Yılın İlk 5 Gününde 9 Nakil - Son Dakika

Yılın İlk 5 Gününde 9 Nakil

12.01.2012 10:42
Yılın İlk 5 Gününde 9 Nakil, System.String[]

Akdeniz Üniversitesi Prof.Dr.Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü'nde, yeni yılın ilk 5 gününde, 6'sı canlı vericiden, 2'si kadavradan olmak üzere 8 böbrek nakli, bir hastaya da kadavradan karaciğer nakli yapıldı.

Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü'nde, yeni yılın ilk 5 gününde, 6'sı canlı vericiden, 2'si kadavradan olmak üzere 8 böbrek nakli, bir hastaya da kadavradan karaciğer nakli yapıldı.

Yeni yılın ilk 5 gününde 9 nakil gerçekleştiren Organ Nakil Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan, geçen yıl 204 böbrek, 22 karaciğer, 8 pankreas, 7 kalp nakli yaptıklarını ve başarı oranının yüzde 100 olduğunu söyledi. Enstitüde; Niğde'de oturan hurdacı 47 yaşındaki Amil Kılıç'a eşinden, Diyarbakırlı pazarlamacı 22 yaşındaki Mustafa Sargın'a annesinden, Antalyalı 53 yaşındaki Musa Portakal'a eşinden, tekstil mühendisi 25 yaşındaki Başar Bilir'e annesinden, 24 yaşındaki Soner Söyü'ye ağabeyinden, 35 yaşındaki Lütfi Vural'a da bir yakınından alınan böbrek nakledildi. Antalya'nın Serik İlçesi'nde müzisyenlik yapan 46 yaşındaki Hüseyin Göküz ve Finike İlçesi'nde kafeterya işleten 53 yaşındaki Sedat Dikici de kadavradan nakledilen böbreklerle hayat buldu. Siroz hastası olan 3 çocuk babası 62 yaşındaki Osman Say'a da kadavradan karaciğer nakli gerçekleştirildi.

Osman Say, "İnsanın yaşı kaç olursa olsun hayata tutunmak için çare arıyor. Tam umudu kesmişken organ nakli ile yaşama tutundum. Yeni hayatımı organ bağışı kampanyalarında çalışmaya adayacağım" dedi. Böbrek yetmezliği sonucu 7 yıldır diyalize giren Hüseyin Göküz de kadavradan nakledilen böbrekle hayat buldu. Göküz, "İki ay önce hastaneye gelerek nakil olmak istediğimi söyledim. Koordinasyon merkezinde gerçekleştirilen işlemlerin sonunda Sağlık Bakanlığı Ulusal Organ Bekleme sırasında yer aldım. Hiç sıra gelmez diyordum. Haber geldiğinde sevinçten bayılıyordum. Hemen hastaneye geldim. Bu böbrek bana yeni yıl armağanı oldu. Bağış yapan aileye sonsuz teşekkürlerimi iletmenizi istiyorum" diye konuştu.

Sedat Dikici de Sağlık Bakanlığı Organ Bekleme sırasında yer alırken kadavradan böbrek nakli oldu. Dikici, "Yeni yılda en büyük ikramiye bana vurdu. 2004 yılından bu yana böbrek yetmezliği ile mücadele ediyordum. Bu sevinci yaşatmak için herkesi organ bağışına davet ediyorum. Ben de tüm çevremi organ bağışı için bilinçlendireceğim" dedi. - Antalya

Yılın İlk 5 Gününde 9 Nakil
Yılın İlk 5 Gününde 9 Nakil
Yılın İlk 5 Gününde 9 Nakil

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Yılın İlk 5 Gününde 9 Nakil - Son Dakika


Son Dakika

Gözü dönen şahıs, önce ayrıldığı nişanlısı ve annesini sonra kendini öldürdü Messi ile kriz yaşayan Barcelona Başkanı Bartomeu istifa etti Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin telefonda görüştü! Dağlık Karabağ'daki son durum ele alındı Salgın nedeniyle Sakarya'daki tüm hastanelerde acil olmayan ameliyatlar durduruldu Freni patlayan araç uçuruma yuvarlandı! 1 kişi hayatını kaybetti MAK Danışmanlık, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı üç parti geçiyor Azerbaycan'dan darbe yiyen Paşinyan, halkını tehdit etti: Geri duranları, kaçanları ağır cezalandıracağız Son Dakika: Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına istifa, emeklilik ve izin yasağı getirdi