Son Dakika Haberleri: Yıldız Moran'dan "Zamansız Fotoğraflar" Sergisi

Yıldız Moran'dan "Zamansız Fotoğraflar" Sergisi

4 yıl önce

Pera Müzesi, "zamanının ötesinde" bir fotoğrafçıyı, Türk fotoğrafının "mektepli" ilk kadın fotoğrafçısını, sanatseverlerle buluşturuyor

Yıldız Moran'dan

Yıldız Moran "Zamansız Fotoğraflar"

27 Kasım 2013 - 19 Ocak 2014

Suna ve  İnan Kıraç Vakfı  Pera Müzesi, 27 Kasım 2013 - 19 Ocak 2014 tarihleri arasında,  Türkiye'nin akademik eğitim almış ilk kadın fotoğrafçısı  Yıldız Moran'ı (1932 - 1995), retrospektif nitelikli bir sergiyle konuk ediyor: "Yıldız Moran, Zamansız Fotoğraflar". Sanatseverlerle bu kapsamda ilk kez  Pera Müzesi'nde buluşan  Yıldız Moran sergisinde, sanatçının ilk defa gün ışığına çıkacak fotoğrafları da yer alıyor.

Edebiyatçı bir ailede yetişen, ünlü fotoğrafçı John Vickers'ın öğrencisi olan, Robert Kolej'in ardından  İngiltere'de aldığı eğitimden sonra 22 yaşında  Türkiye'ye dönen  Yıldız Moran, dönemin fotoğrafçılarına göre genç yaşında edindiği tecrübesini, doğa, yaşam ve insan fotoğrafları ile birleştirmiş. 1953 yılında  Cambridge Trinity College'da açtığı ilk kişisel sergisini İstanbul, Ankara, Londra ve Edinburgh sergileri izleyen, Anadolu'ya yaptığı gezilerle kalkınma dönemindeki Cumhuriyet Türkiyesi'nin değişik yüzünü kendine özgü bir yaklaşımla fotoğraflayan Moran, fotoğrafta yaptığı devrime karşın gizli kalmış bir sanatçı olarak nitelendiriliyor.

Büyük bir tutkuyla başladığı fotoğraf kariyerini yaşamındaki bir başka tutku olan ünlü şair  Özdemir Asaf'la evliliğinin ardından sonlandıran ancak kısa kariyerine önemli ve farklı yapıtlar sığdıran  Yıldız Moran, ışığı büyük bir ustalıkla kullanarak elde ettiği teknik başarısının ötesinde; ruhunu, aklını, kalbini yani kendini de katarak görüntünün izini derinleştirebilmiş bir fotoğrafçıdır.

Dönemindeki pek çok fotoğrafçının aksine kendisiyle buluşabilmiş, kendi üslubunu oluşturabilmiş bir fotoğrafçı olan  Yıldız Moran, 12 yıla sığdırdığı kariyerini neden bıraktığı merak uyandıran, bu kadar kısa zamanda, nasıl bu denli etkileyici ve zamansız görüntüleri çekebildiğini sorduran, hâlâ kapalı bir kutu ve bir sır perdesi olarak nitelenmektedir.

Yıldız Moran, fotoğrafla geçen 12 yıl, fotoğrafa başlangıcından bu yana geçen 60 yıl ve ölümünden sonra geçen 18 yıl sonra,  Pera Müzesi'nde yer alan sergisinde; tutku ile başlayan, vazgeçme ile sonuçlanan öyküsüyle hiç bitmeyecek bir biçimde fotoğraf ve kültür dünyasındaki yerini yeniden alıyor.

"Yıldız Moran, Zamansız Fotoğraflar" sergisiyle Moran'ın özgün ve zamanının ötesine geçen üretimi ile tekrar tekrar keşfedilmeye değer sanat anlayışının sanat çevrelerinde geniş ilgi uyandırması bekleniyor.


Her Şey Bir Şüpheyle Başladı! DNA Testi Yaptıran Baba, Ortağını Öldürdü Kahramanmaraş'ta Çocuk Gelin 18 Yaşındaki Eşini Öldürdü!
Samsun'da İki Grup Arasındaki Tartışma Katliamla Bitti: 4 Ölü, 1 Yaralı