"Yetimlere Dünyanızda Yer Açın" Kampanyası - Son Dakika

"Yetimlere Dünyanızda Yer Açın" Kampanyası

18.02.2012 12:48

İnsan Hakları ve Hizmet Derneği (İHH) Yetim Birimi'nin en az 5 bin yeni yetim çocuğu düzenli destek kapsamına dahil etmek amacıyla başlattığı "Yetimlere Dünyanızda Yer Açın" kampanyası kapsamında Ankara'da düzenlenen etkinlikte çocuklar basın...

İnsan Hakları ve Hizmet Derneği (İHH) Yetim Birimi'nin en az 5 bin yeni yetim çocuğu düzenli destek kapsamına dahil etmek amacıyla başlattığı "Yetimlere Dünyanızda Yer Açın" kampanyası kapsamında Ankara'da düzenlenen etkinlikte çocuklar basın mensuplarıyla buluştu.

Yetim Birimi Başkanı Orhan Demirel, TEDAŞ Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, istatistiklerin savaş, doğal afetler, yokluk ve sağlık problemleri nedeniyle her gün binlerce çocuğun yetim kaldığını söyledi.

Dünyada halihazırda 165 milyon yetim ve kimsesiz çocuk bulunduğunu belirten Demirel, sadece Irak işgali boyunca yaklaşık 5 milyon çocuğun yetim ya da kimsesiz kaldığına dikkati çekti.

Demirel, insan tacirleri, organ ve fuhuş mafyaları, misyoner kuruluşlar ve yoksulluk gibi tehlikelerin hedefindeki bu çocukların sorumluluğunun tüm insanlığa ait olduğunu ifade etti.

Bu bilinçle Uzakdoğu'dan Güney Amerika'ya, 5 kıtadan yetim ve korumasız çocukların meslek ya da bir yuva sahibi olup kendi ayakları üzerinde durana kadar ellerinden tutmaya çalıştıklarını dile getiren Demirel, bu kapsamda 1 Şubat-31 Mart tarihleri arasında yetim çocukların karşı karşıya kaldığı sorunları gündeme taşıyarak bir bilinç ve farkındalık oluşturmak için "Yetimlere Dünyanızda Yer Açın" kampanyasını düzenlediklerini anlattı.

Demirel, kampanya ile en az 5 bin yeni yetim çocuğu düzenli destek kapsamına dahil etmeyi hedeflediklerine işaret ederek, dünya genelinde hala yüz binlerce yetim çocuğun hayata tutunmak için hayırseverlerin desteğini beklediğini kaydetti.

Dileyen hayırseverlerin ayda 90 TL'lik bir destek sağlayarak Türkiye dahil diledikleri bir coğrafyadaki yetim bir çocuğa destek verebileceklerini vurgulayan Demirel, kampanya çerçevesinde tüm operatörlerden "yetim" yazıp 3072'ye göndererek çocuklar için 5 TL'lik bir destek bağışı yapılabileceğini bildirdi.

Etkinlik kapsamında daha sonra yetim çocuklar, duygularını dile getirdikleri mektupları basın mensuplarına verdi.

- ANKARA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 'Yetimlere Dünyanızda Yer Açın' Kampanyası - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Ünlü model Brenda Patea, Alman tenisçi Alexander Zverev'den hamile olduğunu duyurdu Son dakika: Yükselişleri durdurulamıyor! Dolar ve eurodan yeni rekor geldi Son Dakika: Ermenistan ordusu Berde şehir merkezini vurdu, 14 kişi yaşamını yitirdi Derya Uluğ'un Aykut Kocaman için "Malum teknik direktör" demesi, sosyal medyada tepki çekti İlçenin girişindeki nüfus kısmı boş tabelayı görenler şaşkınlığını gizleyemiyor Fındığa alternatif olarak safran ekti: 2,5 dönüm araziden 40 bin lira kazanacak Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Bülent Çaplı, sessiz sedasız istifa etti Sokak ortasında kangal dehşeti! Küçük Batuhan o anları anlattı: Bana saldırdı, ben de onun boğazını sıktım