Yılmaz Büyükerşen'e 'Aydınlanma Ödülü' Verildi - Son Dakika

Yılmaz Büyükerşen'e 'Aydınlanma Ödülü' Verildi

18.04.2015 12:16
Yılmaz Büyükerşen'e 'Aydınlanma Ödülü' Verildi

İzmir Balçova Belediyesi ve Yeni Kuşak Köy Enstitüleri'nin 2015 'Aydınlanma Ödülü', Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'e verildi.

İzmir Balçova Belediyesi ve Yeni Kuşak Köy Enstitüleri'nin 2015 'Aydınlanma Ödülü', Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'e verildi.

Köy Enstitüleri'nin Kuruluş Yıldönümü onuruna 2003 yılından bu yana Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği (YKKED) ve Balçova Belediyesi tarafından verilen Aydınlanma Onur Ödülü, bu yıl Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'e verildi. İzmir Ekonomi Üniversitesi'ndeki etkinlik çerçevesinde düzenlenen ve Moderatörlüğünü Prof. Dr. Kemal Kocabaş'ın yaptığı panele PEN Türkiye Başkanı Zeynep Oral, ODTÜ Felsefe ABD Başkanı Prof. Dr. Ahmet İnam, Prof. Dr. Engin Tonguç ve CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay konuşmacı olarak katıldı.

Balçova Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Ali Çalkaya, "Cumhuriyet'in ayakta olmasının bir nedeni varsa o da Köy Enstitüleri öğretmenlerinin ve mezunlarının verdiği mücadeledir" dedi. YKKED Başkanı Kemal Kocabaş, 2003 yılından bu yana Aydınlanma Onur Ödülü alan Vedat Günyol, Dr.Engin Tonguç, Server Tanilli, Halit Çelenk, İlhan Selçuk, Türkan Saylan, Cengiz Bektaş, Genco Erkal ve Yaşar Kemal ve Hıfzı Topuz, Doğan Hızlan ve Ataol Behramoğlu'na ilişkin bilgiler verdikten sonra Yılmaz Büyükerşen'in ödüle layık görülmesinin gerekçesini anlattı. Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemlerinde eğitime, sanata ve sanatçıya verdiği önemden dolayı ödüle layık görülen Yılmaz Büyükerşen, Aydınlanma Onur Ödülü'nü CHP İzmir İl Başkanı Bedri Sertel'den, Ödül Beratı'nı ise Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya ve Köy Enstitüleri Kurucusu Yücel Tonguç'un oğlu Prof.Dr.Engin Tonguç'tan aldı.

Büyükerşen, "Köy Enstitüleri Aydınlanma Ödülü eğitimle ilgili aldığım en önemli ödüllerden biri. Çünkü yıllar önce herkes Eskişehir'den kaçarken ben orada kaldım. Eğitime ve kentimin güzelliğine nasıl katkı yaparım diye çalıştım. Özellikle eğitim konusunda yılmamak sürekli mücadele etmek gerekiyor. Bu mücadeleyi, iktidar olduğumuzda Çifteler Köy Enstitüsü'nün binasını müze yaparak taçlandıracağız" dedi. - İzmir

Mezarlıkta merak uyandıran görüntü Mezarlıkta merak uyandıran görüntü Türk atçılığı bilimsel çalışmalar ışığında parıldıyor Türk atçılığı bilimsel çalışmalar ışığında parıldıyor Doğa tutkunları 8 kilometrelik gece yürüyüşü yaptı Doğa tutkunları 8 kilometrelik gece yürüyüşü yaptı
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Yılmaz Büyükerşen'e 'Aydınlanma Ödülü' Verildi - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement