Yörüngede Mobil Yolculuk - Son Dakika

Yörüngede Mobil Yolculuk

17.01.2014 16:49
Yörüngede Mobil Yolculuk, System.String[]

İTÜ öğrencisi, Newton ve Kepler'den ilham alarak telefon ya da tabletten yörüngede yolculuk yapma fırsatı sunan mobil uygulama geliştirdi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencisi Tunahan Kent, İngiliz fizikçi İsaac Newton ve Alman gökbilimci Johannes Kepler'den ilham alarak telefon ya da tabletten yörüngede yolculuk yapma fırsatı sunan mobil uygulama geliştirdi.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Uçak ve Uzay Mühendisliği Fakültesi öğrencisi Tunahan Kent, 1950-2050 yılları arasındaki gök cisimlerinin gerçek konumlarını baz alarak mobil uygulama tasarladı.

Yörüngede yolculuk yapmayı sağlayan ve Kent'in bitirme projesi olarak çalıştığı "iTraject" adlı uygulama, 3 boyutlu canlandırmasıyla gerçekçi bir "yörüngede yolculuk" deneyimi yaşatıyor.

Kullanıcılar, kendi manevralarıyla Apollo görevlerinin benzerlerini yapabiliyor, manevraları kaydedip gerçekleriyle karşılaştırabiliyor. Uygulama, uzayda araçların nasıl yolculuk yaptığını merak edenlerin özellikle dikkatini çekiyor. Ayrıca uygulama, yörünge mekaniği çalışan öğrenciler ve konuyla ilgili öğretim üyeleri için derslerde destekleyici görsel unsur olma niteliği taşıyor. Bu yönüyle uygulamanın uzay mühendisliği başta olmak üzere ilgili diğer mühendislik bölümlerinde kullanılması da mümkün olacak.

Uygulama temel olarak Newton'un 2. Hareket Yasası, Evrensel Çekim Yasası ve Kepler'in Gezegensel Hareket yasaları üzerine kurulu, numerik çözücülü bir simülasyon. Ay ve dünya sisteminin kütle merkezini atalet ekseni kabul eden, VSOP-87 teorisi gibi hassas astronomik algoritmalar ile geliştirilen uygulama, kullanıcının bulunduğu konum bilgilerini kullanarak buna göre aracın yer istasyonu parametrelerini de sunuyor. - İstanbul

Yörüngede Mobil Yolculuk

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Yörüngede Mobil Yolculuk - Son Dakika


Son Dakika

Dev kargo gemisi, zodyak botla nasıl kaçırıldı? Konunun uzmanı, korsanların korkunç yöntemini anlattı Cemal Hünal'ın ardından Survivor'da bir diskalifiye şoku daha! Ünlülerden bir yarışmacı daha adaya veda etti İtalya'da veri hatası nedeniyle bir hafta sokağa çıkma kısıtlaması uygulandı Deniz Akkaya, iç çamaşırlı yatak pozlarıyla sosyal medyayı salladı Meteoroloji'den peş peşe uyarılar! 6 kentimizde kuvvetli yağış, 4 bölgede de fırtına bekleniyor Erkek arkadaşı, 16 yaşındaki kız çocuğunu istismar etti! Mide bulandıran olay karnı büyüyünce ortaya çıktı Hande Erçel ve Kerem Bürsin'in küvet sahnesi gündeme damga vurdu Yasmin Erbil kırmızı elbiseli pozuyla nefesleri kesti