Yörüngede Mobil Yolculuk - Son Dakika

Yörüngede Mobil Yolculuk

İTÜ öğrencisi, Newton ve Kepler'den ilham alarak telefon ya da tabletten yörüngede yolculuk yapma fırsatı sunan mobil uygulama geliştirdi.

Yörüngede Mobil Yolculuk, System.String[]

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencisi Tunahan Kent, İngiliz fizikçi İsaac Newton ve Alman gökbilimci Johannes Kepler'den ilham alarak telefon ya da tabletten yörüngede yolculuk yapma fırsatı sunan mobil uygulama geliştirdi.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Uçak ve Uzay Mühendisliği Fakültesi öğrencisi Tunahan Kent, 1950-2050 yılları arasındaki gök cisimlerinin gerçek konumlarını baz alarak mobil uygulama tasarladı.

Yörüngede yolculuk yapmayı sağlayan ve Kent'in bitirme projesi olarak çalıştığı "iTraject" adlı uygulama, 3 boyutlu canlandırmasıyla gerçekçi bir "yörüngede yolculuk" deneyimi yaşatıyor.

Kullanıcılar, kendi manevralarıyla Apollo görevlerinin benzerlerini yapabiliyor, manevraları kaydedip gerçekleriyle karşılaştırabiliyor. Uygulama, uzayda araçların nasıl yolculuk yaptığını merak edenlerin özellikle dikkatini çekiyor. Ayrıca uygulama, yörünge mekaniği çalışan öğrenciler ve konuyla ilgili öğretim üyeleri için derslerde destekleyici görsel unsur olma niteliği taşıyor. Bu yönüyle uygulamanın uzay mühendisliği başta olmak üzere ilgili diğer mühendislik bölümlerinde kullanılması da mümkün olacak.

Uygulama temel olarak Newton'un 2. Hareket Yasası, Evrensel Çekim Yasası ve Kepler'in Gezegensel Hareket yasaları üzerine kurulu, numerik çözücülü bir simülasyon. Ay ve dünya sisteminin kütle merkezini atalet ekseni kabul eden, VSOP-87 teorisi gibi hassas astronomik algoritmalar ile geliştirilen uygulama, kullanıcının bulunduğu konum bilgilerini kullanarak buna göre aracın yer istasyonu parametrelerini de sunuyor. - İstanbul

Haber Yayın Tarihi: 17.01.2014 16:49 - Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Yörüngede Mobil Yolculuk - Son Dakika


Son Dakika

İstanbul'da döner bıçaklı, masalı ve sandalyeli kavga kamerada Zift yüklü tanker otomobile çarptı, Bolu Dağı ulaşıma kapatıldı Polisin ceza yazıp, maske verdiği kişi, 5 dakika sonra yine maskesiz yakalandı CHP'li isimden bomba iddia! Ersin Düzen'in TRT'den ne kadar para aldığını belgeyle ortaya koydu Türkiye'de 5 gün önce yapılan korona aşısından ilk bulgular geldi: Ciddi yan etki yok Yavuz Bingöl, annesinin eski videosunu izlerken gözyaşlarına boğuldu Kendini İsa'nın yeniden vücut bulmuş hali olarak tanımlayan tarikat lideri gözaltına alındı Daniela Ospina, kendisine ihanet etmesine rağmen James Rodriguez'e saygı duyuyor: İlişkimiz mükemmel