Yılın En İyi'leri Malatya'da! - Son Dakika

Yılın En İyi'leri Malatya'da!

01.11.2011 00:38
Yılın En İyi'leri Malatya'da!, System.String[]

2.Malatya Uluslararası Film Festivali bu sene dünya festivallerinde gösterimi yapılan ve sinemaseverlerden tam not alan filmleri "Panorama" başlığı altında gösterime sunacak.

Bu sene "Göç" teması ile sanatseverlerin karşısına çıkan festival; Cannes, Venedik, Berlin gibi dünya sinemasına yön veren festivallerde gösterimi yapılan ve ödül alan filmler Malatyalı izleyiciler ile buluşacak.

Aralarında 2011 Cannes Film Festivali'nde "Jüri Büyük Ödülünü" ödülünü Nuri Bilge Ceylan ile paylaşan Dardenne Kardeşler'in Bisikletli Çocuk , 2011 Berlin Film Festivali'nde "En iyi Film" ödülünü alan İran Filmi "Bir Ayrılık", 2011 Toronto Film Festivali'nde Halkın Seçimi Ödülü'nü alan "Peki Şimdi Nereye" , 2010 San Sebastien Film Festivali'nde En iyi Film ödülünü alan "Serseriler" filmleri olan 14 film "Panorama" başlığı altında gösterilecek.

PANORAMA

SANATÇI/ L'ARTISTE/ THE ARTIST

Fransa – France 2011, 100'

Yönetmen/ Director: Michel Hazanavicius

Senaryo/ Screenplay: Michel Hazanavicius

Müzik/ Music: Ludovic Bource

Kurgu/ Editing: Anne-Sophie Bion, Michel Havanavicius

Görüntü Yönetmeni/ Cinematographer: Guillaume Schiffman

Oyuncular/ Cast: Jean Dujardin, Berenice Bejo, James Cromwell Penelope Ann Mil

Yapımcı/ Producer: Thomas Langmann, Emmanuel Montamat

Kaynak/ Print Source: Bir Film

2011 En İyi Erkek Oyuncu, Cannes FF | Best Actor, Cannes FF

Sanatçı, çok başarılı olan sessiz film yıldızı George Valentin'in hikayesini anlatır. Valentin, Peppy Miller adlı yedek oyuncu ile karşılaşır ve ona Hollywood'da şöhret basamaklarını çıkması için yol gösterir. Fakat, sesli görüntü icat edilmiştir ve bu durum sadece George'un kariyerinin değil, aynı zamanda ikili arasındaki romantizmin de sonu olacaktır. Görsel bir çekiciliği olan film, bunu performanslarla da taçlandırıyor ve film, sessiz sinema döneminin doğasını yakalarken, aynı zamanda da günümüze ışık tutuyor.

The Artist tells the story of George Valentin, a very successful silent movie star who meets Peppy Miller, a young extra, and helps her on her way up the Hollywood ladder. But when talking pictures arrive, disaster strikes not only George's career but also the blossoming romance between the two. A visually stunning film with arresting performances, The Artist perfectly captures the silent film era while staying relevant today.

MICHEL HAZANAVICIUS

Oyuncu, yazar ve yönetmen Michel Hazanavicius, birçok televizyon ve sinema projesinde çalıştı. "Mes amis" (1999), "OSS 117: Cairo, Nest of Spies" (2006), "OSS 117: Lost in Rio" (2009) ve "The Artist" (2011) adlı filmleri yönetti.

Michel Hazanavicius is an actor, writer and director. He has worked in television and film. His feature films are "Mes amis" (1999), "OSS 117: Cairo, Nest of Spies" (2006), "OSS 117: Lost in Rio" (2009) and "The Artist" (2011).

