Yeni Türk Ticaret Kanunu - Son Dakika

Yeni Türk Ticaret Kanunu

12.01.2012 16:20
Yeni Türk Ticaret Kanunu, System.String[]

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Genel Sekreteri Yücel Akdemir, 1 Temmuz'dan itibaren yeni Türk Ticaret Kanunu'nun yürürlüğe gireceğini anımsatarak, meslek mensuplarının 120 saati bulan zorlu eğitimlerden geçirileceğini söyledi.

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Genel Sekreteri Yücel Akdemir, 1 Temmuz'dan itibaren yeni Türk Ticaret Kanunu'nun yürürlüğe gireceğini anımsatarak, meslek mensuplarının 120 saati bulan zorlu eğitimlerden geçirileceğini söyledi.

Akdemir, Serdivan ilçesinde inşaatı devam eden şube binasında yaptığı incelemenin ardından, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de pek çok ilde şubelerinin yeni hizmet binaları inşa ettiklerini kaydetti.

TÜRMOB'un ve şubelerinin kısıtlı bütçesine rağmen, modern binalar inşa etmesinin nedeninin merak edildiğini vurgulayan Akdemir, şöyle konuştu:

"1 Temmuz'dan itibaren yeni Türk Ticaret Kanunu ticari hayatımıza giriyor. Türk Ticaret Kanunu hem muhasebeciler hem iş adamları hem de ülkemiz için çok önemli. İyi incelediğimizde Türk Ticaret Kanunu muhasebeciler ve iş adamları için bir tehdit değil, bir fırsat. Bunu fırsata çevirmenin yolu da eğitimden geçiyor. Tüm odalar olarak planlamasını çok önceden yaptık. Adeta Türkiye'de odalarımızı şantiye alanına çevirdiler, bunun ne kadar gerekli olduğunu önümüzdeki günlerde başlayacak eğitim çalışmalarında da göreceğiz. Bu çalışmalarımız Nisan'dan itibaren hızlanacak.

Meslek mensuplarımızın tamamı 120 saati bulan zorunlu eğitimlerden geçirilecek. O zaman bu binaların biraz daha anlamını ve kıymetini anlayacağız."

Akdemir, eskiden olduğu gibi 5 yılda bir yaşanan krizler yerine, anlık kriz yaşandığına dikkati çekerek, Türk Ticaret Kanunu'nun krizlere karşı önemli avantajlar sunduğunu söyledi.

Yeni kanunun "kurumsallaşın, ticari ilişkilerinizi düzeltin" mesajı verdiğini ifade eden Akdemir, şöyle devam etti:

"Artık günlük ve yıllık krizler yaşıyoruz. Her zaman krize karşı hazırlıklı olmalıyız. Türk Ticaret Kanunu bunun için bir fırsat. Bizde ticari ilişkiler öyle bir hale gelmiş ki dededen torunu gören işletme sayısı 3 veya 4. Bunun nedeni kurumsallaşmamak. Türk Ticaret Kanunu kurumsallaşma konusunda herkesi zorluyor. İş adamlarına da 'içe dönük aile şirketlerini kenara bırakın, dışa açılın, kurumsallaşın' diyor. Devletimize de 'kayıt dışıyı önleyin, dolaylı vergilerden vazgeçin, vergiyi tabana yayın' diyor. Muhasebecilik dünyanın en saygın mesleklerinden birisi. Muhasebeciler diğer tüm akademik mesleklerin önünde. Biz henüz tam farkına varamadık, yeni yeni anlaşılıyor.

Her şey ekonomiden geçiyor. Ekonominin düzelmesi, hesapların şeffaf olması, denetim yapılması hepsi meslek mensuplarımızın görevi. Bu camiayla ne kadar ülkeyi idare edenler fazla işbirliği yaparlarsa o kadar çok kalite gelir."

Sakarya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Selattin Çakırsoy ise yeni hizmet binasının kaba inşaatının 6 ayda tamamlandığını belirterek, 31 Mart'ta inşaatın tamamlanmasının planlandığını söyledi.

- SAKARYA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Yeni Türk Ticaret Kanunu - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Prof. Ceyhan'dan şehirler arası seyahat uyarısı: Devletin araya girmesi lazım Hababam Sınıfı'ndaki sahne gerçek oldu! Niğde'de ormanda okul açıldı Optimar'dan genel seçim anketi! AK Parti zirvede tutunurken, sadece 3 parti barajı geçebildi MHP'den "askıda ekmek" eleştirilerine çok sert cevap: Askıda ekmeğe siyaset katmak ekmeğe zehir sürmektir "Saplantılı" aşığı tarafından katledilen Hazal Tektaş'ın son görüntüleri ortaya çıktı Manisa'da yaşayan emekli vatandaş, evine gelen 3.944 liralık doğal gaz faturasıyla hayatının şokunu yaşadı 2019'da yılın yatı seçilmişti! Bodrum'a demir atan yüzen saraya 450 bin TL'lik yakıt alındı 8 aylık kızı 7. kez ameliyat olan Sinan Özen, son durumu anlattı: Mecalimiz kalmadı