Yozgat Jandarma'dan Öğrencilere Uyuşturucu Semineri - Son Dakika

Yozgat Jandarma'dan Öğrencilere Uyuşturucu Semineri

26.02.2015 17:55
Yozgat Jandarma'dan Öğrencilere Uyuşturucu Semineri, System.String[]

Yozgat İl Jandarma Komutanlığı ekipleri köy okullarında öğrencilere uyuşturucu madde ve korunma yolları konusunda seminer verdi.

Yozgat İl Jandarma Komutanlığı ekipleri köy okullarında öğrencilere uyuşturucu madde ve korunma yolları konusunda seminer verdi.

Yozgat İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, toplum destekli güvenlik hizmetleri modeli kapsamında Esenli ve Çadırardıç Köyü ortaöğretim okulunda öğrencilere uyuşturucu madde ve uyuşturucu maddeden korunma yolları konusunda seminer verdi.

Jandarma personeli tarafından verilen seminerde öğrencilere uyuşturucu madde bağımlılığı hakkında detaylı bilgiler verildi. Ergenlik döneminde gençler üzerinde arkadaşları daha etkili olduğu, gençler bu dönemlerinde aileden uzaklaşabildiği ve arkadaşları ile daha da yakınlaşabildiği belirtildi. Oluşan arkadaş grupları gençlerin davranışlarını şekillendirmede ve sosyal kuralları benimsemede bireyler üzerinde çok etkili olduğu, yanlış arkadaşlıkların gençleri suça sürüklediği ve istenmeyen mağduriyetlerin yaşanmasına sebebiyet verdiği anlatıldı. Gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak durmaları, fizik ve ruh üstünlüğüne sahip topluma faydalı bireyler olarak yetişmelerinin anlatıldı.

Madde ve madde bağımlılığı, bağımlılığın gelişimi, madde bağımlılığının zararları ve madde kullanımı ve madde bağımlılığından korunma yöntemleri konularında önemli bilgiler sunan Jandarma ekipleri; madde bağımlılığı ile mücadelede önleme, yakalama ve tedavi olmak üzere üç yönteme başvurulduğunu söyledi. Maddeyi, sinir sistemini çökerten, sosyal problemlere yol açan, kişiyi kendisine köle eden yapay veya doğal kimyasallar olarak tanımladı ve madde kullanımı aşamasını madde bağımlılığı aşamasının takip ettiğini ve madde bağımlılığı aşamasının da erken dönem ve geç dönem olarak ayrıldığını belirtti.

Madde kullanımı ve bağımlılığının ortaya çıkmasına merak, arkadaş grubuna uyma, farklı gözükmek arzusu, model alma, bir kereden bir şey olmaz düşüncesi, kişisel sorunlardan sıyrılınabileceği yanılgısı gibi nedenlerin yol açtığının vurgulandığı seminerde, bağımlılığın, beynin korkunç hasar görmesi başta olmak üzere felç, kanser, kalp krizi gibi birçok sağlık sorunu yanında maddelerden elde edilen paranın terör finansmanında kullanılması, ulusal kaynakların yatırım yerine hastalıkla mücadeleye kaydırılmak zorunda kalınması, suç artışı gibi sosyal sorunları da beraberinde getirdiğini ifade eden Jandarma ekipleri, uyuşturucu tacirlerinin kişilere özelikle arkadaşları vasıtasıyla yaklaştığını,'Bir kez dene', 'Hoşuna gitmezse kullanmazsın' şeklindeki tuzaklarla onları kandırarak iş yaptıklarını ve gençlerin bu tür durumlara karşı kesinlikle uyanık olması gerektiğini vurguladı. Yine tacirlerin, son tuzak olarak, kişilerde bağımlılık yaratmak için onlara ilk birkaç kez bedava madde verdiklerini de söyleyen Jandarma ekipleri, öğrencileri bu konuda dikkatli olmaya davet etti. Jandarma personeli özellikle uyuşturucu kullanan her 10 çocuk ve gençten 9'u düşük ve orta gelirli ailelerden geldiğine dikkat çekiyor. Dikkat çeken bir başka konu da bu gençlerin çoğunluğunu parçalanmış aileden değil ailesiyle birlikte yaşayanlar oluşturuyor. ve en kötüsü her iki çocuktan biri uyuşturucuya arkadaşı yüzünden başlıyor ve çoğunlukla da tedaviyi reddediyor.

