Son Dakika Haberleri: Yerli ve Milli Derecelendirme Kuruluşu Geliyor

Yerli ve Milli Derecelendirme Kuruluşu Geliyor

9 ay önce

Ekonomi yönetiminin spekülatif kararlar almakla suçladığı uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının yerine geçecek yerli ve milli not kuruluşu için süreç hızlandı.

BDDK'nın mevzuat çalışmasını tamamladığı yerli 'not' kuruluşu için seçim sonrası işaret edilirken, kuruluşun öncelikle KOBİ'leri değerlendirmesi, daha sonra uluslararası formata evrilmesi hedefleniyor.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, dün TRT Haber'de yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

"Seçimlerden sonra KOBİ'leri değerlendirecek, bilançolarına bakarak kredilendirilmesini sağlayacak bir derecelendirme kuruluşunu hemen kuracağız. İlk aşamada yalnızca KOBİ'leri değerlendirecek. Bankacılık sistemi daha rahat, çağdışı ipotek sistemi olmadan, tarlanızı, evinizi, barkınızı ipotek ettirmeden, bilançonuza, girişiminize, kârınıza ve mali tablonuza bakarak kredi verme imkanına kavuşacak. Özel sektör burada devreye girecek. Ama devletin regülasyon anlamında güçlü desteği de olur."

"FAİZLERDEKİ KÖPÜĞÜ ALACAK"

Notu yükselen KOBİ'nin daha düşük faizle kredi alacağını vurgulayan Ertem, "Bu faizlerin düşmesine neden olacak, faizlerdeki köpüğü alacak" dedi. Ertem, kuruluşun daha sonra uluslararası nitelik kazanacağını ifade etti.

KREDİ RİSK AĞIRLIĞINI DÜŞÜRECEK

Yerli kredi derecelendirmesini kapsayan yeni yapılanmanın kredi risk ağırlığını düşürmesiyle, borçlanma maliyetlerini azaltması ve sonuç olarak yatırımları kolaylaştırması planlanıyor. Düzenlemenin, bankalara da sermaye gereksinimlerinde tasarruf olanağı sağlanması planlanıyor.

"BAĞIMSIZ VE TARAFSIZ OLMASI ÖNEMLİ"

Bir süredir Türkiye Bankalar Birliği ile ortak çalışma yürüten BDDK, yerli kredi derecelendirme şirketi ile ilgili altyapı ve mevzuat çalışmasını tamamladı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, daha önce, "Kurulacak yapının uluslararası standartlara uyumlu olması ve bağımsız-tarafsız olması önemli. Bankalarımız ortaklık şeklinde yapabilirler, şirketler de ortak olabilir. Kimsenin payı yüzde 10'u geçmemeli. Kredi Kayıt Bürosu'na benzer yapıda olabilir" demişti.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın da, "Ulusal derecelendirme kuruluşu kurma projesine başladık. BDDK yönlendirmesinden sonra somut adımları atmaya başlayacağız" demişti.
Gözaltına Alın Genç Kızın, Polisin Tacizine Uğradığı İddiasına AK Parti'den İlk Yorum Geldi Konsensus İstanbul İçin Yaptığı Son Anketi Açıkladı

ABD Başkan Yardımcısı Pence'den Erdoğan'a Gizli Telefon: S-400 Almayın