Yeşiller: Neonazi Cinayetlerini Aydınlatmak İçin Meclis Komisyon Kursun - Son Dakika

Yeşiller: Neonazi Cinayetlerini Aydınlatmak İçin Meclis Komisyon Kursun

02.01.2012 16:41
Yeşiller: Neonazi Cinayetlerini Aydınlatmak İçin Meclis Komisyon Kursun, System.String[]

Alman Der Spiegel dergisinin, Thüringen ve Sachsen eyaletlerinin istihbarat dairelerinin Neonazi teröristlerin 2001 yılına kadar eylemlerini bildiğinin gizli bir raporda yer aldığını dillendirmesi büyük yankı uyandırdı.

Alman Der Spiegel dergisinin, Thüringen ve Sachsen eyaletlerinin istihbarat dairelerinin Neonazi teröristlerin 2001 yılına kadar eylemlerini bildiğinin gizli bir raporda yer aldığını dillendirmesi büyük yankı uyandırdı. Yetkili dairelerin ihmalkarlıkları ve cinayet olayları konusundaki iddialar üzerine Yeşiller Partisinden Volker Beck, Federal Meclis'in özel komisyon kurmasını talep etti.

Federal Meclis Genel Sekreteri Volker Beck, kamu daireleri arasında ihmalkarlıkların açıklığa kavuşturulmasının çok yavaş ilerlediğini ve bu yüzden Federal Meclisin olaya müdahale edip komisyon kurmasını talep etti. Basında yer alan haberlerin doğru olması durumunda gizli istihbarat skandalı ile karşı karşıya olduklarını ifade eden siyasi, Sol Parti'den de destek gördü. Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütüne, 10 cinayet, bombalı saldırı ve sayısız banka soygunu suçlamaları yapılıyor.

Federal Anayasayı Koruma Dairesi'nden bir sözcüsü ise Neonazilerin propaganda aracı olarak kullandıkları internette ırkçı propagandaları Federal Kriminal Dairesi ve Federal Anayasayı Koruma Dairesinin ortak araştıracağını kaydetti. Aşırı sağla mücadele konusunda gerekli adımların atıldığını belirten İçişleri Bakanlığı'nın bir sözcüsü ise, rapor hakkında makamlar arasında güvenirliğe zarar vermemek için açıklama yapmayacağını söyledi.

Öte yandan, Almanya Milliyetçi Demokratik Parti'nin (NPD) eski bir üyesi olan ve NSU'ya yardım etmekten göz altına alınan Ralf Wohlleben'in Neonazi saldırılar hakkında bilgisi olduğu ileri sürülüyor. Bu iddiaların, NPD'ye kapatma davası açılmasını kolaylaştıracağı dile getiriliyor.

Yeşiller: Neonazi Cinayetlerini Aydınlatmak İçin Meclis Komisyon Kursun

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Yeşiller: Neonazi Cinayetlerini Aydınlatmak İçin Meclis Komisyon Kursun - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Futbol yorumcusu Sinan Engin'in koronavirüs testi pozitif çıktı Gözü dönen şahıs, önce ayrıldığı nişanlısı ve annesini sonra kendini öldürdü Meteoroloji'den 13 il için için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı İnşaatta elleri ve ayakları bağlı kız çocuğu bulundu MAK Danışmanlık, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı üç parti geçiyor Azerbaycan'dan darbe yiyen Paşinyan, halkını tehdit etti: Geri duranları, kaçanları ağır cezalandıracağız Son Dakika: Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına istifa, emeklilik ve izin yasağı getirdi Selçuk Bayraktar'dan Tele1 TV'nin İHA'larla ilgili haberine sert tepki: Siz isteseniz de istemeseniz de uçacak