Yıkıma Götüren "Humma" - Son Dakika

Yıkıma Götüren "Humma"

27.01.2017 16:08
Yıkıma Götüren

Stefan Zweig'ın en bilinen yapıtlarından biri olan Amok Koşucusu, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler Dizisi'nde yerini aldı.

İntiharı neredeyse bir sabit fikir haline getirmiş, yapıtlarına konu etmiş, hatta yaşamına da kendi eliyle son vermiş olan Zweig, Amok Koşucusu'nda da bir intihar hikâyesi anlatır. Novellanın baş karakteri kendi yıkımına ve ölümüne doğru son hızla koşan bir doktordur.

Hollanda Doğu Hint Adaları'nda görev yapan bu doktor, yardıma ihtiyaç duyan bir insana el uzatmanın vicdani yükümlülüğüyle kendi karmaşık duyguları arasında sıkışıp kalmıştır. Dara düşüp kendisine başvuran çok zengin bir kadının "yardım" talebini geri çevirir. Zira kadının mağrur ve hesapçı tavrı karşısında büyük bir öfkeye kapılmış, gururuna yenik düşmüştür.
Ancak söz konusu olan insan hayatıdır. Kısa süre içinde pişmanlığın pençesine düşer. Kadına yardım etmeyi saplantı haline getiren doktor, Malezya halkında rastlanan bir nevi öldürücü delilik olan hummanın, amokun etkisi altına girer.
Amok Koşucusu Nafer Ermiş'in özenli çevirisiyle İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle tüm kitapçılarda…

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Yıkıma Götüren 'Humma' - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: TSK'ya yönelik sözleri için CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır hakkında soruşturma başlatıldı Fortuna Sittard, Vitesse'ye yenildi! Gözler, tüm takımı kovacağı iddia edilen Acun'a çevrildi Gece öldürülen gencin cansız bedeni sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle sabah saatlerinde bulundu Koronadan sonra şimdi de kuş gribi salgını patlak verdi: İngiltere'de 10 binden fazla hindi itlaf edilecek F.Bahçe-Beşiktaş derbisini yönetecek hakemin G.Saray taraftarı olduğu ortaya çıktı 54 yaşında ringlere dönen Mike Tyson berabere kaldığı maçtan 156 milyon TL kazandı Kayıp olarak aranan emekli emniyet müdürü, ölü bulundu ABD'de çölde keşfedilen gizemli metal blok geldiği gibi esrarengiz şekilde kayboldu