Yıldız Holding, Ak Gıda`yı Halka Arz Ediyor - Son Dakika

Yıldız Holding, Ak Gıda`yı Halka Arz Ediyor

27.01.2015 10:21
Yıldız Holding, Ak Gıda`yı Halka Arz Ediyor, System.String[]

Ülker'in çatı şirketi Yıldız Holding, Ak Gıda'yı halka arz etmek için SPK'ya başvurdu. Gözde Girişim, stratejik ortaklık için harekete geçti.

Türkiye'nin nakit zengini şirketlerinden Yıldız Holding, Ak Gıda'da halka arz için SPK'ya ön başvuruda bulundu.

HOLDİNG SATIŞI DOĞRULADI

Yıldız Holding'in iştiraki konumundaki Gözde Girişim ise hissedar olduğu Azmüsebat Çelik Sanayi için stratejik ortaklık planlıyor. Yıldız Holding'ten yapılan açıklamada, "Ak Gıda halka arz süreci başladı. Konu ile ilgili olarak SPK'ya ön başvuru yapıldı. Azmüsebat için de ileriki dönemde stratejik ortak bakacağız" denildi. Konu hakkında bilgi sahibi üç kaynağın verdiği bilgiye göre ise Yıldız Holding Ak Gıda'nın halka arzı için ÜNLÜ&CO ve HSBC'yi yetkilendirdi.

Bir kaynak, "Ak Gıda için verilen yetki çift taraflı, halka arz veya stratejik ortaklık ya da ikisi birden olabilir" dedi. Kaynakların verdiği bilgiye göre, Yıldız Holding'in gıda dışı sektörlerdeki yatırımlarını yapan girişim sermayesi iştiraki Gözde Girişim'in yüzde 48.81 payı bulunan Azmüsebat Çelik Sanayi'ndeki hisselerin satışı için de yine ÜNLÜ&CO ve HSBC yetkilendirildi. Gözde Girişim, Derby ve Tokai markalarını bünyesinde bulunduran şirketi Mayıs 2013'te portföyüne katmıştı.

YETKİLENDİRME YAPILMADI

Yıldız Holding ise açıklamasında şu anda yetkilendirilen bir kurum olmadığını belirterek, "Her iki şirketimiz de kendi alanlarında lider ve iş sonuçları iyi şirketler" dedi.

ÇAMLICA GAZOZ, COLA TURKA DA SATILACAK MI?

Kaynaklar grubun ayrıca gazlı içecekler sektöründe faaliyet gösteren markaların ve üretim tesislerinin de bir paket halinde satışına hazırlandığını ve bunun için de Standard Ünlü ile yetkilendirme görüşmeleri yaptığını kaydetti. Bu grupta Sunny, Cola Turka, Çamlıca ve Flores markaları bulunuyor.

HOLDİNG DOĞRULAMADI

Yıldız Holding, bu işleriyle ilgili başlamış bir sürecin söz konusu olmadığını söyledi. Diğer bir kaynak, "Bu sene Yıldız Holding'in satışları piyasanın en önemli işlemleri olacak gibi görünüyor" dedi. Yıldız Holding şirketlerinden Ak Gıda, İstanbul Sanayi Odası'nın "2013 Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" listesinde "üretimden satışlar" sıralamasında 1.84 milyar lira ile 33. sırada yer alıyor. Şirket, kamu kuruluşları hariç tutulduğunda ise listenin 29. sırasında bulunuyor. Yıldız Holding'in internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Ak Gıda, günde 3,500 ton süt işleme kapasitesi ile Türkiye'nin ve komşu coğrafyaların en büyük süt işleme tesisine sahip bulunuyor.

PİYASANIN EN ÖNEMLİ SATIŞI

Sütün yanı sıra, 35 ton ketçap-mayonez üretim kapasitesine sahip olan Ak Gıda fabrikalarında; süt çeşitleri, hazır pudingler, hazır tatlılar, peynir çeşitleri, kefir, yoğurt çeşitleri, hazır toz içecekler, mayonez, ketçap ve endüstriyel amaçlı süt tozu üretiliyor. Ak Gıda, üretimini Pamukova, Karaman, Lüleburgaz ve Kahramanmaraş tesislerinde sürdürüyor.

Şirket, İçim, Halk ve Ak tescilli markaları dışında, sekiz ayrı şirket için daha üretim yapıyor. Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, geçen yıl Ocak ayında, Gözde Girişim'in yüzde 11.57 pay sahibi olduğu Türkiye Finans'taki hisseleri de satmak istediklerini açıklamıştı.

Yıldız Holding, Ak Gıda`yı Halka Arz Ediyor

Son Dakika Ekonomi Yıldız Holding, Ak Gıda`yı Halka Arz Ediyor - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR (3)
  • GAFF: boş boş konuşmayın. . . cahillikten mi böyle konuşuyorsunuz yoksa bilgisizlikten mi milyonlarca insana iş imkanı sunan bir Türk firmasını destekleyeceğinize köstekliyorsunuz sevmiyorsanız yorumunuzu kendinize saklayın cahiller. . . Cevap Yaz 13 1 Yayından Kaldır
  • karaali: oh oh maşallah hükümet yandaşları iyi para kazanıyor. birileri de kar payı alıyor. bizde keriziz ya gelecek maaşa bakıyoruz. bunca emek gitti havaya. takılıcan iktidara oh ne ala. yok yok. onurumuz var bizim. sizde olmayan. çok şükür onurumuzla yaşıyoruz. korumamızda yok. Cevap Yaz 6 6 Yayından Kaldır
  • YAKAMOZ: ak gıdamı :)))) ulan akp ne işlerle uğraşıyosun yok ak gıda yok helal gıda. . . ulan önce bi kendiniz helal yoldan para kazanında ondan sonra ak kara diye ayırın dingiller sizi Cevap Yaz 17 8 Yayından Kaldır

Son Dakika

Edip Akbayram'ın kızı Türkü'nün, babası için paylaştığı mesaj yanlış anlaşılınca olanlar oldu Başakşehir, Leipzig karşısında galibiyet arıyor! Temsilcimizin 11'i belli oldu Son Dakika: Türkiye'de 2 Aralık günü koronavirüs nedeniyle 193 kişi vefat etti, 31 bin 923 yeni vaka tespit edildi Sputnik V aşısının fiyatı 10 dolar olarak belirlendi! Aşı 2021'de diğer ülkelere de dağıtılacak Abla-kardeş aynı gün koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti Son Dakika! Bakan Soylu'dan, Ekrem İmamoğlu'na suikast girişimi iddiasına yanıt: Böyle bir girişim söz konusu değil Çavuşoğlu'ndan Türkiye'yi hedef alan Pompeo'ya sert tepki: ABD, Suriye'deki terörist oluşumları destekliyor Saldırıya uğrayan muhabir, kendisine saldıranlar için ders gibi ceza istedi