YÖK'te "Kültür-sanat" Akademisyenleri Toplandı - Son Dakika

YÖK'te "Kültür-sanat" Akademisyenleri Toplandı

28.12.2016 19:40

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Yükseköğretim sistemimizdeki son 10 yılda yaşanan büyüme sürecinin bundan sonraki aşaması keyfiyet itibarıyla nitelik ve kalite bakımından da büyümedir.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Yükseköğretim sistemimizdeki son 10 yılda yaşanan büyüme sürecinin bundan sonraki aşaması keyfiyet itibarıyla nitelik ve kalite bakımından da büyümedir." dedi.

Saraç, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile üniversitelerin tarih, edebiyat, sanat, kültür ve turizm alanındaki akademik birim yöneticilerinin katıldığı toplantının açılışındaki konuşmasında, akademisyenlerin Bakan Avcı'nın görüşlerinizi dinlemesinin önemine işaret etti.

Dünyada yükseköğretim sistemlerinin özellikle son yıllarda yönetim, finansman, kurumsal yapılanma biçimi ve mezunlardan beklenen yetkinlikler gibi önemli başlıklarda ciddi değişiklikler yaşadığını anlatan Saraç, yükseköğretimdeki bu hızlı büyümenin, kitleselleşme, sistemin toplumun bütün kesimlerine açılması, yükseköğretime erişimin kolaylaşması ve çeşitlenmesinin, bütün bu değişimleri hızlandırdığını ve kendilerini de hızlı ve dinamik kıldığını söyledi.

Global dünyanın güçlü unsurları olan yüksek teknoloji, inovasyon, sibernetik, dijital dünya gibi kavramların döneminin yaşandığını ancak YÖK olarak başarılarının temelinde önce insan faktörünün olması gerektiğinin bilinci ile hareket ettiklerini dile getiren Saraç, "Sadece, sosyal bilimlerde ve sanatta okuyan öğrencilerimize değil, tüm öğrencilerimizin eğitim süreci boyunca edindikleri akademik bilginin yanında ruh dünyalarına hitap edecek, fikir dünyalarını geliştirecek, konularla da yaşamlarının zenginleştirilmesine gayret gösteriyoruz." diye konuştu.

Bu kapsamda, son 1,5 yılda üniversite öğrencilere yönelik, alanında seçkin isimlerin konuşmacı olarak katıldığı "Kültür ve Sanat Söyleşileri" programlarını başlattıklarını ifade eden Saraç, bu programlarda öğrencileri, değerli kavramlarla tanıştıran toplantılar düzenlediklerini anlattı.

- Türkiye, öğrenci sayısında Avrupa ikincisi

Türkiye'de 111'i devlet, 65'i vakıf yükseköğretim kurulu, 6 vakıf meslek yüksekokulu olmak üzere toplam 182 yükseköğretim kurumunun bulunduğunu bildiren Saraç, 7,5 milyona ulaşan öğrenci sayısı ile Türkiye'nin Avrupa yükseköğretim alanında ikinci en büyük öğrenci sayısı olan ülke konumuna ulaştığını aktardı.

Saraç, "Yükseköğretim sistemimizdeki son 10 yılda yaşanan büyüme sürecinin bundan sonraki aşaması keyfiyet itibarıyla nitelik ve kalite bakımından da büyümedir." değerlendirmesini yaptı.

Bu kapsamda, son 12 ay içerisinde yaptıkları yenilikçi girişimlere değinen Saraç, bu düzenlemelerin daha çok YÖK'ün asli görevi olan girdi süreçlerindeki kalitenin artırılması odaklı olduğunu söyledi.

Saraç, çıktı süreçli en önemli girişimleri arasında, Kalite Kurulu'nun oluşturulması ve misyon farklılaşması odaklı ihtisaslaşma çalışmaları olduğunu anımsattı.

Müzik Üniversitesini çalışacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni'nde kendilerinin de yoğunlaşması gereken tematik bir alan olan müzik üniversitesinin kurulmasını işaret ettiğini hatırlatan Saraç, "Biz de sanat dünyamız açısından bu güzel ve anlamlı öneriyi, talimatı ilgili kurullarımızla çalışarak hemen gerçekleştirmeye çalışacağımızı huzurunuzda bir taahhüt olarak ifade etmek isteriz." diye konuştu.

Bütün bu projeleri hayata geçirebilmek için nitelikli insan kaynağına, ihtiyacın karşılanması için doktora derecesine sahip insan kaynaklarının nicelik ve nitelik olarak artırılmasına yönelik olarak belli alanlarda ihtisaslaşacak bin yönlendirilmiş araştırma görevlisi alımı için ilana çıktıklarını dile getiren Saraç, ayrıca 100 tematik alanda 2 bin doktora projesi burs programını hayata geçirdiklerini anımsattı.

Saraç, "Kültür ve turizm alanlarının, yetiştirmekte olduğumuz gençler için öne koyduğumuz hedefler kapsamında önemli olduğunu düşünüyor ve bugünkü toplantımıza bu bağlamda çok önemsiyoruz." değerlendirmesini yaptı.

YÖK'te Kültür-sanat Akademisyenleri Toplandı
YÖK'te Kültür-sanat Akademisyenleri Toplandı
YÖK'te Kültür-sanat Akademisyenleri Toplandı
YÖK'te Kültür-sanat Akademisyenleri Toplandı

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel YÖK'te 'Kültür-sanat' Akademisyenleri Toplandı - Son Dakika


Son Dakika

Kamu çalışanlarının mesai saatleri 10.00-16.00 olarak belirlendi Juventus-Dinamo Kiev maçıyla Şampiyonlar Ligi'nde ilk kez bir kadın hakem düdük çalacak Sokak kısıtlamasında, 7 zorunlu hal dışında özel araçla şehirler arası seyahate izin verilmeyecek İngiliz şarkıcı Rita Ora'nın iç çamaşırsız pozu takipçilerinden tam not aldı Bir süredir ekranlardan uzak kalan Hülya Avşar, yeni projesiyle seyircilerin karşısına çıkıyor Barcelona, Messi'nin Maradona'yı andığı gol sevinci sonrası 3 bin euro ceza aldı Doğu Akdeniz'de gerilimi tırmandıran adım! Yunanistan'ın F-35 talebine ABD'den olumlu yanıt geldi ABD tarihinde bir ilk! Joe Biden'ın kabinesindeki isim Silivrili çıktı