Yıldız'dan İran'a Yaptırım Yorumu: Bizim İçin Bağlayıcı Olan BM Kararlarıdır - Son Dakika

Yıldız'dan İran'a Yaptırım Yorumu: Bizim İçin Bağlayıcı Olan BM Kararlarıdır

12.01.2012 13:15
Yıldız'dan İran'a Yaptırım Yorumu: Bizim İçin Bağlayıcı Olan BM Kararlarıdır, System.String[]

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ABD ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin İran'a yönelik petrol ithalatı yaptırımı ile ilgili olarak "Bizim için bağlayıcı olan Birleşmiş Milletler (BM) kararıdır." dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ABD ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin İran'a yönelik petrol ithalatı yaptırımı ile ilgili olarak "Bizim için bağlayıcı olan Birleşmiş Milletler (BM) kararıdır." dedi. Taner Yıldız, Tüpraş ve diğer birimlerin İran'dan petrol ithal etmeye devam ettiğini de bildirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, 3. Ulusal Enerji Forumu ile Fuarı'nın açılış törenine katıldı. Törenden ayrılırken gazetecilerin sorularını cevaplayan Yıldız, ABD ve AB ülkelerinin İran'a uygulayacağı iddia edilen petrol ithalatı yaptırımı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yıldız, " Türkiye, İran'dan petrol ithalatı yapıyor. ABD ve AB ülkelerinin petrole dair yaptırım kararları kulağımıza geliyor. Bizim için bu anlamda bağlayıcı olan BM kararlarıdır. Tüpraş ve diğer birimlerin İran'dan ithalatı devam ediyor. Yani bu anlamda tarafımıza gelen resmi bir belge ya da duyuru yok. AB böyle bir karar almış olabilir. Bu karar AB üyesi olmadığı için Türkiye'yi bağlamıyor." ifadelerini kullandı.

Gazetecilerin "Otomobillerin enerji kullanımını artırdığını dile getirdiniz. Bu anlamda toplu taşımaya eğilinmesini mi öneriyor sunuz?" sorusunu da Yıldız, şöyle cevapladı:

"Burada hususi otomobile 1 yerine 2-3 bireyin alınması iyi bir seçenek olabilir. Toplu taşımacılık hususi otomobillerde de olabilir. Kuşku yok bu, ülkenin ve toplumun kaynaşması adına önemlidir. 2011'in ilk 11 ayına bakıldığında 49 milyar dolar petrol ve petrol türevleri ile doğalgaz maliyetimiz söz konusu. Bu maliyetin 25 milyar doları ulaşıma ait. Onun için bindiğimiz otomobillerde tasarruf önemlidir."

Güneş enerjisi ile ilgili yeni bir teşvikin olup olmayacağı sorusuna ise Yıldız, "Bu anlamda bir yasa söz konusu. Burada yerli üretim olmadığı, piyasaya satımların yapılamadığı hallerde 10 sene alım garantisi veriliyor." karşılığını verdi.

Yıldız'dan İran'a Yaptırım Yorumu: Bizim İçin Bağlayıcı Olan BM Kararlarıdır

Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi Yıldız'dan İran'a Yaptırım Yorumu: Bizim İçin Bağlayıcı Olan BM Kararlarıdır - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR
500

Son Dakika

Fenerbahçe'nin eski sportif direktörü Comolli, Galatasaray'ın transferine onay vermedi 13:51 Fenerbahçe'nin eski sportif direktörü Comolli, Galatasaray'ın transferine onay vermedi Galatasaray, Gedson'u isterken Benfica'dan gelen öneriyle Gabriel'i düşünmeye başladı 13:41 Galatasaray, Gedson'u isterken Benfica'dan gelen öneriyle Gabriel'i düşünmeye başladı Pelin Karahan'ın hayali ihracat yapmakla suçlanan eşi Bedri Güntay, açıklama yaptı: İddiaları kabul etmiyorum, mağduruz 12:49 Pelin Karahan'ın hayali ihracat yapmakla suçlanan eşi Bedri Güntay, açıklama yaptı: İddiaları kabul etmiyorum, mağduruz
Manisa'da 2 kişi arasında çıkan tartışma kanlı bitti! Çocukluk arkadaşını sırtından vurup öldürdü 12:26 Manisa'da 2 kişi arasında çıkan tartışma kanlı bitti! Çocukluk arkadaşını sırtından vurup öldürdü Onca felaketin arasında mucizeler de oluyor! Hamile keçi alevlerin arasında doğurdu 12:17 Onca felaketin arasında mucizeler de oluyor! Hamile keçi alevlerin arasında doğurdu Haluk Levent, 11:59 Haluk Levent, "Ecem Güçlük" hesabının sahte olduğu ortaya çıkınca özür diledi: Galeyana geldim
Pazarın ortasında bırakılan araç, esnafın pratik zekasıyla çekildi! Lastiğin altına metal tepsi koyup halatla asıldılar 11:50 Pazarın ortasında bırakılan araç, esnafın pratik zekasıyla çekildi! Lastiğin altına metal tepsi koyup halatla asıldılar Baba ve oğulun arasına para girdi! 17 yaşındaki genç az para veren babasını vurmak isterken başkasını vurdu 11:41 Baba ve oğulun arasına para girdi! 17 yaşındaki genç az para veren babasını vurmak isterken başkasını vurdu
Advertisement