Yenilenebilir Enerjide Bilim Sanayici Buluşması - Son Dakika

Yenilenebilir Enerjide Bilim Sanayici Buluşması

27.11.2012 11:40
Yenilenebilir Enerjide Bilim Sanayici Buluşması, System.String[]

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Yenilenebilir Enerji Kaynakları Araştırma ve Uygulama Merkezi (YEKARUM) yetkililerini, Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölgesi'nde güneş enerjisi sektörüne üretim yapan...

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Yenilenebilir Enerji Kaynakları Araştırma ve Uygulama Merkezi (YEKARUM) yetkililerini, Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölgesi'nde güneş enerjisi sektörüne üretim yapan firma yetkilileriyle bir araya getirdi.

BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin, Süleyman Demirel Üniversitesi YEKARUM Müdürü ve Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Üçgül, SDÜ Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Reşat Selbaş ve işadamı Mesut Şener ile OSB'de kısa süre önce üretime başlayan ANTAK Solar Modules Enerji'de toplantı yaptı.

Toplantıda konuşan ANTAK Solar Modules Enerji'nin kurucuları Osman ve Ziynet Yıldız kardeşler, 8 yıldır sektörde olduklarını ve 2010 yılında firmalarını kurduklarını, Antalya'da faaliyete başlayan firmanın üretimini Süleyman Demirel OSB'ye taşıdıklarını anlattılar.

Mali destek programından Fotovoltaik Panel Üretiminde Yenilikçilik: Ar-Ge Gelişimi ve Full-Otomasyona Geçiş projelerine verilen destek için BAKA'ya teşekkür eden Osman Yıldız, proje ile daha kaliteli ve rekabetçi ürünler ile ihracatın artacağını, üretilen doğal ve çevreci modüller sayesinde topluma ekolojik bilinç ve duyarlılık kazandırılacağını söyledi.

Osman Yıldız, güneş enerjisiyle çalışan ledli sokak lambası direkleri, güneş bacası, silindir ve çanak sistemleri ürettiklerini, yıllık 18 megavat üretim kapasiteleri olduğunu ve 5 yıl içinde bunu 125 megavat'a çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti. Türkiye'de hücre üretimi olmadığını ve yurt dışından getirildiğini belirten Osman Yıldız, 5 yıl içinde üretimde kullanılan hücrenin yüzde 30'unu karşılayacak hücre üretimi gerçekleştirmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Türkiye'de üretim yapan 3 firmadan biri olduklarını ve ANTAK Solar Modules'in vizyonunun güneş santrali kurmak olduğunu vurgulayan Yıldız, Kosova ile ihracat bağlantısı yaptıklarını, Kosova'nın güneş enerjili ledli sokak lambaları ile aydınlatma işinin tümünü yapacaklarını söyledi.

-Yenilenebilir enerjiye destek-

YEKARUM Müdürü Yrd. Doç. Dr. İbrahim Üçgül, bugüne kadar TÜBİTAK ve Devlet Planlama Teşkilatı ile üniversitenin destekleriyle güneş enerjisini elektriğe dönüştüren "Temiz Enerji Evi", "Güneş Kulesi" ve "Güneş Bacası" gibi bir çok projeyi gerçekleştirdiklerini anlattı.

İbrahim Üçgül, yenilenebilir enerji sektörüne YEKARUM olarak bilimsel ve teknik destek vermeye hazır olduklarını belirterek, gelecekte test laboratuvarı kurabileceklerini söyledi. İş adamı Mesut Şener de bölgenin güneş enerjisi sektöründe önemli odaklanma ve merkez olabileceğine işaret etti.

BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin ise BAKA'nın güneş enerjisini stratejik sektör olarak belirlediğini, kümelenme çalışmaları ile sektörün gelişmesi için destek vermeye hazır olduklarını kaydetti.

Muhabir: Güç Gönel

Yayıncı: Hızır Hacısalihoğlu - ANTALYA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Yenilenebilir Enerjide Bilim Sanayici Buluşması - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Çukur'a damga vuran sahne! Dışlanan Yamaç, yeniden mahalleye alındı Yabancı uyruklu adam ve kadını otomobilden indirip üzerlerine kurşun yağdırdılar Fransız feminist gazeteci Levy'den skandal başörtüsü açıklaması: Fransa düşmanlarının üniforması Saldırıyı gerçekleştiren teröristler, paramotorla Münbiç'ten Amanoslar'a gelmiş Son Dakika: Eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş, 73 yaşında hayatını kaybetti Hatay'daki terör saldırısının ardından akıllara ABD'nin uyarısı geldi Dağlık Karabağ'da 3. kez ateşkesi bozan Ermenistan Başbakanı Paşinyan'dan itiraf: Yine koruyamadık Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın eşi Anna Hakobyan: Kadın birlikleri oluşturup eğitimlere başlıyoruz