Yıldız: Biz Norveç ile İşbirliğine Her Zaman Hazırız - 2 - Son Dakika

Yıldız: Biz Norveç ile İşbirliğine Her Zaman Hazırız - 2

09.01.2012 15:53
Yıldız: Biz Norveç ile İşbirliğine Her Zaman Hazırız - 2

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg, saat 12.00;de Ankara'da görüştü.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg, Çorum'un Kargı ilçesindeki Kızılırmak Hidroelektrik Santrali yatırımının açılış törenine hava muhalefeti sebebiyle katılamadılar.

Bakan Yıldız, konuk Başbakan Stoltenberg ile saat 12.00;de Ankara'da görüştü ve video-konferans ile açılış törenine katıldı. Taner Yıldız açılış töreninde yaptığı konuşmada " Her iki ülkede Avrupa Birliği üyesi değil ve refah seviyeleri ile dikkat çeken ülkeler. Biz Norveç ile işbirliğine her zaman hazırız"dedi.

Ankara'daki programda konuşan Taner Yıldız hava muhalefeti nedeniyle Çorum'daki temel atma törenine video-konferans yöntemiyle katılmak durumunda kaldı.

Törende konuşan Bakan Yıldız, Türkiye'nin Çin'den sonra en çok büyüyen ülke olduğunu belirterek; "Türkiye güven veren bir ülke, tabiki Norveç ile ortak paydalarımız var. Çoğrafya olarak uzun bir mesafe olsa da gönüllerimiz bir. Her iki ülkede Avrupa Birliği üyesi değil ve refah seviyeleri ile dikkat çeken ülkeler. Biz Norveç ile işbirliğine her zaman hazırız. Ben bu temel atma törenimizin, Çorum ve Kargı halkına faydalar getireceğine inanıyorum. Bizim temel stratejimize uygun olan bu projemizin işbirliğimizi arttırma anlamında büyük katkıları olacağına inanıyorum" dedi.

Norveç Başbakanı Stoltenberg, Norveç şirketlerinin denizlerde petrol arama konusunda derin bir bilgi ve tecrübeye sahip olduklarını belirterek" Bizim şirketlerimiz denizlerde gaz taşımacılığı konusunda da büyük bir tecrübeye sahipler. Bizim faaliyetlerimizi ticari koşullar belirliyor. Şirketlerimizin Türkiye'ye gelip ortak çalışmaları kendi takdirleridir. Şirketlerimiz Türkiye açıklarında yatırım yapma kararı alırlarsa, ben tabiki bunu desteklerim ve buraya gelip çalışmalarını isterim" diye konuştu.

Nükleer enerjinin barışçıl yollarla kullanımı konusunda ABD, Rusya gibi ülkeler Türkiye'nin anlaşmaları olduğunu hatırlatan Taner Yıldız, Japonya ve Çin ile de nükleer energjinin barışçıl amaçlar için kullanımı konusunda anlaşmalar yapmak istediklerini belirtti.

NORVEÇ BAŞBAKANI GÜLDÜRDÜ

Açıklama öncesinde Norveç Başbakan'ı ses denemesi yaparken konuştuklarını not alan tercümanı uyardı. Tercümana "Bu bir testtir" diye hatırlatmada bulunan Başbakan Stoltenberg, Bakan Taner Yıldız'ın ve salondaki gazetecilerin güldürdü. "Bu kadar test' yeter diyen Norveç Başbakanı ardından sözü bakan Yıldız'a bıraktı.

Kaynak: DHA
YORUMLAR
500
Dünya Kadınlar Curling Şampiyonası Dünya Kadınlar Curling Şampiyonası Norveç'te Erling Haaland krizi! Kritik maçlarda kadroda olmayacak Norveç'te Erling Haaland krizi! Kritik maçlarda kadroda olmayacak Haaland sakatlığı nedeniyle Norveç Milli Takımı'nın kadrosundan çıkarıldı Haaland sakatlığı nedeniyle Norveç Milli Takımı'nın kadrosundan çıkarıldı

Son Dakika Güncel Yıldız: Biz Norveç ile İşbirliğine Her Zaman Hazırız - 2 - Son Dakika


Advertisement