Son Dakika Haberleri: Yeşiller: Neonazi Cinayetlerini Aydınlatmak İçin Meclis Komisyon Kursun

Yeşiller: Neonazi Cinayetlerini Aydınlatmak İçin Meclis Komisyon Kursun

8 yıl önce

Alman Der Spiegel dergisinin, Thüringen ve Sachsen eyaletlerinin istihbarat dairelerinin Neonazi teröristlerin 2001 yılına kadar eylemlerini bildiğinin gizli bir raporda yer aldığını dillendirmesi büyük yankı uyandırdı.

Yeşiller: Neonazi Cinayetlerini Aydınlatmak İçin Meclis Komisyon Kursun, System.String[]
Alman Der Spiegel dergisinin, Thüringen ve Sachsen eyaletlerinin istihbarat dairelerinin Neonazi teröristlerin 2001 yılına kadar eylemlerini bildiğinin gizli bir raporda yer aldığını dillendirmesi büyük yankı uyandırdı. Yetkili dairelerin ihmalkarlıkları ve cinayet olayları konusundaki iddialar üzerine Yeşiller Partisinden Volker Beck, Federal Meclis'in özel komisyon kurmasını talep etti.

Federal Meclis Genel Sekreteri Volker Beck, kamu daireleri arasında ihmalkarlıkların açıklığa kavuşturulmasının çok yavaş ilerlediğini ve bu yüzden Federal Meclisin olaya müdahale edip komisyon kurmasını talep etti. Basında yer alan haberlerin doğru olması durumunda gizli istihbarat skandalı ile karşı karşıya olduklarını ifade eden siyasi, Sol Parti'den de destek gördü. Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütüne, 10 cinayet, bombalı saldırı ve sayısız banka soygunu suçlamaları yapılıyor.

Federal Anayasayı Koruma Dairesi'nden bir sözcüsü ise Neonazilerin propaganda aracı olarak kullandıkları internette ırkçı propagandaları Federal Kriminal Dairesi ve Federal Anayasayı Koruma Dairesinin ortak araştıracağını kaydetti. Aşırı sağla mücadele konusunda gerekli adımların atıldığını belirten İçişleri Bakanlığı'nın bir sözcüsü ise, rapor hakkında makamlar arasında güvenirliğe zarar vermemek için açıklama yapmayacağını söyledi.

Öte yandan, Almanya Milliyetçi Demokratik Parti'nin (NPD) eski bir üyesi olan ve NSU'ya yardım etmekten göz altına alınan Ralf Wohlleben'in Neonazi saldırılar hakkında bilgisi olduğu ileri sürülüyor. Bu iddiaların, NPD'ye kapatma davası açılmasını kolaylaştıracağı dile getiriliyor.



Askere Gidemeyeceğini Öğrenen Genç, İntihar Girişiminde Bulundu Halkbank, 22 Bin TL Maaş Alan Milletvekillerine 10 Bin TL Promosyon Ödemesi Yaptı

Son Dakika! Erdoğan'la Görüşen ABD'li Senatör'den YPG Açıklaması: PKK'nın Politik Koludur