YÖK, Bütün Dekanların İstifasını İstedi, İlk İstifa Akdeniz Üniversitesi'nden Geldi - Son Dakika

YÖK, Bütün Dekanların İstifasını İstedi, İlk İstifa Akdeniz Üniversitesi'nden Geldi

19.07.2016 16:50

Yüksek Öğretim Kurulu, FETÖ darbe girişimi sonrası ülke genelinde bütün devlet ve vakıf üniversitelerinin dekanlarının istifasını istedi. İlk istifa haberi 19 dekanla Akdeniz Üniversitesi'nden geldi.

Askeri darbe girişimi sonrasında başlayan tasfiye hareketi üniversitelere sıçradı. YÖK, bütün devlet ve vakıf üniversitelerindeki dekanların istifasını istedi. Akdeniz Üniversitesi'nden 19 dekan anında istifa etti.

YÖK TOPLAM 1577 DEKANIN İSTİFASINI İSTEDİ

Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında cemaat operasyonları ve görevden almalar sürerken, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Türkiye'de bütün devlet ve vakıf üniversitelerinin dekanlarının istifasını istedi. Türkiye'de bin 176'sı devlet üniversitesi, 401'i vakıf üniversitesinde olmak üzere toplam bin 577 dekan görev yapıyor.

İLK İSTİFA GELDİ

İlk istifa haberleri ise Antalya'daki Akdeniz Üniversitesi'nden geldi. 19 fakültesi bulunan AÜ'nün istifası istenen tüm dekanları istifa etti. AÜ vekil Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal'ın görevinin başında olduğu belirtilirken, AÜ'ye bağlı yüksek okullardan istifa istenmediği öğrenildi. Isparta Süleyman Demirel Üniversitesinde bulunan toplam 19 fakültenin dekanları da istifa etti.

REKTÖR GÖREVİNDEN UZAKLAŞTIRILDI

Ayrıca, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyon kapsamında Melikşah Üniversitesinin bağlı olduğu Burç Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfına mahkemece atanan kayyum heyeti, Rektör Prof. Dr. Mahmut Mat ile üniversitenin genel sekreteri Veli Demirci ve ve hukuk müşaviri Ekrem Horozoğlu'nu görevinden uzaklaştırdı.

YENİ ATAMA YAPILACAK

Bu kişilerin üniversite yerleşkesine girişlerinin de yasaklandığı, mütevelli heyetinin bu görevlere en kısa zamanda atama yapacağı öğrenildi.

KAYYUM ATANMIŞTI

FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında Melikşah Üniversitesinin bağlı olduğu Burç Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfına 23 Haziran'da mahkemece kayyum atanmıştı.

YÖK, Bütün Dekanların İstifasını İstedi, İlk İstifa Akdeniz Üniversitesi'nden Geldi

Son Dakika Güncel YÖK, Bütün Dekanların İstifasını İstedi, İlk İstifa Akdeniz Üniversitesi'nden Geldi - Son Dakika


YORUMLAR (1)
  • Marfat: Kac tane fakulte varki zaten turkiyede..bu ne simdi heryeri bu adamlarmi almis ben inanmiyorum buna..hulumet darbeyi bahane edip kendinden olmayan kim varsa bertaraf edip yerine kendi adamlarini getircek..darbe bahane parti devleti sahane.. Cevap Yaz 104 14 Yayından Kaldır
500

Son Dakika

Asgari ücrette kritik dönem başlıyor! Milyonların gözü 1 Aralık'taki ilk toplantıda 07:20 Asgari ücrette kritik dönem başlıyor! Milyonların gözü 1 Aralık'taki ilk toplantıda DSÖ'den Kovid-19'un yeni mutasyonu Omicron nedeniyle ülkelere çağrı: Sınırları kapatmayın 23:57 DSÖ'den Kovid-19'un yeni mutasyonu Omicron nedeniyle ülkelere çağrı: Sınırları kapatmayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, futbol yıllarından bahsetti: Babam iyi ki önümü kesti 22:47 Cumhurbaşkanı Erdoğan, futbol yıllarından bahsetti: Babam iyi ki önümü kesti
Çilek seraları sular altında kaldı 22:43 Çilek seraları sular altında kaldı Tanju Özcan'dan gündem yaratacak sözler: Suriyeliler İstanbul mafyası olacak 22:12 Tanju Özcan'dan gündem yaratacak sözler: Suriyeliler İstanbul mafyası olacak Galatasaray'da kötü gidiş Yeni Malatyaspor karşında da devam etti 21:06 Galatasaray'da kötü gidiş Yeni Malatyaspor karşında da devam etti
Marketten ekmek çalan çocuk için mahkemeden şaşırtan karar 17:50 Marketten ekmek çalan çocuk için mahkemeden şaşırtan karar Yunanistan'dan yeni provokasyon! Batı Trakya'daki Türk köylerine komando birlikleri sevk ediyorlar 16:08 Yunanistan'dan yeni provokasyon! Batı Trakya'daki Türk köylerine komando birlikleri sevk ediyorlar
Advertisement