AŞKIN FORMÜLÜ YOK/ I RYMDEN FİNNS İNGA KÄNSLOR/ SIMPLE SIMON

İsveç – Sweden 2010, 90'

Yönetmen/ Director: Andreas Öhman

Senaryo/ Screenplay: Andreas Öhman, Jonathan Sjöberg

Müzik/ Music: Josef Tuulse

Kurgu/ Editing: Mikael Johansson

Görüntü Yönetmeni/ Cinematographer: Niklas Johansson

Oyuncular/ Cast: Bill Skarsgård, Martin Wallström, Cecilia Forss, Sofie Hamilton

Yapımcı/ Producer: Bonnie Skoog Feeney, Jonathan Sjöberg

Kaynak/ Print Source: Calinos Entertainment

Film, 18 yaşındaki Simon'un hikayesini anlatıyor. Asperger sendromu yaşayan Simon'un hayatı, kardeşi Sam'in kız arkadaşı tarafından terk edilmesi ile birlikte inişli çıkışlı bir hal alır. Kardeşinin hayatını düzene sokmak için Simon'un yeni bir düzen kurması gerekir. İhtiyacı olan, belirli bir amaç için basamakları tırmanırken aynı takvim, yemek ve kıyafet gibi belirli bir düzeni takip etmektir. Sam, bu zamana kadar hep Simon tarafından gözetilmiştir, ona yemekler yapmış, hayatı öğrenmesi için yardım etmiştir. Fakat Sam'ın kız arkadaşı tarafından terk edilmesi bütün düzenlerini bozmuş ve Simon'un hayatını tam bir kaosa çevirmiştir.

"Simple Simon" is the story of 18 year-old Simon, a boy with Asperger's syndrome whose life is turned upside-down when his brother Sam is dumped by his girlfriend. To make his life work, Simon needs structure. He needs things to follow a certain pattern - with the same schedule, the same meals, the same clothes - week in week out. Sam is the one who's always taken care of Simon. Making him food in the shape of circles and helping him understand humans. But with Sam depressed over the breakup with his girlfriend everything changes and Simon's world turns into chaos.

ANDREAS ÖHMAN

1985'te doğan Öhman, Paul Thomas Anderson'un "Magnolia" (1999) adlı filmini izledikten sonra bu filmin ilerde yapmak istediği film olduğuna karar verir. Pek çok kısa film yönettikten sonra, ilk uzun filmi "Simple Simon"u çekti. Film, İsveç'in 2010 Akademi Ödülleri'ndeki En İyi Film adayı olmuştur.

Born 1985. He saw Paul Thomas Anderson's "Magnolia" (1999) and decided that film was what he was going to do. He directed a number of short films. His first feature film "Simple Simon" was Sweden's official entry at the 2010 Academy Award for Best Foreign Language Film.

BİR AYRILIK/ JODAEİYE NADER AZ SİMİN/ A SEPARATION

İran – Iran 2011, 123'

Yönetmen/ Director: Asghar Farhadi

Senaryo/ Screenplay: Asghar Farhadi

Müzik/ Music: Sattar Oraki

Kurgu/ Editing: Hayedeh Safiyari

Görüntü Yönetmeni/ Cinematographer: Mahmoud Kalari

Oyuncular/ Cast: Leila Hatami, Peyman Moaadi, Shahab Hosseini, Sareh Bayat, Sarina Farhadi

Yapımcı/ Producer: Asghar Farhadi

Kaynak/ Print Source: M3 Film

Karısı evi terk edince, Nader yaşlı babasına bakması için genç bir kadın tutar. Fakat, yeni bakıcının hamile olmasının yanında dengesiz kocasının izni olmadan çalıştığından haberi yoktur. Kısa zamanda Nadar kendini yalanlar, hileler ve çatışmalar ortasında bulur ve başı derde girer.

When his wife leaves him, Nader hires a young woman to take care of his suffering father. But he doesn't know his new maid is not only pregnant, but also working without her unstable husband's permission. Soon, Nader finds himself entangled in a web of lies, manipulation and public confrontations.

