Son Dakika Haberleri: Yönetmen ve Senarist Özpetek: "Türk Dizileri Dünyayı Sarıyor"

Yönetmen ve Senarist Özpetek: "Türk Dizileri Dünyayı Sarıyor"

3 ay önce

İtalya'da yaşayan Türk yönetmen ve senaryo yazarı Ferzan Özpetek, doğuda bir film çekmek istediğini belirterek, "Diziler, sinemayı aştı birtakım şeylerde.'' dedi.

İtalya'da yaşayan Türk yönetmen ve senaryo yazarı Ferzan Özpetek, doğuda bir film çekmek istediğini belirterek, "Diziler, sinemayı aştı birtakım şeylerde. Sansürleri yok, daha rahatlar. Türk dizileri İtalya'da gösteriliyor, bütün dünyayı saran bir şey." ifadelerini kullandı.

'HAMAM FİLMİNİ 4 HAFTADA ÇEKTİK'

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 55. Uluslararası Antalya Film Festivali'nin açılışında "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" alan Özpetek, yapımcı Tilde Corsi, senaryo yazarı Gianni Romoli, sanat yönetmeni Deniz Kobanbay, tiyatro sanatçısı Çiğdem Selışık Onat ve oyuncu Şebnem Bozoklu, Antalya Kültür Merkezi'ndeki söyleşiye katıldı.Yaptığı konuşmada, Hamam filminin kariyerinde önemli olduğunu ve 4 haftada çektiklerini ifade ederek, filmin Venedik'te, Berlin'de ilk etapta kabul edilmediğini söyledi.

'ZOR ŞARTLARDA ÇEKTİK'

Ferzan Özpetek, yönetmen yardımcısı olduğu zamanlarda Hamam filminde ilk kez yönetmen olduğunu söyleyerek,"Filmi zor şartlarda çekmiştik. Annem yemek yapıp sete getiriyordu. Berlin için gönderdiğimiz filmi kabul etmediler. Sonra filmi Cannes'e aldılar. Kariyerim böyle başladı, dünyaya satıldı. 15 gün içinde bütün hayatım değişti. İlk film iyi gidince ondan sonra sizin filmlerinizi kolayca satın alıyorlar." diye konuştu.

OYUNCULARI İÇ GÜDÜSEL SEÇİYOR

Oyuncuları iç güdüsel, sohbet ederek seçtiğini anlatan Özpetek, oyuncuların hiçbirinde yanılmadığını, film çekerken heyecan duyduğu zaman seyirciyi de heyecanlandırdığını aktardı. Yeni Türkiye'de film çekmenin daha kolay olduğuna değinerek, "Doğuda bir film yapmak istiyorum. Bölge çok ilgimi çekiyor, belki elimizdeki filmden sonra doğuda çekeriz. Türkiye'de çalışma sistemi çok güzel. Setteki insanlar 'gün bitecek, haftalık alacağım' derdi yok, işini zevkle yapıyorlar." dedi.

TÜRK DİZİLERİ DÜNYAYI SARDI

Türkiye'de herkesin tutkuyla çalıştığını aktaran Özpetek, "Hepimizin hayatı bir gün dizi olacak. Diziler, sinemayı aştı birtakım şeylerde. Sansürleri yok, daha rahatlar. Türk dizileri İtalya'da gösteriliyor, bütün dünyayı saran bir şey. Sosyal medyadan, bilmediğim dizi, Türk oyuncularının isimlerini yazıyorlar, 'şuna aşığım mutlaka çalışmanız lazım' diyorlar. Türk dizi oyuncularının fotoğraflarını gösteriyor. Türkiye'de sinemaya gittiğiniz zaman çok güzel, İtalya'da gittiğiniz zaman çok rahatsız oluyorsunuz. Rahat değil, sıcak veya soğuk oluyor, cep telefonları olayı var." şeklinde konuştu.

FERZAN ÖZPETEK HER YERDE İZLENİYOR

Yapımcı Tilde Corsi, "Harem Suare" filminin çekimi için Türkiye'ye geldiklerini ve çekimlerin zor geçtiğini hatırlatarak, Cannes'da herkesin Ferzan Özpetek'in filmlerini istemeye başladığını anlattı. Corsi, aradan 15 yıl geçtiğini, Türkiye'de, Türk oyuncu ve ekibiyle yeni bir film çekmek istediklerini anlattı. Gianni Romoli de Ferzan Özpetek ile çalışmanın kendisini güçlendirdiğini vurgulayarak, Türk ekiple çalışmanın ayrıcalık olduğunu, güzel deneyim yaşadığını kaydetti.
"Korkuyorum" Diyen Fatih Portakal Hakkında Bir Suç Duyurusu Daha! TSK'nın PKK'ya Yönelik Hava Operasyonu, Irak'ı Rahatsız Etti

Fitch Ratings, Türkiye'nin Kredi Notunu Açıkladı