Yeşil Kartlılara Kötü Haber - Son Dakika

Yeşil Kartlılara Kötü Haber

04.01.2012 13:26
Yeşil Kartlılara Kötü Haber, System.String[]

Sağlık giderlerini karşılayamadığı için yeşil kartlılar, 1 Ocak'ta yürürlüğe giren yeni uygulamayla alacağı tıbbi malzemeleri önce cebinden ödemeye başlarken, bunun bedelini daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) tahsil etmeye çalışıyor.

Sağlık giderlerini karşılayamadığı için yeşil kartlılar, 1 Ocak'ta yürürlüğe giren yeni uygulamayla alacağı tıbbi malzemeleri önce cebinden ödemeye başlarken, bunun bedelini daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) tahsil etmeye çalışıyor.

Yeni yasal düzenlemeyle SGK'ya devredilen yaklaşık 9 milyon 320 bin yeşil kartlıya SGK Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü'nden kötü haber geldi. Müdürlük, yeşil kart sahiplerinin tıbbi malzemelerinin faturalandırılması ile ilgili 1 Ocak'ta yaptığı duyuruda teminin nasıl olacağı ve sevk zinciri konusundaki yeni uygulamayı açıkladı.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şubesi Denetleme Kurulu üyesi Ergün Demir, yeşil kartlıların ortez, protez, tıbbi sarf malzemeleri ve görmeye yardımcı tıbbi malzemeler için önceden cepten ödeme yapacağını bildirdi. Demir, ödemesini yapan yeşil kartlının aldığı faturayı SGK'ya ibraz edeceğini anlatarak "Tebliğden önce bu malzemelerin bedelleri, saymanlıklar tarafından genel bütçeden karşılanarak sağlık sunucularına ödenmekteydi. Yeşil kart hak sahipleri tarafından bu malzemeler için herhangi bir katılım payı ve fark ücreti ödenmezdi" diye konuştu.

"EN HAFİF DEYİMLE; KÖTÜ NİYETLİLİK"

Demir, bu uygulama tebliği üzerine yeşil kartlıların, hiç katkı-katılım payı ödemeden doğrudan genel bütçeden karşılanan ayakta tedavilerde yazılan tıbbi malzemelerinin bedelini önce cebinden ödeyeceğini hatırlattı. Demir şöyle dedi:

"Cepten ödenen bu paranın daha sonra SGK'dan alınmaya çalışılacak. Ek olarak Sağlık Uygulama Tebliği'nde belirtilen fiyat farkı ve katılım payınıysa geri alması söz konusu bile olmayacak. Tıbbi malzeme bedelini SGK'dan alabilmek için de reçete, rapor, fatura ve sevk belgelerini de eksiksiz olarak tamamlaması ve il sosyal güvenlik müdürlüklerine provizyon yaptırması gerekecek. Oysa 3 bin 816 sayılı yasayla yeşil kart verilerek ödeme gücü olmadığı saptanan yurttaşların tedavi giderlerinin devlet tarafından karşılanması amaçlanmıştı. Tedavi giderlerini karşılaması mümkün olmadığı için hak sahipliği verilen yeşil kartlı tıbbi malzemeleri almak için peşin ödeme gücü olabileceğini var saymak en hafif deyimle kötü niyetliliktir. Vatandaşın bu malzemeye ulaşması artık hayaldir."

Demir ayrıca, yeşil kartlılara diğer genel sağlık sigortalılardan farklı olarak sevk uygulamasının da getirildiğini ekledi. - İzmir

Yeşil Kartlılara Kötü Haber

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Yeşil Kartlılara Kötü Haber - Son Dakika


Son Dakika

Sorulara yanıt veremeyince yayını terk eden Şevval Şahin'e ünlü isimlerden destek geldi Son dakika: Azerbaycan ve Ermenistan, insani ateşkes konusunda anlaştı Fransa'nın beklediği destek Yunanistan'dan geldi: Erdoğan'ın Macron'a yönelik sözleri kabul edilemez Burak Yılmaz'ın golü yetmedi, Lille Nice ile berabere kaldı Aşk iddialarını yalanlayan Barış Murat Yağcı, Nisa Bölükbaşı ile birlikte ev kiraladı Cristiano Ronaldo'nun üçüncü koronavirüs testi de pozitif sonuçlandı 20 yaşındaki genç, yarı çıplak halde park halindeki aracın üstüne düştü Meteoroloji'den 4 il için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı