Son Dakika Haberleri: Yozgat Çiçekdağı Neşet Ertaş'ın Ölümü, Doğup Büyüdüğü Anadolu Bozkırındaki Sevenlerini Üzdü Köy...

Yozgat Çiçekdağı Neşet Ertaş'ın Ölümü, Doğup Büyüdüğü Anadolu Bozkırındaki Sevenlerini Üzdü Köy...

6 yıl önce

Anadolu bozkırının sesi, abdal geleneğinin son temsilcisi olarak bilinen Türk Halk Müziği'nin abidesi Neşet Ertaş'ın ani ölümüyle, 1938 yılında dünyaya gözünü açıp, 8 yaşına kadar yaşamını sürdürdüğü Kırşehir'in Çiçekdağı ilçesi Kırtıllar köyü...

Yozgat Çiçekdağı Neşet Ertaş'ın Ölümü, Doğup Büyüdüğü Anadolu Bozkırındaki Sevenlerini Üzdü Köy..., System.String[]
Anadolu bozkırının sesi, abdal geleneğinin son temsilcisi olarak bilinen Türk Halk Müziği'nin abidesi Neşet Ertaş'ın ani ölümüyle, 1938 yılında dünyaya gözünü açıp, 8 yaşına kadar yaşamını sürdürdüğü Kırşehir'in Çiçekdağı ilçesi Kırtıllar köyü halkını üzdü. Çocukluk arkadaşlarından Remzi Kocaoğlu, Neşet Ertaş ile birlikte büyüdüklerini belirtip, sanat yaşamına ilk adımını, babasının yaptığı çakma saz ile başladığını söyledi. Kocaoğlu, Muharrem Ertaş sürekli saz isteyen oğlu Neşet Ertaş'ın talebini karşılayabilmek için rahmetli babam Hüseyin Kocağolu'na gelip, 'Hüseyin ağa şu oğlana bir saz yap da, sesi kesilsin' dedi. Babamda kadınların çamaşır yıkamakta kullandığı eski bir tokaç üzerine çivi çakıp, üzerine kablo teli takarak saz yapıp eline tutuşturdu, çok sevinmişti diye konuştu.

Kırtıllar Köyü'nde Orhan Kocaoğlu da Neşet Ertaş'ın 8 yaşına kadar köyde kaldığını, bu süre içerisinde doğup, yaşadığı köydeki evinin el değiştirip, şimdi başkaları tarafından kullanıldığını ifade etti. Aynı köyden Mithat Teçcan da konuşmak yerine Neşet Ertaş'ın 'Zahidem' türküsünü söylemeyi tercih etti.

8 yaşında babası Muharrem Ertaş ile birlikte köyden ayrılan Neşet Ertaş'ın 12 yaşına kadar Çiçekdağı ilçesi İbikli Köyü'nde ikamet ettiği belirtildi. Annesi Döndü Ertaş'ın ölümü üzerine bu köyden de ayrılan Ertaş'ın, ailesi Yozgat'ın Kırıksoku köyünde Arzu isimli kadınla evlenip, bir süre bu köyde yaşadığı, daha sonra ise Yozgat'ın Yerköy ilçesine yerleştiği belirtildi.

Yozgat'ın Kırıksoku köyündeki arkadaşlarından Fatma Metin, Neşet Ertaş'ın köyde sürekli saz ile dolaştığını belirterek, O saz çalardı, ben ve iki kız kardeşi de oynardık. Saz çalmayı çok seviyordu, sevgisiyle bu yerlere geldi, Allah rahmet eylesin diye konuştu.

Yerköy Abdallar Derneği Başkanı Veli Metin de, Neşet Ertaş'ın annesi Döndü Ertaş'ın İbikli Köyü'ndeki mezarını ziyaret ederek dua etti.

Neşet Ertaş'ın annesi Döne Ertaş'ın mezarı Kırşehir'ın Çiçekdağı İlçesi'ne bağlı İbikli Köyü'nde bulunuyor. Ünlü halk ozanı Neşet Ertaş ise babası Muharrem Ertaş'ın Kırşehir'deki mezarının yanı başına gömüleceği belirtildi.


ABD'den Afrin Operasyonuna İlk Tepki: Müdahil Olmayacağız! Afrin Operasyonu Başladı, Esad Rejimi Dünyaya Çağrı Yaptı: Durdurun
Kılıçdaroğlu'ndan Zeytin Dalı Harekatıyla İlgili İlk Açıklama: Allah Yardımcıları Olsun