2011 Altın Ayı, Ekümenik Jüri Ödülü, Berlin FF | Golden Bear, Prize of the Ecumenical Jury, Berlin FF

2011 En İyi Film, En İyi Senaryo, Durban FF | Best Film, Best Screenplay, Durban FF

2011 Seyirci Ödülü, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Ses Kaydı, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Fecr FF | Audience Award, Best Cinematography, Best Director, Best Screenplay, Best Sound Recorder, Best Actor in a Supporting Role, Best Actress in a Supporting Role, Fajr FF

2011 Seyirci Ödülü, Fukuoka FF | Audience Award, Fukuoka FF

2011 En Popüler Film, Melbourne FF | Most Popular Film, Melbourne FF

2011 En İyi Film, Pula FF | Best Film, Pula FF

2011 TVE Otra Mirada Ödülü, San Sebastián FF | TVE Otra Mirada Award, San Sebastián FF

2011 En İyi Film, Sidney FF | Best Film, Sydney FF

2011 En İyi Film, Erivan FF | Best Film, Yerevan FF

2011 FIPRESCI Ödülü, Riga FF | FIPRESCI prize, Riga FF

ASGHAR FARHADI

Isfahan, İran'da doğdu. Tahran Üniversitesi'nde film yönetimi yüksek lisansını tamamladı. Filmleri arasında "Dancing in the Dust" (2003), "Beautiful City" (2004), "Fireworks Wednesday" (2006), "About Elly" (2009) ve "A Separation" (2011) filmleri vardır.

Asghar Farhadi was born in Isfahan, Iran. He received a master's degree in film direction from Tehran University. His films are "Dancing in the Dust" (2003), "Beautiful City" (2004), "Fireworks Wednesday" (2006), "About Elly" (2009) and "A Separation" (2011).

BİSİKLETLİ ÇOCUK/ LE GAMIN AU VÉLO/ THE KID WITH A BIKE

Belçika, Fransa, İtalya- Belgium, France, Italy 2011, 87'

Yönetmen/ Director: Jean Pierre Dardenne, Luc Dardenne

Senaryo/ Screenplay: Jean Pierre Dardenne, Luc Dardenne

Kurgu/ Editing: Marie-Hélène Dozo

Görüntü Yönetmeni/ Cinematographer: Alain Marcoen

Oyuncular/ Cast: Cecile de France, Thomas Doret, Jeremie Renier, Olivier Gourmet

Yapımcı/ Producer: Denis Freyd, Jean Pierre Dardenne, Luc Dardenne, Andrea Occhipinti

Kaynak/ Print Source: Bir Film

2011 En İyi Film, Cannes FF | Best Film, Cannes FF

2011 En İyi Yönetmen, Uluslararası Flaiano Ödülleri | Best Director, Flaiano International Prizes

12 yaşındaki Cyril'in bir planı vardır: kendisini geçici bir süre için çocuk evine terk eden babasını bulmak. Şans eseri, bir kuaför salonu işleten Samantha ile tanışır ve haftasonları kendisinde kalmak için anlaşır. Cyril, Samantha'nın kendisine karşı hissettiği duyguların farkına varmaz.

Cyril, almost 12, has only one plan: to find the father who left him temporarily in a children's home. By chance he meets Samantha, who runs a hairdressing salon and agrees to let him stay with her at weekends. Cyril doesn't recognize the love Samantha feels for him, a love he desperately needs to calm his rage.

JEAN PIERRE DARDENNE & LUC DARDENNE

Jean-Pierre Dardenne, Nisan 1951'de Engis, Belçika'da doğdu. Luc Dardenne ise Mart 1954'te Awirs, Belçika'da doğdu. Birçok belgesel yaptılar. 1975 yılında, "Derives" adında bir şirket kurdular. Şirket bu zamana kadar kendi yapımları da dahil toplam 60 belgesel çekti. 1994'te yapım şirketi "Les Films Du Fleuve"yi kurdular.

Jean-Pierre Dardenne was born in Engis, Belgium, in April 1951. Luc Dardenne was born in Awirs, Belgium, in March 1954. They made numerous documentaries. In 1975, Luc and Jean-Pierre Dardenne founded the company "Derives", which has since produced some 60 documentaries, including their own. In 1994, they founded the production company "Les Films Du Fleuve".

ELENA/ ELENA

Rusya – Russia 2011, 109'

Yönetmen/ Director: Andrei Zvyagintsev

Senaryo/ Screenplay: Oleg Negin

Müzik/ Music: Philip Glass

Kurgu/ Editing: Anna Mass

Görüntü Yönetmeni/ Cinematographer: Mikhail Krichman

Oyuncular/ Cast: Yelena Lyadova, Nadezhda Markina, Aleksey Rozin, Andrey Smirnov

Yapımcı/ Producer: Alexander Rodnyansky

Kaynak/ Print Source: Calinos Entertainment

2011 Belirli Bir Bakış Ödülü, Cannes FF | Un Certain Regard Prize, Cannes FF

Yaşlı çift Elena ve Vladimir farklı kültürlerden gelmişlerdir. Vladimir, refah içinde ve soğuk bir adamken, Elena mütevazı bir ortamdan gelen uysal bir kadındır. İkinci baharlarında birbirleriyle tanışan çiftin, önceki evliliklerinden birer çocukları vardır. Elena'nın işsiz oğlu, ailesini geçindiremeyen ve Elena'dan sık sık para isteyen birisi iken; Vladimir'in dikkatsiz genç kızının, babasıyla mesafeli bir ilişkisi vardır. Vladimir, kalp krizi geçirir ve vaktinin daraldığını fark eder. Bu süreçte kızıyla olan hassas yakınlaşması, Vladimir'in önemli bir karar vermesine yol açacaktır.

Elena and Vladimir are an older couple, they come from different backgrounds. Vladimir is a wealthy and cold man, Elena comes from a modest milieu and is a docile wife. They have met late in life and each one has children from previous marriages. Elena's son is unemployed, unable to support his own family and he is constantly asking Elena for money. Vladimir's daughter is a careless young woman who has a distant relationship with her father. A heart attack puts Vladimir in hospital, where he realizes that his remaining time is limited. A brief but somehow tender reunion with his daughter leads him to make an important decision.

ANDREI ZVYAGINTSEV

Novosibirsk, Rusya'da doğdu ve halen Moskova'da yaşıyor. Rusya Tiyatro Sanat Akademisi'nde oyunculuk okudu. "Apocrypha" (2009) adlı kısa filmi yönetti. Filmleri arasında "Dönüş" (2003), "The Banishment" (2007) ve "Elena" (2011) vardır.

Andrei Zvyagintsev was born in Novosibirsk, Russia, and lives in Moscow. He graduated from the acting department of the Russian Academy of Theatre Arts. He has directed the short film "Apocrypha" (2009) and the feature films "The Return" (2003), "The Banishment" (2007) and "Elena" (2011).

GELECEK/ THE FUTURE

Almanya, ABD - Germany, USA 2011, 91'

Yönetmen/ Director: Miranda July

Senaryo/ Screenplay: Miranda July

Müzik/ Music: Jon Brion

Kurgu/ Editing: Andrew Bird

Görüntü Yönetmeni/ Cinematographer: Nikolai von Graevenitz

Oyuncular/ Cast: Hamish Linklater, Miranda July, David Warshofsky

Yapımcı/ Producer: Gina Kwon, Roman Paul, Gerhard Meixne, Chris Stinson

Kaynak/ Print Source: Calinos Entertainment

Sophie ve Jason biraz tuhaf bir çifttir. Tek odalı bir dairede beraber yaşayan, mesleklerinden nefret eden 30'larındaki çiftin ilişkisi birçok zorluğa göğüs germektedir. Vakitlerinin çoğunu internette çevrimiçi olarak geçirmeleri ilişkilerini olumsuz yönde etkilemektedir. Ortaklaşa çalışabilecekleri projeler ve daha fazla sorumluluk duygusu bu sorunları çözebilir. Böylece, Sophie ve Jason yaralanmış bir kediyi hayata döndürmek için evlerine almaya karar verirler.

Sophie and Jason are something of an odd couple. Both thirtyish, they live together in a one-room apartment; both hate their professions, and their relationship seems to have run up against a brick wall. They spend most of their time online, which doesn't do much to help their relationship. A joint project and an increased sense of responsibility might be useful in such a situation. And so Sophie and Jason decide to adopt an injured cat that needs to be nursed back to health.