Tedavi için kişinin kendisinin istekli olmasının ve kendisini hazır hissetmesinin çok önemli olduğuna işaret eden Jandarma, önleyici tedbirler konusunda kötü arkadaş grubuna katılmamak, madde kullanma kültürünün filizlendiği yerlerden uzak durmak, tanınmayan kişilerin ikramlarını kabul etmemek gibi konulara dikkat etmenin son derece hayati olduğunu sözlerine ekledi.

Seminer sonunda Jandarma ekipleri, öğrencilerden gelen soruları cevapladı. Ayrıca Jandarma ekipleri tarafından Öğrencilerin seminer faaliyetleri ile bu konuda bilgi ve bilinçlendirilmesi için Jandarma olarak çalışmalara devam edileceği açıklandı. Jandarma, uyuşturucu ve diğer şüpheli durumlarda ise 156 Jandarma İmdat telefonunu arayarak bildirmelerini istedi. - YOZGAT

Yozgat Jandarma'dan Öğrencilere Uyuşturucu Semineri
Yozgat Jandarma'dan Öğrencilere Uyuşturucu Semineri

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Yozgat Jandarma'dan Öğrencilere Uyuşturucu Semineri - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Motosiklet tutkunu Nazlı'dan acı haber! 70 günlük yaşam mücadelesini kaybetti 18:37 Motosiklet tutkunu Nazlı'dan acı haber! 70 günlük yaşam mücadelesini kaybetti F.Bahçe resmen dolandırılmış! Hollandalı şirket Zajc'ın parasını basit bir hileyle cebe indirmiş 18:30 F.Bahçe resmen dolandırılmış! Hollandalı şirket Zajc'ın parasını basit bir hileyle cebe indirmiş Eski futbolcu Sezer Öztürk'ün karıştığı cinayet ile ilgili savcılık ifadeleri ortaya çıktı 17:52 Eski futbolcu Sezer Öztürk'ün karıştığı cinayet ile ilgili savcılık ifadeleri ortaya çıktı
Levent Yüksel kendisinden 17 yaş küçük eşi Özlem Öztürk ile aşk pozlarını paylaştı 17:40 Levent Yüksel kendisinden 17 yaş küçük eşi Özlem Öztürk ile aşk pozlarını paylaştı Can Yaman'dan ayrıldığı iddia edilen Diletta Leotta'nın sütyenli pozları olay yarattı 17:33 Can Yaman'dan ayrıldığı iddia edilen Diletta Leotta'nın sütyenli pozları olay yarattı Pınar Gültekin'i diri diri yakan Cemal Metin Avcı: Camı kapatabilir miyiz? Dışarıdan bana katil diye bağırıyorlar 17:29 Pınar Gültekin'i diri diri yakan Cemal Metin Avcı: Camı kapatabilir miyiz? Dışarıdan bana katil diye bağırıyorlar
TOGG'un paylaşımı heyecanlan uyandırdı! Yerli otomobil fabrikası hızla yükseliyor 17:18 TOGG'un paylaşımı heyecanlan uyandırdı! Yerli otomobil fabrikası hızla yükseliyor Son Dakika! Bakan Akar'dan Rusya'ya İdlib yanıtı: Anlaşmaya uyuyoruz, artan hava taarruzları mutabakata uygun değil 16:37 Son Dakika! Bakan Akar'dan Rusya'ya İdlib yanıtı: Anlaşmaya uyuyoruz, artan hava taarruzları mutabakata uygun değil
Advertisement