seminer katılımcıları eğitmenler ile bir arada bulunarak bir çok soru ve görüşlerini eğitmenlere ilettiler. PERYÖN Trakya Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Seminerinin Kahve Arasında Kapaklı'da yeni hizmete girmiş olan Massa Pasta, Restaurant ve Kafenin ürünleri ikram edildi.

Molanın bitiminin ardından Sabuncu, kürsüdeki yerini Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdem ÖZDEMİR'e bıraktı. Bölgemizde PERYÖN ile daha önceden de bulunan Özdemir'in güler yüzü ve sempatik ifadeleri her zaman olduğu gibi insanların dikkatini topladı.

Türkiye İş Kazalarında Dünyada 3'üncü, Günde Ortalama 3 İşçi Ölüyor

Erdem Özdemir, sunumuna İş Sağlığı ve Güvenliğinde hukuki ve ceazi boyutu ile sorumlulukları anlatarak başladı. Acı bir gerçeği ortaya koyan Özdemir; Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) raporlarına göre ülkemiz iş kazasının en fazla olduğu ülkeler arasında, Avrupa'da lider konumunda, dünya ölçeğinde de 3'üncü sırada yer alıyor. Rapora göre, Türkiye'de 2010 yılında 62 bin 903 iş kazası olmuş. İş kazalarının yüzde 72'si, 50'den az işçi çalıştıran işyerlerinde meydana geliyor. Her 6 dakikada bir iş kazası oluyor ve her 2.5 saatte bir 1 işçi sakat kalıyor. Bunlardan 1.000 kadarı ölümlü iş kazası. Günde ortalama 3 işçi ölmüş, bilgilerini verdikten sonra sunumuna devam etti.

Devletin, İşverenin, İşçinin, İş Yeri Hekiminin ve Ortak Sağlık Güvenlik Birimlerinin Sorumlulukları Artıyor, Cezai İşlemler ve Uygulamalar Yolda

Devletin, İşverenin ve İşçinin Sorumlulukların çok fazla olduğunu belirten Erdem Özdemir, herkesin daha dikkatli, özenli ve prensipli olması gerektiğini bildirdi. İş Sağlığı ve Güvenliği Birimleri ve Ortak Sağlık Güvenlik Birimlerinin yetki, görev ve sorumluklarına değinen Özdemir, aynı dikkat, özen ve prensipleri benimsemesini önemle belirtti. Soru ve cavap kısmının ardından Erdem Özdemir'in sunumları ile son bulan toplantının ardından PERYÖN Trakya Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Özber ÇETİN, Hilmi Sabuncu ve Erdem Özdemir'e teşekkür amaçlı plaket ve hediyelerini takdim ettiler.

PERYÖN Sorumluluğun Bilincinde

Peryön Trakya Başkanı Özber ÇETİN, kendilerinin yaşadığı topluma ve bölgeye karşı sorumlulukları bulunan bireyler olduğunu belirterek, ülkenin önde gelen sivil toplum örgütü olarak ellerinden geldiği kadar bu tür konulara duyarsız kalmadan eğitim, seminer ve toplantılarla hem bölgemiz insanını hem de çalışanlarımızı bilinçlendirmeye devam edeceklerini belirtmiştir.

Son olarak 6331 Sayılı yasa ile ilgili 24 Kasım 2012 Saat 13:30' da Prof.Dr. Hilmi SABUNCU ve Doç.Dr.Erdem Özdemir' in katılımlarıyla Shillla Otel/ Velimeşe' de gerçekleşen seminer sonunda ÇETİN tüm sivil toplum örgütlerimize, tüm kamu çalışanlarımıza, sendikalarımıza ,üye işyerlerimize ve tüm sanayicimize göstermiş oldukları yoğun katılım için teşekkür etti.

Öğretmenler Gününü de Kutladılar

Eğitimin ardından aynı gün öğretmenler günü olması sebebiyle, eğitmenler ile bir araya gelinen yemekte PERYÖN Yönetim Kurulu Başkanı Özber ÇETİN beraberinde Yönetim Kurulu Üyeleri de bulundular. Yemeğin ardından kesilen bir pasta ile Öğretmenler Günü kutlanarak eğitmenlere veda edildi.

Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Semineri

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Semineri - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına zam! İşte önümüzdeki yıl alacağı ücret Mahkeme fotoğraftaki 'Buket' detayını delil saydı, tacizci komşu 10 yıl hapis yatacak Avukata bıçakla saldırıp kör eden peruklu saldırgan, boşanma davasındaki müvekkilin kocası çıktı Koronavirüslü yolcu dayısının HES kodu ile seyahat etti, tüm otobüs karantinaya alındı Giresunspor, yenik duruma düştüğü maçta Adanaspor'u 4-3 mağlup etti Şarkıcı Ebru Polat, evine gelen elektrik ve doğal gaz faturasına veryansın etti Rus medyası Türk SİHA'larını konuşuyor: Rusya SİHA savaşına hazır değil 4 el ateş ettiği ablasını öldürüp soğukkanlılıkla anlattı: Namusumuza leke getirdi