Son Dakika Haberleri: 'Yıldız Moran: Zamansız Fotoğraflar' Sergisi

'Yıldız Moran: Zamansız Fotoğraflar' Sergisi

6 yıl önce

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, "Yıldız Moran, Zamansız Fotoğraflar" sergisini 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Eskişehir Belediyesi işbirliğiyle, Eskişehir Kent Müzeleri Kompleksi'nde açıyor.

'Yıldız Moran: Zamansız Fotoğraflar' Sergisi, System.String[]

8 Mart – 18 Ağustos 2014

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, " Yıldız Moran, Zamansız Fotoğraflar" sergisini 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Eskişehir Belediyesi işbirliğiyle, Eskişehir Kent Müzeleri Kompleksi'nde açıyor.

Pera Müzesi, 27 Kasım 2013 - 19 Ocak 2014 tarihleri arasında, Türkiye'nin akademik eğitim almış ilk kadın fotoğrafçısı Yıldız Moran'ı (1932-1995), retrospektif niteliğinde bir sergiyle konuk etmişti. "Yıldız Moran, Zamansız Fotoğraflar" sergisiyle Moran'ın özgün ve zamanının ötesine geçen üretimi ile tekrar tekrar keşfedilmeye değer sanat anlayışı İstanbul sanat çevrelerinde geniş ilgi uyandırmıştı.

Eskişehir Kent Müzeleri Kompleksi'nde sanatseverlerle ilk kez buluşacak Yıldız Moran sergisinde, sanatçının 50'yi aşkın fotoğrafı yer alıyor.

Edebiyatçı bir ailede yetişen, ünlü fotoğrafçı John Vickers'ın öğrencisi olan, Robert Kolej'in ardından İngiltere'de aldığı eğitimden sonra 22 yaşında Türkiye'ye dönen Yıldız Moran, dönemin fotoğrafçılarına göre genç yaşında edindiği tecrübesini, doğa, yaşam ve insan fotoğrafları ile birleştirmiş. 1953 yılında Cambridge Trinity College'da açtığı ilk kişisel sergisini İstanbul, Ankara, Londra ve Edinburgh sergileri izleyen, Anadolu'ya yaptığı gezilerle kalkınma dönemindeki Cumhuriyet Türkiyesi'nin değişik yüzünü kendine özgü bir yaklaşımla fotoğraflayan Moran, fotoğrafta yaptığı devrime karşın gizli kalmış bir sanatçı olarak nitelendiriliyor.

Büyük bir tutkuyla başladığı fotoğraf kariyerini yaşamındaki bir başka tutku olan ünlü şair Özdemir Asaf'la evliliğinin ardından sonlandıran ancak 1950-1962 yılları arasındaki kısa kariyerine önemli ve farklı yapıtlar sığdıran Yıldız Moran, ışığı büyük bir ustalıkla kullanarak elde ettiği teknik başarısının ötesinde; ruhunu, aklını, kalbini yani kendini de katarak görüntünün izini derinleştirebilmiş bir fotoğrafçıdır.

Dönemindeki pek çok fotoğrafçının aksine kendisiyle buluşabilmiş, kendi üslubunu oluşturabilmiş bir fotoğrafçı olan Yıldız Moran, 12 yıla sığdırdığı kariyerini neden bıraktığı merak uyandıran, bu kadar kısa zamanda nasıl bu denli etkileyici ve zamansız görüntüleri çekebildiğini sorduran, hâlâ kapalı bir kutu ve bir sır perdesi olarak nitelenmektedir.

"Yıldız Moran, Zamansız Fotoğraflar" sergisi 8 Mart - 18 Ağustos 2014 tarihleri arasında Eskişehir Kent Müzeleri Kompleksi'nde ücretsiz ziyaret edilebilir.

Haber Yayın Tarihi : 07.03.2014 04:37 Kaynak: BültenlerİBB'nin Sitesinde Dikkat Çeken Atatürk Detayı Şarkıcı Yusuf Güney'den Kılıçdaroğlu'na: Önce Terörü Lanetleyin, Sonra Şiddeti Kınarsınız Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, YSK'nın İstanbul Kararına İlk Tepki: Bekleyeceğiz