Yeni Türkiye Buluşmaları Paneli" - Son Dakika

Yeni Türkiye Buluşmaları Paneli"

14.03.2015 19:38
Yeni Türkiye Buluşmaları Paneli

Akademisyen-yazar Prof. Dr. Erol Göka, siyasetçinin toplumun en güvenilir insanı, siyasetin de en güvenilir kurum olması gerektiğini söyledi.

Akademisyen-yazar Prof. Dr. Erol Göka, siyasetçinin toplumun en güvenilir insanı, siyasetin de en güvenilir kurum olması gerektiğini söyledi.

Göka, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nce Antalya Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Yeni Türkiye ve insani gelişme" konusunun değerlendirildiği "Yeni Türkiye Buluşmaları" panelinde yaptığı konuşmada, yeni Türkiye'nin kapılarının 12 Eylül 2010 referandum seçimleriyle açıldığını belirtti.

Başkanlık sistemi tartışmalarına değinen Göka, en güvenilir kurumlara ilişkin yapılan anketlerde parlamentonun son sıralarda yer aldığını, toplumun siyasetçiye güvenmediğini ifade etti.

Savunulan siyasetin bu olmaması gerektiğine işaret eden Göka, "Siyasetçi toplumun en güvenilir insanı olmalı, siyaset toplumun en güvendiği kurum olmalıdır. Büyük meselelerimizin siyaset yoluyla müzakere edilerek çözebileceğimize inanmalıyız. O zaman yeni Türkiye olur" dedi.

Yeni Türkiye'de öne çıkması gereken kavramların hürriyet, özgürlük olması gerektiğini dile getiren Göka, şöyle konuştu:

"Eski Türkiye'de bize bir kimlik sunuldu. Yani biz Cumhuriyeti kurduğumuzda geçmişle bütün bağımızı kopardık. Yani bir toplumun tarihiyle, geleneğiyle bağı kopartıldı. O yüzden yeni Türkiye bu bağı yeniden inşa edecek. Bu saltanatçılık, payitahta geri dönmek falan değil. Kalbimize, hafızamıza geri dönmektir. Eskiden bize dediler ki 'biz sizin için bir kimlik bulduk. İmtiyazsız, sınıfsız bir kitle olarak sizi kuracağız, yeniden yapacağız eskiden bir şeye benzemiyordunuz ve bundan olmaya mecbursunuz. Mezhebinizi geride tutun, inancınızı geride tutun, Türklüğünüzü, Kürtlüğünüzü geride tutun. Sevgili kardeşim ben ne diyorsam onu yapacaksın' dediler."

Göka, yeni Türkiye'de herkesin istediğini söyleyebilmesi, istediği etnik kimliği ifade edebilmesi, istediği inanca inanabilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Panelde konuşmacılara ebru sanatıyla hazırlanan tablo hediye edildi.

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Yeni Türkiye Buluşmaları Paneli' - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Sağlık Bakanlığı'ndan 81 ile yeni genelge! İzinler durduruldu, istifa ve emeklilik başvuruları kabul edilmeyecek Sağlık Bakanlığı'ndan 81 ile yeni genelge! İzinler durduruldu, istifa ve emeklilik başvuruları kabul edilmeyecek Gökhan Özoğuz'un eleştirilerine Bakan Koca'dan yanıt: Suçumuz yok, sorumluluğumuz var Gökhan Özoğuz'un eleştirilerine Bakan Koca'dan yanıt: Suçumuz yok, sorumluluğumuz var Ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil, yeniden ekranlara döneceğinin müjdesini verdi Ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil, yeniden ekranlara döneceğinin müjdesini verdi Son Dakika: ABD, Karadeniz'e göndereceği savaş gemisi bildirimini geri çekti Son Dakika: ABD, Karadeniz'e göndereceği savaş gemisi bildirimini geri çekti Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sürpriz ziyaret! Yer sofrasında iftar yaptı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sürpriz ziyaret! Yer sofrasında iftar yaptı Merve Boluğur'dan, Merve Boluğur'dan, "Kendine analar neler doğuruyor diyor musun?" diyen takipçisine çok konuşulacak yanıt Arı kovanlarının önüne halı serdi! Nedenini öğrenenler şaştı kaldı Arı kovanlarının önüne halı serdi! Nedenini öğrenenler şaştı kaldı Vicdansız baba, çocuğunu rehin alıp damdan atmaya kalktı, küçük kızın feryadı herkesi ağlattı Vicdansız baba, çocuğunu rehin alıp damdan atmaya kalktı, küçük kızın feryadı herkesi ağlattı