Yeni Yılı Sema Gösterisiyle Karşıladılar - Son Dakika

Yeni Yılı Sema Gösterisiyle Karşıladılar

01.01.2012 00:05
Yeni Yılı Sema Gösterisiyle Karşıladılar, System.String[]

Hatay'ın Erzin ilçesinde vatandaşlar yeni yılı sema gösterisiyle karşıladı.

Hatay'ın Erzin ilçesinde vatandaşlar yeni yılı sema gösterisiyle karşıladı. Belediye Düğün Salonu'nda yapılan 'Mekke'nin Fethi Gecesi'nde Ankara'dan gelen semazenler vatandaşlara duygu dolu anlar yaşattı.

Mekke'nin Fethi'nin 1382. yıldönümü tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlandı. Erzin Hayırlı İşler Yaptırma Yaşatma ve Koruma Derneği'nin organize ettiği 'Mekke'nin Fethi Gecesi'ne binlerce vatandaş katıldı. Belediye düğün salonunda gerçekleşen gecede vatandaşlar salona sığmadı. Kuran tilavetleriyle başlayan etkinlikte İskenderun'dan gelen neyzen sanatçısı Adem Sarıoğulları'nın verdiği ney konseri dinleyenleri mest etti. Gecede Mekke'nin fethedilme olayını anlatan Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Ömer Çelik, "Peygamberimiz büyük bir ordu hazırlayarak gizlice Mekke şehrini kuşattı. Aniden basılan Mekkeli Müşrikler neye uğradıklarını şaşırmışlar ve savaş hazırlığını bile yapamamışlardı. On iki bin kişilik büyük İslam ordusu hiç bir büyük olaya karışmadan kolayca Mekke şehrini fethetmişlerdir. Hicretin sekizinci yılında Resulullah (S.A.V.)'e boyun eğen Mekke, bu tarihten sonra yeni bir dönemi yaşamaya başladı. Allah Teâlâ'nın mübarek kıldığı, İslâm dininin merkezi olan bu belde, şirkten, putperestlikten ve bütün diğer hurafelerden arındırılmış yeni bir hayata kavuştu." ifadelerini kullandı. Mekke'nin fethiyle gönüllerin fethedildiğine vurgu yapan Prof.Dr. Çelik, "2012 yılına, yeni yıla Mekke'nin fethini anarak, hatırlayarak giriyoruz. Yeni bir yıla nasıl girerseniz öyle olur derler. Biz 2012 yılının barış, huzur ve hoşgörü ortamı içerisinde geçmesini temenni ediyoruz." şeklinde konuştu.

Erzin İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin hazırladıkları tiyatro ile devam eden fetih gecesinde sanatçı Mesut Şimşek, seslendirdiği ilahilerle büyük beğeni topladı. Ankara'dan gelen semazen ekibinin gösterisi manevi bir atmosfer oluşturdu. Öte yandan gösteriyi seyreden bazı vatandaşların gözyaşlarına hakim olamadıkları görüldü. 'Yeni yılı eğlenerek değil, kendi inancımıza göre karşılamalıyız' diyen Hayırlı İşler Yaptırma Yaşatma ve Koruma Derneği Başkanı İlmisev Kılaç, vatandaşlara katılımlarından dolayı teşekkür etti. Manevi bir ortam oluştuğuna dikkat çeken Kılaç, "Erzin'de bu tür organizasyonların arttırılması gerekli. İlk kez sema gösterisini vatandaşlarımızla buluşturduk. Vatandaşlarımız büyük bir ilgi gösterdi. İnşallah bu etkinliklerin devamı gelecek." diye konuştu.

Yeni Yılı Sema Gösterisiyle Karşıladılar
Yeni Yılı Sema Gösterisiyle Karşıladılar

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Yeni Yılı Sema Gösterisiyle Karşıladılar - Son Dakika


Son Dakika

Denizlispor maçında kırmızı kart gören Josef de Souza'ya 2 maç ceza verildi Bağcılar'da düzenlenen Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında sosyal mesafe kuralına uyulmadı Son Dakika: İYİ Parti milletvekili Ümit Özdağ, FETÖ sözleri nedeniyle disipline sevk edildi Irmak Ünal koronaya yakalandığını açıkladı, herkes videodaki derin dekolteye takıldı Son Dakika! Putin: Karabağ görüşmelerinde Türkiye dahil birçok ülke yer almalı Kanada'nın silah ambargosu sonrası SİHA'lar için harekete mi geçildi? Bayraktar'dan dikkat çeken paylaşım Son Dakika: Türkiye'den Fransa'daki bıçaklı saldırıya ilişkin art arda açıklamalar: Şiddetle kınıyoruz İlçeyi yasa boğan ölümler! Üç kardeş, 54 gün içinde koronavirüsten hayatını kaybetti