Son Dakika Haberleri: Yıldırım'dan Tokat Gibi Cevap: AB, O Fasılları Açsın Ne Söyleyeceklerse Cevabını Verelim

Yıldırım'dan Tokat Gibi Cevap: AB, O Fasılları Açsın Ne Söyleyeceklerse Cevabını Verelim

9 ay önce

Başbakan Yıldırım, yabancı bir gazetecinin Türkiye'deki basın özgürlüğü ile ilgili sorusuna tokat gibi cevap verdi. Yıldırım, "Avrupa Birliği o fasılları açsın ne söyleyeceklerse cevabını verelim." dedi.

Başbakan  Binali Yıldırım ile  Malta  Cumhurbaşkanı Marie Louise Coleiro Preca ile ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantı sırasında Maltalı bir gazeteci, Başbakan Yıldırım'a terör soruşturmasında tutuklanana gazetecileri sordu. Yıldırım,"Basın özgürlüğü  Avrupa için önemli. 23. ve 24. fasılları  AB açsın. Ne söyleyeceklerse söylesinler bizde izahını yapalım. Buyursun açsınlar! Buradan çağrıda bulunuyorum. Hariçten gazel okumakla olmaz. Ne düşünüyorlarsa bu konuyla ilgili hepsini konuşmaya varız." dedi.

"İKİ ÖNEMLİ ANLAŞMA İMZALANDIK"

Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Malta ile 50 yıllık bir diplomatik ilişkimiz var. Bu,  Akdeniz'deki ilişkilerimizle sınırlı değil. Karşılıklı ticaretin geliştirilmesi, yatırımların artırılması konularını detaylı görüşme fırsatımız oldu.

Bugün sağlık ile aile ve sosyal politikalar alanında iki önemli anlaşma imzaladık.

15 Temmuz'da ülkemizde vuku bulan darbe girişimi karşısında  Malta'nın demokrasiden yana, hükümetimizden yana açık ve net bir tavır göstermesini takdirle karşılıyoruz.

Avrupa Birliği'nin mülteciler konusunda daha hızlı adım atması gerekliliğini ifade ettik.

KIBRIS MÜZAKERELERİNDEKİ KRİZE İLK YORUM

Bir süredir iki taraf arasında görüşmeler devam ediyor. Anastasiadis Evvelsi gün herhalde sinirlenip kapıyı vurup çıkmış. Kriz olduğu söylendi ama daha sonra 'Ben sigara içmeye çıkmıştım' deyip geri geldi. Kuzey  Kıbrıs Türk tarafı çözümde her zaman bir adım önde. Hiçbir zaman çözümü kesintiye uğratacak bir tavır içinde olmuyorlar. Çözümün mutlaka sağlanması lazım. Çözümsüzlüğün bedelini Kuzey  Kıbrıs Türk tarafı ödüyor. Rum tarafı maalesef 2004'te tüm uyarılarımıza rağmen Ada'nın tümünü temsil edecek şekilde Birlik'e tam üye yapıldı. O gün daha kolay olan çözüm gerçekleşmedi. Eminim ki, burada varılacak çözüm Ada'da güvenliği sağlayacak.  Türkiye'nin etkin garantisini sürekli olarak temin edecek ve her iki tarafın adil, eşit yönetişim hakkını beraberinde getirecektir. Bu konuda  AB'nin de üzerine düşen görev var.  Türkiye'nin 4 özgürlük dediğimiz hususların da  AB tarafından teminat altına alınması icap ediyor."

MHP İLE GEREKİRSE ORTAK KAMPANYA YAPABİLİRİZ"

16 Nisan'da bir halk oylamamız var. Anayasal sistemde, parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçişi öngören bir değişiklik yapacağız.  MHP ile bir amaç birliğimiz var.  MHP bu değişikliğin lehinde kampanya yapıyor. Söylemlerimizin benzer olması doğal. Gerekirse bazı ortak etkinliklerde yapabiliriz.

BAŞBAKAN'DAN YABANCI BASIN MENSUBUNA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ DERSİ

Basın toplantısının soru cevap kısmında yabancı bir basın mensubunun Başbakan  Binali Yıldırım'a terör propagandası yapmak ve terör örgütünü desteklemekten ötürü hakkında soruşturma açılan ve  Türkiye'den kaçan firari gazetecilere ilişkin sorusuna Başbakan  Binali Yıldırım adeta ders niteliğinde bir cevap verdi.

İşte Başbakan  Binali Yıldırım o açıklamaları:

"HANGİ AVRUPA ÜLKESİNDE PARLAMENTO BOMBALANDI"

Başbakan  Binali Yıldırım: Merak ediyorum  Avrupa'da ne kadar göçmen var? Bunun cevabını birisi bana versin.  Türkiye zorda ve darda olanlara yardım eden bir ülkedir.  Türkiye  PKK, DEAŞ, FETÖ örgütleriyle mücadele ediyor. Hangi  Avrupa ülkesinde parlamento binası bombalandı, savunmasız insanlar acımasızca öldürüldü?

"AVRUPA BİRLİĞİ O FASILLARI AÇSIN KONUŞALIM"

Başbakan Yıldırım,  Türkiye basın özgürlüğüne karşıymış gibi bir algı oluşturulmaya çalışıldığını belirterek şu açıklamada bulundu:

"Basın özgürlüğü evrensel bir haktır. Genelde insanların görüşlerini ifade etmeleri evrensel bir haktır.  Türkiye bir hukuk devletidir, bu hakları  Türkiye'de herkes sonuna kadar kullanıyor, kullanmaya devam edecek. İki şeyi birbirine karıştırmamak gerekiyor. Basın özgürlüğü ayrı bir şey, basın özgürlüğü kisvesi altında teröre destek vermek başka bir şey. Basın kartı alıp teröristlerin işini kolaylaştıracak faaliyetlerde bulunmak basın özgürlüğü ile izah edlen bir şey değildir. Malesef gerçekler ters düz ediliyor. Bir algı operasyonu yürütülüyor. Buradan açıkça bu idiada bulunanlara şunu teklif ediyorum: Basın özgürlüğü  Avrupa için önemli. 23. ve 24. fasılları  AB açsın. Ne söyleyeceklerse söylesinler bizde izahını yapalım. Buyursun açsınlar! Buradan çağrıda bulunuyorum. Hariçten gazel okumakla olmaz. Ne düşünüyorlarsa bu konuyla ilgili hepsini konuşmaya varız."


Hükümet, 2018 Bütçesinde Vatandaşa Hizmete Odaklandı Deniz Baykal Yeniden Ameliyata Alındı
Bakan Abdülhamit Gül, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek'i Görevden Aldı