MIRANDA JULY

Oyuncu, yazar ve film yapımcısı Miranda July, Los Angeles'ta yaşıyor. Çalışmaları MoMA New York, Guggenheim ve Whitney Biennial'da gösterildi. İlk filmi "Me and You and Everyone We Know" (2005), Sundance ve Cannes film festivallerinden ödül aldı. "The Future" yönetmenin ikinci filmidir.

Miranda July is an artist, author and filmmaker based in Los Angeles. Her work has been shown at MoMA New York, the Guggenheim and the Whitney Biennial. Her debut feature, "Me and You and Everyone We Know" (2005), won awards at both the Sundance and Cannes film festivals. The Future is her second feature.

HABEMUS PAPA/ HABEMUS PAPAM

İtalya, Fransa - Italy, France 2011, 104'

Yönetmen/ Director: Nanni Moretti

Senaryo/ Screenplay: Nanni Moretti, Francesco Piccolo, Federica Pontremoli

Müzik/ Music: Franco Piersanti

Kurgu/ Editing: Esmeralda Calabria

Görüntü Yönetmeni/ Cinematographer: Alessandro Pesci

Oyuncular/ Cast: Nanni Moretti, Michel Piccoli, Jerzy Stuhr, Renato Scarpa, Margherita Buy, Franco Graziosi

Yapımcı/ Producer: Nanni Moretti, Domenico Procacci, Jean Labadie

Kaynak/ Print Source: Filmartı

Papa'nın ölümünün ardından, kardinaller meclisi halefi seçmek için toplanır. Bu sorumluluğun altından kalkamayacak bir kardinal papa olarak seçilir. Korku? Buhran? Ya da yetersizlik hissediyor mudur acaba? Dindarlar, yeni Papa'nın balkondan St. Peter's Meydanı'na seslenmesini beklerken, Vatikan, bu durumun üstesinden gelmeye çalışır. Bir yandan da dünyanın gözü Vatikan'ın üzerindedir.

Following the death of the Pope, the Conclave meets to elect his successor. A cardinal is chosen who seems unable to bear the weight of such a responsibility. Is it anxiety? Is it depression? Does he feel inadequate? The faithful are waiting for the new Pope to appear on the balcony in St. Peter's Square. The world is on tenterhooks, while in the Vatican they seek ways to come through the crisis.

NANNI MORETTI

Brunico, İtalya'da doğdu. "Dear Diary" filmiyle 1994 yılında Cannes Film Festivali'nden en iyi yönetmen ödüli ve "Oğul Odası"yla Altın Palmiye (2001) kazandı.

Nanni Moretti was born in Brunico, Italy. His films have won numerous awards, including the best director prize at the Cannes Film Festival in 1994 for "Dear Diary" (1993) and the Palme d'Or at the Cannes Film Festival for "The Son's Room" (2001).

JANE EYRE/ JANE EYRE

İngiltere, ABD - UK, USA 2011, 120'

Yönetmen/ Director: Cary Fukunaga

Senaryo/ Screenplay: Moira Buffini

Müzik/ Music: Dario Marianelli

Kurgu/ Editing: Melanie Ann Oliver

Görüntü Yönetmeni/ Cinematographer: Adriano Goldman

Oyuncular/ Cast: Mia Wasikowska, Michael Fassbender, Jamie Bell, Judi Dench

Yapımcı/ Producer: Alison Owen, Paul Trijbits, Mairi Bett, Faye Ward

Kaynak/ Print Source: Bir Film

Kötü bir çocukluk yaşadıktan sonra, Jane Eyre özel öğretmen olarak çalışma hayatına başlar. Thornfield Konağı'nda mutlu bir yaşan sürerken, evin kötü, soğuk ve kaba ustası Bay Rochester ile tanışır. Jane ve ustası yakın arkadaşlık kurarlar ve sonunda Jane ustasına aşık olur. Sonunda Jane de mutluluğu bulacaktır, fakat Bay Rochester'ın karanlık sırrı bu durumu sonsuza kadar koruyabilecek midir?

After a bleak childhood, Jane Eyre goes out into the world to become a governess. As she lives happily in her new position at Thornfield Hall, she meets the dark, cold, and abrupt master of the house, Mr. Rochester. Jane and her employer grow close in friendship and she soon finds herself falling in love with him. Happiness seems to have found Jane at last, but could Mr. Rochester's terrible secret be about to destroy it forever?

