Yeşilçam filmleri Türkiye'ye açılan ışıklı bir kapıydı benim için... - Son Dakika

Yeşilçam filmleri Türkiye'ye açılan ışıklı bir kapıydı benim için...

15.05.2020 08:04
Yeşilçam filmleri Türkiye'ye açılan ışıklı bir kapıydı benim için..., System.String[]

Yeşilçam'a ilginiz nasıl başladı?

Yeşilçam'a ilginiz nasıl başladı?

Hollanda'da farklı kültürler arasında büyüdüm. Türkiye'yle en önemli bağım; ailemin izlediği Yeşilçam filmleriydi. Bu filmler Türkiye'ye açılan rengarenk, ışıklı bir kapıydı benim için.

Kamu yönetimi okumuşsunuz, grafik tasarımına nasıl yöneldiniz?

Çocukluğumdan beri sanata ilgim vardı. Tasarım dünyasından teklifler almaya başlayınca kariyerimi grafik tasarımcı olarak sürdürmeye karar verdim. Dünya genelinde pek çok projede sanat yönetmeni olarak çalıştım. Bir yandan da Türkiye Sinemasını Yeniden Canlandırma Projesi'ni başlattım.

Nedir bu proje?

Türk filmlerini izlerken bir tasarımcı gözüyle inanılmaz güzel kareler yakalıyordum. Birçok yapıtta dönemin teknolojik imkansızlıklarına rağmen harika sanat yönetmenliği yapılmış. "Günümüzde çekilmiş olsalardı afişleri nasıl olurdu" sorusunun peşine takıldım.

Nasıl tepkiler aldınız?

Arzu Film, Instagram sayfasında paylaşınca çok mutlu oldum. Ünlü yönetmenler ve oyuncular takibe alınca çok heyecanlandım. 'Sahte Kabadayı' afişini yayımladıktan sonra yönetmen Natuk Baytan'ın torunu Gözde Baytan bana ulaştı. 'Şark Bülbülü' filminin afişini, "Bana Mazlum'u getirin!" repliğiyle önce çıkan Dinçer Çekmez'in üzerine kurmuştum. Onu paylaştıktan sonra da kızı Ceren Muslu'yla tanışma imkanı bulduk.

'Vesikalı Yarim'

Türk sinema tarihinde çok önemli bir film... Türkan Şoray'ı büyük, İzzet Günay'ı küçük kullanarak hikayeye vurgu yapmak istedim.

'Süt Kardeşler'

Adile Naşit'in gulyabaniyle karşılaştığı andan daha iyi bir afiş karesi olamazdı bence. Herkesin hafızasında yer edinmiş bir sahne.

'Arkadaş'

Yılmaz Güney'e hayranlığım çok farklı. Azem karakteriyle hayat dersleri veren Yılmaz Güney'in filmdeki görselleri çok güzeldir.

'Polizei'

Kemal Sunal'ın sahte bir polis amiri olarak özgüven yakalaması ve bunu o güzel mimikleriyle ustaca yansıtması çok ilgimi çekmişti.

'Karagözlüm'

Kadir İnanır'ın bu bakışının filmle ilgili çok şeyi anlattığını düşünüyorum.

Yeşilçam filmleri Türkiye'ye açılan ışıklı bir kapıydı benim için...

Kaynak: Hürriyet

Son Dakika Magazin Yeşilçam filmleri Türkiye'ye açılan ışıklı bir kapıydı benim için... - Son Dakika Magazin


YORUMLAR

Son Dakika

Darnell Fisher, maçta Callum Paterson'ın cinsel organına iki kez elledi Husumetli iki aile arasında çıkan baltalı, kürekli kavgada iki kardeşten biri öldü, diğeri ağır yaralandı İl Kongresi'nde salondakileri sessiz bulan Erdoğan'dan sitem: Eskiden salonlar sürekli olarak alkışlarla inlerdi Sevgilisini rahatsız eden kişiyi tabancayla ayaklarından vurarak yaraladı Rusya'da içkileri bitince dezenfektan içen 9 kişiden 7'si yaşamını yitirdi Erdoğan'dan Arınç'ın Demirtaş ve Kavala çıkışına yanıt: Yeni bir fitne ateşi yakılmaya çalışıldığını görüyoruz Son Dakika! "İttifak çatırdıyor mu?" sözlerine Erdoğan'dan yanıt: Cumhur İttifakı'nın gidişatından gayet memnunuz Pedofilin kaçırdığı 7 yaşındaki çocuk, 3 bin kişinin katıldığı operasyonla kurtarıldı