CARY FUKUNAGA

Cary Fukunaga Amerika'da doğdu, Fransa, Japonya ve Meksika'da yaşadı. Şu an New York'ta yaşıyor. 2004 yılında ilk kısa filmi "Victoria Para Chino"yu yazdı ve yönetti. Filmi, 2005 yılında Sundance Film Festivali'nde gösterildi ve Öğrenci Akademi Ödülü aldı. 2009 yılında ilk uzun filmi "Sin Nombre" ile Sundance'dan en iyi yönetmen ödülü aldı.

Cary Fukunaga was born in the U.S, he has lived in France, Japan and Mexico City. He now lives in New York. In 2004, he wrote and directed his first short film "Victoria Para Chino" which was screened at the Sundance Film Festival and received a Student Academy Award in 2005. In 2009, he once again received an award at Sundance, "Sin Nombre", his first feature film, got the award for Best Director.

KEVIN HAKKINDA KONUŞMALIYIZ/ WE NEED TO TALK ABOUT KEVIN

İngiltere – UK 2011, 110'

Yönetmen/ Director: Lynne Ramsay

Senaryo/ Screenplay: Lynne Ramsay

Müzik/ Music: Jonny Greenwood

Kurgu/ Editing: Joe Bini

Görüntü Yönetmeni/ Cinematographer: Seamus McGarvey

Oyuncular/ Cast: Tilda Swinton, John C. Reilly, Ezra Miller

Yapımcı/ Producer: Jennifer Fox, Luc Roeg, Robert Salerno

Kaynak/ Print Source: Filma LTD.

Eva, Franklin ve Kevin'in hikayesi... İki gün once Kevin'in 16. doğumgünü korkunç taşkınlıklarla geçmiştir. Kevin'in davranışları sonucunda, annesi Eva, keder ve sorumluluk duygularıyla boğuşurken, aynı zamanda oğlunu sevip sevmediğini ve bütün bunların kendi kabahati olup olmadığını düşünür.

The story of Eva, Franklin and Kevin, who two days before his sixteenth birthday goes on a horrific rampage. In the wake of his actions, his mother Eva grapples with her own feelings of grief and responsibility and ponders whether she ever loved her son and whether his actions were her fault.

LYNNE RAMSAY

Glasgow'da doğdu. Edinburgh Napier Koleji'nde fotoğraf ve İskoç Ulusal Film ve Televizyon Okulu'nda sinema okudu. Bitirme filmi olan "Small Deaths" (1996), Cannes'da jüri ödülü kazandı. Başarılarını, ödüllü kısa filmleri "Kill the Day" ve "Gasman" (1997) ile devam ettirdi. İlk uzun filmi "Ratcatcher" (1999) BAFTA'da en iyi ilk film ödülünü aldı.

Lynne Ramsay was born in Glasgow. She studied photography at Napier College in Edinburgh and film at Scotland's National Film and Television School. Her graduate film, "Small Deaths" (1996) won a jury prize at Cannes; she followed with the award-winning shorts "Kill the Day" and "Gasman" (both 1997). Her debut feature "Ratcatcher" (1999) won her a BAFTA for best newcomer

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat Yılın En İyi'leri Malatya'da! - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Çukur'da ayrılıkların ardı arkası kesilmiyor! Başrol oyuncusu diziye veda etti IMF'den Türkiye ekonomisi için yüzde 6'lık büyüme tahmini Temizlik görevlisi yolda bulduğu 50 bin lirayı sahibine teslim etti Yavru köpeklere cinsel istismarda bulunan sapık gözaltına alındı Ünlü spiker Hülya Hökenek, canlı yayında zamlara isyan etti: Bu fiyatlar gerçek mi? Genç kadın kendisine "Balina" diyenleri azmiyle bin pişman etti Nevşin Mengü'den "Kendi polisime saldırmam" diyen Cüneyt Arkın'a yanıt Koronadan hayatını kaybeden Karadeniz'in kanaat önderlerinden Nuri Genç'in cenazesine binlerce kişi katıldı